jrajman

Możliwość współpracy z instytucjami naukowymi jest dla IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu ważnym zadaniem. Dowodem na wysoką ocenę szkoły w środowisku uniwersyteckim i potwierdzeniem uznania może być kontynuacja współpracy uczelni krakowskiej z olkuską „Czwórką” i wizyta prof. dr. hab. Jerzego Rajmana, kierownika Katedry Historii Średniowiecznej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, który 9 grudnia br. w IV LO wygłosił wykład akademicki na temat średniowiecznej kultury rycerskiej, w którym udział wzięli uczniowie klas humanistycznych (2a i 2b).

Rozprawa dotyczyła kultury rycerskiej, dlatego już na początku uczniowie zostali zapoznani z etymologią słowa „rycerz”. Następnie pan profesor opowiadał o początkach europejskiego rycerstwa, a swoje wywody uzupełniał licznymi ilustracjami. W ten sposób starał się unaocznić zwyczaje, zachowania i wartości, jakimi kierowali się w życiu ówcześni wojownicy. Była to bezcenna lekcja, która znakomicie ugruntowała i pogłębiła wiedzę historyczną młodzieży. Uczniowie „Czwórki” mają nadzieję, że już wkrótce będą mogli spotkać się ponownie z prof. Rajmanem, aby nadal poszerzać swoje horyzonty.

 

Prof. dr hab. Jerzy Rajman jest historykiem – mediewistą. Specjalizuje się w historii Polski średniowiecznej. Wśród ważniejszych jego publikacji wymienić można: Pogranicze śląsko-małopolskie w średniowieczu, Encyklopedia średniowiecza czy też Dzieje Kościoła w Polsce.

Tekst nadesłany przez IV LO w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze