szachisci2

Małopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Szachach, Małopolska Gimnazjada Młodzieży Szkolnej w Szachach oraz Małopolska Licealiada Młodzieży w Szachach– na te trzy sportowe imprezy do Olkusza zjechali szachiści z całego województwa.  Wszystkie zawody rozgrywane były jednocześnie w hali sportowej. Uczniowie i ich opiekunowie podkreślali świetną organizację imprezy oraz wysoki poziom gier.

W zawodach mogło startować po trzech przedstawicieli z każdego powiatu. W igrzyskach „podstawówek” Olkusz reprezentowały uczennice SP nr 3:  Alicja Cebula (10 miejsce) i Anna Rusek (14 miejsce) oraz Magdalena Stanek z SP nr 4 (15 miejsce). Wysoką trzecią lokatę zajął Mateusz Lis z SP nr 3. Na dziewiątym miejscu uplasował się Jakub Ochowicz z SP nr 3.
W czołówce gimnazjalistów znaleźli się uczniowie z Tarnowa i Krakowa. Nasi reprezentanci, Karol Koch z Gimnazjum nr 2 oraz  Łukasz Sawczyński i Wojciech Kula z Gimnazjum nr 3, zajęli odpowiednio 20, 21 i 30 miejsce. W tej grupie startowało 37 szachistów. Wśród 34 gimnazjalistek zagrały dwie uczennice z „trójki”: Klaudia Kuć (19 miejsce) i Anna Juzaszek (33 miejsce).
Wysoką trzecią lokatę zajął w gronie licealistów Błażej Kaleta z I LO. Bartosz Wiśniewski z IV LO zajął 20 miejsce na 30 startujących. Bardzo dobrze spisały się uczennice IV LO. Bezkonkurencyjna okazała się Aleksandra Lach. Aleksandra Krajewska była szósta, a Alicjaszachisci1 Kula ósma.
Z gry olkuskich uczniów zadowolony jest prezes UKS-u „Czarny Koń” Waldemar Czarnota. – Cieszą wyniki najmłodszych szachistów, którzy grali z dziećmi o cztery lata od nich starszymi. Mateusz Lis stoczył zacięty pojedynek z byłym mistrzem świata do 12 lat, Janem Krzysztofem Dudą. Ola Lach pokazała klasę, wygrywając Licealiadę dla dziewcząt – mówi Waldemar Czarnota.

Zawody sędziowali utytułowani szachiści. Sędzią głównym był Michał Wejsig. Pozostali arbitrzy to: Hieronim Halamus, Katarzyna Toma, Paweł Czarnota, Dorota Czarnota i Jacek Bielczyk.
Szachiści i ich opiekunowie chwalili przede wszystkim doskonałą organizację turnieju. – Organizacja jest naprawdę na wysokim poziomie, podobnie jak warunki do gry w tej hali. Na pewno dużym plusem jest to, że zawody dla wszystkich rozgrywane są w tym samym czasie, a nie w przeciągu trzech dni, jak bywało to w poprzednich latach. To znacznie zmniejsza koszty dojazdu. Z grającymi w Olkuszu zawodnikami spotykamy się co roku. Rywale są mocni, wystarczy spojrzeć na listy startowe i rankingi zawodników – twierdzą Łukasz Goc i jego opiekunka Mariola Madej z Powiatowego Zespołu nr 1 Szkół Ogólnokształcących w Oświęcimiu.
Organizatorem szachowych zawodów był Szkolny Związek Sportowy, UKS Czarny Koń Olkusz, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu oraz Urząd Miasta i Gminy Olkusz.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Karol
Karol
10 lat temu

z gim nr 3 ,nie 2