DSC 0198

Małopolski Konkurs Karaoke dla Osób Niepełnosprawnych już po raz jedenasty zawitał do Olkusza. Pomysłodawcą imprezy od lat jest miejscowy Środowiskowy Dom Samopomocy. Projekt powstał z myślą o integracji Uczestników Domów z całego województwa.

Z roku na rok wydarzenie cieszy się coraz większą popularnością wśród jej uczestników oraz ich opiekunów. Olkuskie Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu, które od początku 2016 roku prowadzi w naszym mieście ŚDS postanowiło rozszerzyć zasięg projektu, uzupełniając go o zaproszenia dla innych działających lokalnie ośrodków wsparcia. Przed rokiem w ramach jubileuszowego, dziesiątego konkursu, świętowano w rytmach disco polo. Tym razem, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, w repertuarze znalazły się utwory z czasów powojennych.

DSC 0200

Wydarzenie jak zwykle miało swoją niepowtarzalną atmosferę. Każdy z uczestników pomimo tremy mógł liczyć na gorące wsparcie ze strony swoich przyjaciół. Uczestnicy karaoke przez jurorów byli oceniani w dwóch kategoriach – A i B. W pierwszej z nich sędziowie nagradzali osoby z zaburzeniami psychicznymi, natomiast w drugiej rywalizowali niepełnosprawni intelektualnie.

Największe uznanie w oczach jury zasiadającego w składzie: Michał Mączka, Beata Deutchsman, Agata Wdowik, Iwona Polańska, Anna Mrówka, w pierwszej z kategorii zyskała Arleta Matlęga z ŚDS Żegocina, a tuż za nią uplasowali się Katarzyna Lewandowska z ŚDS Olkusz oraz Jaromir Niedziela ŚDS Vita Kraków os. Młodości. W grupie B konkursowe podium zdominowali mieszkańcy powiatu olkuskiego. Wygrał duet Łukasz Romatowski / Piotr Stopa z olkuskiego Zespołu Szkół Specjalnych, wyprzedzając Roberta Tarasa z ŚDS Olkusz (ubiegłorocznego zwycięzcę) i Bartłomieja Ramsa z wolbromskiego OREW-u. 

karaoke1 8

Ponadto jury przyznało cztery wyróżnienia. Zdobyli je: Barbara Lechowicz (ŚDS Chełmek), Sylwia Dachowska (WTZ Lgota Wolbromska), Adolf Rokosz (ŚDS Pałecznica) i Genowefa Gierat (ŚDS Kępie).

Łącznie na scenie Miejskiego Domu Kultury zaprezentowało się 48 osób z 25 ośrodków wsparcia z terenu całego województwa małopolskiego. Oprócz Szkoły Specjalnej w Olkuszu, a także podopiecznych miejscowego ŚDS-u oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej, dołączyli także ich przyjaciele z placówek m.in. z Krakowa, Chrzanowa, Proszowic, Kęt, Wolbromia, Oświęcimia czy Jelczy.

Na wszystkich uczestników czekał słodki i gorący poczęstunek. Nie mogło także zabraknąć zaproszenia na przyszły rok i kolejną edycję barwnego konkursu, podczas którego każdy z uczestników choć przez moment może poczuć się jak prawdziwa gwiazda muzyczna. To dużo, szczególnie dla osób niepełnosprawnych, na co dzień często odizolowanych od społeczeństwa. Takie dni i takie konkursy są potrzebne – nie dla zaszczytów, a dla tych niezwykłych, często szczerych do bólu i wiecznie uśmiechniętych mimo swoich problemów ludzi.

XI Małopolski Konkurs Karaoke dla Osób Niepełnosprawnych został zrealizowany przy wsparciu środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego. Impreza była częścią projektu „Aktywizacja przez sztukę”.

– Dziękujemy za obecność przedstawicielom wszystkich instytucji, którym leży na sercu codzienność naszych podopiecznych. To dla nas wiele znaczy, podobnie jak zaangażowanie wolontariuszy oraz dyrekcji i pracowników MOK-u. Cieszymy się również z pomocy udzielanej nam co roku przez zarząd Województwa. Z taką grupą wsparcia o przyszłość naszego konkursu jestem spokojna – mówi Ilona Muchajer-Nagawiecka, prezes olkuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu.

DSC 0154

DSC 0159

DSC 0161

DSC 0169

DSC 0171

DSC 0179

DSC 0194

DSC 0203

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments