artysci2014

Do 21 czerwca w olkuskiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA oglądać można prace zgromadzone na dorocznej wystawie Artyści Olkuscy 2014. Ekspozycja stanowi przekrój dokonań twórczych mieszkańców powiatu olkuskiego i, jak co roku, jej wernisaż zgromadził pełną salę gości. W tym roku zaprezentowano prace 49 twórców, w znakomitej większości wszystkim dobrze znanych. Pojawiły się też nowe nazwiska, co świadczyć może i niesłabnącym zainteresowaniu taką formą wyjścia ze swoimi pracami do szerszej publiczności.

 

Wystawa Artystów Olkuskich, obok Wystawy Fotografików Olkuskich organizowanej od kilku lat przez MOK, to formuła, która cieszy się dużą popularnością z kilku powodów. Po pierwsze daje możliwość każdemu twórcy na zaprezentowanie swoich prac i konfrontację z widzem. Stwarza zatem doskonałą szansę na promowanie naszych, miejscowych talentów. Z kolei bacznie obserwujący to, co dzieje się w olkuskiej kulturze, mają możliwość na prześledzenie tego, jak zmienia się warsztat poszczególnych artystów. Wystawa jest pewnego rodzaju przeglądem twórczości olkuszan. Mocną stroną tej idei jest również bogactwo technik i tematyki. Każdy z oglądających powinien znaleźć coś, co odpowiada jego estetyce. Fotografie, olej na płótnie, akwarele, pastele, ikony, akryl, grafika komputerowa, ceramika, kowalstwo artystyczne to tylko niektóre formy ekspresji, na jakie zdecydowali się olkuscy artyści. Wystawa Artystów Olkuskich stanowi nie tylko połączenie wspomnianych aspektów, ale łączy również profesjonalistów i tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w sztuce, nierzadko z dużym powodzeniem. Wśród twórców znajdziemy osoby w każdym wieku, a rozmowy kuluarowe podczas wernisażu są często początkiem relacji mistrz-uczeń, jakże owocnej w przypadku każdych działań twórczych. Obok prac uznanych, dojrzałych malarzy znajdziemy zdjęcia młodych fotografów, co stanowi interesujący kolaż twórczy. Inicjatywy tego typu sprzyjają integracji środowiska kulturalnego, dają możliwość wzajemnej recenzji, są przyczynkiem do powstawania kolejnych przedsięwzięć kulturalnych.

Wśród zgromadzonych w tym roku prac nie mogło zabraknąć tych, których autorzy są od lat doskonale znani w Olkuszu i poza nim, a ich twórczość doczekała się wielu indywidualnych wystaw. Wystarczy wspomnieć choćby Annę Kajdę, Annę Płachecką-Śniadach, Damiana Pachę, Jerzego Kantorowicza, Jacka Majcherkiewicza, Klaudię Zub-Piechowicz, Mariusza Połecia, Stanisława Jakubasa, czy też Stanisława Stacha. Wśród najmłodszego pokolenia twórców nie sposób nie zauważyć z roku na rok lepszych prac fotograficznych i graficznych. Tutaj należy wymienić grafikę komputerową Łukasza Dwornika, wykonaną w szlachetnej technice gumy dwuchromianowej pracę Andrzeja Karonia, czy też zdjęcia Piotrka Kajdy, których nie powstydziłyby się najlepsze żurnale. Dobrych i bardzo dobrych prac jest znacznie więcej i warto wybrać się w wolnej chwili do Galerii Sztuki Współczesnej, żeby je wszystkie zobaczyć.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:47742}{joomplu:47741}{joomplu:47740}{joomplu:47739}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze