Gdy w ubiegłym roku Dyrekcja i grono pedagogiczne Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica zdecydowały się na organizację Nocnego Maratonu Naukowego, obaw było wiele. Nauczyciele nie mieli pewności, że uczniowie zechcą poświęcić początek weekendu na dodatkowe lekcje. Jednak teraz nie ma już żadnych wątpliwości, że młodzież chce uczestniczyć w takich spotkaniach, bowiem Maratony służą nie tylko zdobywaniu wiedzy, ale także wzajemnej integracji.

W piątek 13 stycznia, dokładnie o 17:30 w „Mechaniku” rozpoczęła się już druga edycja Nocnego Maratonu Naukowego, skierowana wzorem roku poprzedniego do uczniów klas pierwszych i drugich. Nie mogło oczywiście zabraknąć uroczystego otwarcia szkolnego święta nauki. Tegoroczny plan zajęć został solidnie przebudowany. W dziedzinę chemii uczniów wprowadziła Krystyna Włodarczyk. O ekologicznych zmaganiach z wiatrakami, poszukując alternatywnych źródeł energii z uczestnikami Maratonu rozmawiała Anna Wadas. Nie zapomniano również o fizyce, matematyce, ekonomii i przedsiębiorczości oraz oczywiście o języku polskim. W zgodnej opinii nauczycieli, podobne przedsięwzięcia wyzwalają świeżość i pozwalają odejść od tradycyjnych stereotypów dotyczących powszechnego zdobywania wiedzy. Poszczególne klasy reprezentowali najlepsi z najlepszych, a więc niewiele było pytań, na które nie udało się znaleźć odpowiedzi.

Po części lekcyjnej, przyszedł czas na przyjemności. Godzinę przed północą rozpoczął się Nocny Maraton Filmowy, który urzekł uczniów także przed rokiem. Ambitne kino pozwalało na dodatkowe przemyślenia i zmuszało do pochylenia się nad codziennością. Wszystko po to, aby młodych ludzi przekonać do starego, ale jakże prawdziwego porzekadła: „ucz się, ucz – bo nauka to potęgi klucz.”

Organizatorzy Maratonu nie zapomnieli o swoich podopiecznych. Rada Rodziców zadbała o gorące i słodkie napoje. Można było się też solidnie pożywić, również rano, bo właśnie dopiero w sobotę tuż po śniadaniu odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom drugiej edycji szkolnej imprezy. Dyrektor Nowicka wszystkim uczestnikom wręczyła pamiątkowe certyfikaty, a na najlepszych naukowców czekały nagrody dodatkowe – szkolne przywileje. Wszyscy zostali też zaproszeni na wiosenny rajd.

W II Nocnym Maratonie Naukowym równych sobie nie miała klasa II a. Za nią znalazły się klasy I g oraz I a. Zajęcia w poszczególnych blokach tematycznych prowadzili nauczyciele ZS Nr 1. Głównymi organizatorami tego niecodziennego naukowego przedsięwzięcia były Edyta Dołęga i Anna Wadas. Patrząc na to co działo się w „Mechaniku” śmiało już teraz można zaprosić na kolejny Maraton. A ten pewnie już za rok!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze