szachy 1

Olkuskie Gwiazdkowe Turnieje Szachowe od kilkunastu już lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród zawodników z całej Polski. Zmagania przy szachownicach zyskały już nawet rangę międzynarodową. To już tradycja, że w weekend okołoświąteczny do naszego miasta zjeżdżają dziesiątki młodych i utalentowanych graczy. W tym roku, XXII edycja prestiżowego turnieju przyciągnęła do hali MOSiR-u 250 miłośników królewskiej gry. Najmłodsi mieli po 5, a najstarsi po 14 lat.

Dwudniową rywalizację przy stołach rozpoczęto w sobotę. Wtedy oficjalnego otwarcia imprezy dokonała wiceburmistrz Bożena Krok oraz Janusz Szczęśniak, będący jednocześnie Starostą Chrzanowskim i działaczem sportowym. Goście specjalni podkreślili niebywałą rolę szachów w rozwoju dzieci i młodzieży, a także podziękowali olkuskiemu „Czarnemu Koniowi” – klubowi, którego prezesem jest Waldemar Czarnota dbający o to, aby wieść o olkuskim Gwiazdkowym Turnieju, na przestrzeni ostatnich lat rozniosła się po całym kraju. Zanim przystąpiono do pierwszej rundy zmagań, zawodnikom oraz im najwierniejszej publiczności w świątecznym repertuarze zaprezentowały się podopieczne Wiesława Barana z sekcji wokalnej MOK: Oliwia Sioła, Emilia Prządo i Krzysztof Zborowski.

Po występach artystycznych w końcu ruszyła turniejowa karuzela. W Olkuszu gra się w systemie szwajcarskim – 9 rund po 30 minut na zawodnika. Uczestnicy rywalizują w 10 grupach wiekowych od rocznika 2001 do 2009, a nawet i młodszych. Oczywiście jest również podział na dziewczęta i chłopców. – Mówi się, że w szachach nic się nie dzieje. To bzdura. Niektóre partie trzymają w napięciu do samego końca i są niesłychanie widowiskowe – mówi pani Alicja, mama jednego z graczy z Bełchatowa, którzy w Olkuszu stawili się w najliczniejszym składzie, za co podczas wręczenia nagród zostali obdarowani górą słodyczy.

Ale upominki trafiły do wszystkich młodych szachistów, bowiem tradycją olkuskiego turnieju stały się już odwiedziny św. Mikołaja. Każdy z uczestników oprócz łakoci otrzymał także pluszaki. Pierwszy dzień zmagań zakończył się po pięciu rundach. Wieczorem w intencji zawodników w parafii pw. Dobrego Pasterza odbyła się msza święta.

Do decydujących rozstrzygnięć doszło w niedzielę. Do godz. 15:00, a więc do ceremonii dekoracji najlepszych zawodników, rozegrano cztery ostatnie rundy, które zadecydowały o układzie miejsc na podium. Ale zanim komisja sędziowska z jej przewodniczącym Michałem Wejsigą odczytała oficjalne wyniki, nagrody w formie wielkich misiów pluszowych odebrali najmłodsi gracze tegorocznego turnieju: Aleksandra Dubis z Olkusza oraz Filip Starmach z Chrzanowa.

Podczas dekoracji najlepszych zawodników, obok pucharów i nagród finansowych, każdy z szachistów otrzymał atrakcyjny upominek w formie zabawki. Wśród tegorocznych laureatów nie zabrakło oczywiście gospodarzy – podopiecznych UKS-u Czarny Koń. Złoto w grupie F, a więc wśród zawodników urodzonych w 2005r. i młodszych wywalczył Bartłomiej Turski. Na najniższym stopniu podium stanęli też Jakub Sypień w grupie D (rocznik 2007) i Jakub Ochowicz w grupie J (rocznik 2001). Pełną klasyfikację można znaleźć na stronie www.chessarbiter.com/turnieje.php.

szachy 2

Po indywidualnych wyróżnieniach przyszedł też czas na symboliczne uhonorowanie najlepszych zespołów. Najliczniejsze grono przyjezdnych zawodników stanowili szachiści z Bełchatowa, natomiast najlepszą ekipą pod względem sportowym, ku uciesze organizatorów okazali się młodzi olkuszanie z Czarnego Konia.

Sponsorami XXII Międzynarodowego Gwiazdkowego Turnieju Szachowego Dzieci i Młodzieży byli: Alior Bank – sponsor główny, ZGH „Bolesław” S.A., Boltech sp. z o.o., PZU S.A., Nadleśnictwo Olkusz, Bolesław Recycling sp. z o.o., RM-Instal, PGK sp. z o.o. w Olkuszu, Ciastkarnia Capri, firma cateringowa Artur Sokół oraz związki zawodowe ZGH „Bolesław”.

{joomplu:55782}{joomplu:55758}{joomplu:55714}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze