szachy mp mlodzikow jastrzebia gora 2014 fot2

W najdalej na północ wysuniętym skrawku Polski – Jastrzębiej Górze, w dniach 02-09 marca 2014 roku rozegrano Mistrzostwa Polski Młodzików do 10 lat w szachach. W blisko 130 osobowej grupie dziewcząt i chłopców walczących o tytułu mistrzów Polski znalazła się trzyosobowa reprezentacja UKS Czarny Koń Olkusz.

Barbara Goraj (9 lat), Bartłomiej Turski (9 lat), Tomasz Bąchór (10 lat) debiutowali na tej rangi imprezie w szachach klasycznych. Zacięta walka trwała przez 8 dni w ciągu, których rozegrano po 9 partii. Po bardzo udanym finiszu Barbara Goraj z dorobkiem 6,5 pkt dzieliła miejsce IV-VI. Dodatkowa punktacja ulokowała Basię na szóstym miejscu. W grupie dziewcząt rywalizowało 62 zawodniczki z 50 klubów. Bartłomiej Turski zdobył również 6,5 pkt. Z tym wynikiem dzielił 3-6 miejsce. Ostatecznie dzięki dodatkowej punktacji został sklasyfikowany na 5 miejscu. Trzeci nasz zawodnik Tomasz Bąchór został z wynikiem 5,5 pkt sklasyfikowany na miejscu 16. Cała trójka to wychowankowie Akademii Anatolija Karpowa w MOK Olkusz. Startowało 65 zawodników z 50 klubów.

Zarówno Basia jak i Bartek uplasowali się na 2 miejscu wśród uczestników do 9 lat, dzięki czemu otrzymali od Polskiego Związku Szachowego bezpośredni awans do finałów Mistrzostw Polski Młodzików w 2015 roku. Gratulując sukcesu młodym szachistom UKS Czarny Koń Olkusz, należy dodać, że opiekę trenerską na zawodach w Jastrzębiej Górze pełniła mistrzyni międzynarodowa – Dorota Czarnota.

Źródło: Akademia Anatolija Karpowa w Olkuszu.