kapliczka 1

Gmina Olkusz otrzymała 4 tys. zł dofinansowania do prac konserwacyjnych drewnianej rzeźby Chrystusa Frasobliwego z kapliczki przy ul. Cegielnianej w Olkuszu w ramach programu „Małopolskie Kapliczki 2017”. Dzięki środkom zewnętrznym i środkom wygospodarowanym przez olkuski samorząd, będzie możliwe odnowienie tego cennego reliktu. Łączny szacowany koszt prac wyniesie około 9 tys. zł.

Rzeźba pochodzi z ok. XVIII wieku, natomiast sama neogotycka, drewniana kapliczka, w której rzeźba się znajduje, powstała w 1903 roku. Według ustnych przekazów i notatek archiwalnych, wcześniej miała postać kamiennego słupa, zwieńczonego na szczycie figurą św. Jana Nepomucena i była ustawiona przy drodze wylotowej z miasta do wsi Parcze. Rzeźbę tę wymieniono później na figurę Chrystusa Frasobliwego. Kolumna, jak i figura, pochodzi przypuszczalnie z klasztoru Augustianów, rozebranego na początku XIX wieku. Podobno znakiem do postawienia kapliczki miało być odnalezienie skarbu zakopanego pod rosnącym obok jaworem. Prawdopodobnie powstanie w 1903 r. kapliczki związane było z zabezpieczeniem drewnianej rzeźby przed wpływem warunków atmosferycznych. Obecnie rzeźba Chrystusa umieszczona na postumencie z kamiennych bloków piaskowca i kamienna kolumna znajdują się we wnętrzu kapliczki. Kapliczka od lat jest obiektem kultu religijnego. Odbywają się w niej między innymi nabożeństwa majowe.

kapliczka 2

– Figura Chrystusa Frasobliwego pomalowana jest zwykłą farbą olejną. Rzeźba ma liczne spękania i ubytki drewna. Jej stan techniczny jest zły. Przy wcześniejszych pracach remontowych obiektu nie wyeliminowano przyczyn niszczenia, a figura była tylko przemalowywana. Na zły stan techniczny rzeźby wpływ miała rozległa działalność szkodników, zmienne warunki atmosferyczne, absorbowanie wilgoci z kamiennego słupa oraz ciągła praca drewna – opowiada Agnieszka Kaczmarczyk, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Ochrony Zabytków olkuskiego magistratu.

Rzeźba nigdy wcześniej nie była poddana konserwacji, więc planowane prace są szansą na zachowanie jej w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń.

UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze