Trwa świetna passa olkuskich szachistów, przede wszystkim naszego arcymistrza Pawła Czarnoty. Świetnymi wynikami mogą się także pochwalić najmłodsi zawodnicy Czarnego Konia. Tym razem szachiści pokazali swoją klasę w Krakowie.
W jubileuszowym, XX Międzynarodowym Festiwalu Szachowym Cracovia 2009, Paweł zajął drugie miejsce. Do zajęcia pierwszego zabrakło mu niewiele – A. Zubov z Ukrainy wyprzedził naszego zawodnika tylko lepszą punktacją dodatkową.

W tej grupie, gdzie  przy szachownicach zmagali się zawodowcy,  wystartowało prawie 80 uczestników z 14 krajów. W ostatnim czasie Paweł zdobył tytuł Akademickiego Mistrza Polski, zwyciężył również w Memoriale im. K. Makarczyka w Łodzi.
-To bardzo duża impreza szachowa, zawsze rozgrywana na przełomie roku. Startuje tam wielu znakomitych zawodników. Poza sukcesem Pawła cieszą też świetne wyniki naszych najmłodszych zawodników – mówi kierownik sekcji szachowej Czarny Koń Olkusz Waldemar Czarnota.
W najmłodszej grupie dzieci do 12 lat, gdzie zagrało 58 zawodników, siedmioletni Mateusz Lis zajął znakomite siódme miejsce. Z Olkusza grali także ośmiolatkowie – Jakub Ochowicz (17. miejsce) oraz Alicja Cebula (20. miejsce), która jest finalistką Mistrzostw Polski Juniorów do lat 10 w Wiśle.