Wiesław Drygała, Dorota Stachowicz-Mączka oraz Piotr Kalicki – to laureaci osiemnastej edycji Olkuskiej Nagrody Artystycznej. Ponadto w sobotni wieczór tytuł Ambasadora Kultury otrzymał Zenon Krukowiecki.
ONA jest prestiżowym wyróżnieniem, które w tym roku osiągnęło symboliczną pełnoletniość. Od początku swojego istnienia nagroda trafia do osób zaangażowanych w krzewienie i popularyzację szeroko pojętej sztuki i kultury. Osiemnasta gala miejskiego plebiscytu stała pod znakiem muzyki.
– Olkuska Nagroda Artystyczna jest wyrazem naszego uznania dla twórczej pracy olkuszan. Jej laureaci stanowią prawdziwą elitę artystyczną, z której jako mieszkańcy jesteśmy dumni. Dziękuję za to, że swoimi wybitnymi talentami chcecie nas zachwycać i czynić lepszymi – mówił na wstępie burmistrz Roman Piaśnik.
Pierwsza nagroda „Za całokształt twórczości” zgodnie ze swoim tytułem przyznawana jest postaciom, które ze sztuką lub sceną związane są od długich lat. Tym razem wybór padł na Wiesława Drygałę, dyrygenta obchodzącej przed rokiem stulecie istnienia Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej. Laureat nagrody swoją przygodę z muzykowaniem rozpoczął w wieku 14 lat. Szybko dołączył do Orkiestry Dętej Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych, będącej zalążkiem orkiestry – stulatki. Wiesław Drygała to muzyk wszechstronny, ale najmocniej ukochał sobie trąbkę, która dała początek również jego małżeńskiej miłości. Na scenie z instrumentami i batutą stoi nieprzerwanie od 63 lat.
Drugą kategorią, w której Kapituła Nagrody przyznaje wyróżnienie, jest „Animator Kultury”. W tym przypadku nagradzani są zwykle pasjonaci, którzy swój talent chcą i potrafią przekazać młodszym pokoleniom. Tutaj wygrała Dorota Stachowicz-Mączka. Jak sama wyśpiewała za Ewą Bem, „…moje serce to jest muzyk” i trudno się z tym nie zgodzić. Laureatka ONA to w języku roboczym „chodząca instytucja”. Zdobyte wykształcenie i umiejętności przekłada na pracę w szkole i poza nią, prowadząc ognisko muzyczne DodiArt. Z muzyką i swoją gitarą związana jest niemal od zawsze i pewnie na zawsze. Realizuje się w wielu rolach: wokalistki, kompozytorki, dyrygentki, pedagoga, żony i mamy. Czasu na odpoczynek niby brakuje, ale to przy muzyce Dorota Stachowicz-Mączka odpoczywa najlepiej.
Trzecią z nagród zatytułowaną „Młody Twórca” przyznano Piotrowi Kalickiemu. Wszechstronny instrumentalista wychował się w Olkuszu, gdzie zbierał pierwsze muzyczne szlify. Teraz talent do gry na klawiszach i trąbce łączy z pracą nauczyciela w Krakowskiej Szkole Jazzu. Komponuje, aranżuje i koncertuje. Pewnie nie wszyscy wiedzą, ale od dziesięciu lat Piotr Kalicki jest członkiem zespołu Golec uOrkiestra. Z braćmi Golcami przemierzył prawie cały świat, ale nigdy nie zapomniał skąd się wywodzi. Na tegorocznego laureata ONA dyrekcja Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu może liczyć jak na mało kogo. Kalicki stale zasiada w gronie jurorów konkursów wokalnych organizowanych przez MOK, chętnie również angażuje się w inne projekty muzyczne. – To jeden z radośniejszych momentów w moim życiu – przyznał otwarcie odbierając pamiątkową statuetkę.
W tym roku Kapituła Nagrody przyznała dodatkowy tytuł Ambasadora Kultury. Został nim Zenon Krukowiecki, który w ubiegłym roku na scenie MDK-u obchodził jubileusz 50-lecia działalności artystycznej. Olkuszanin już teraz został okrzyknięty legendą. Ze Słowiankami koncertował na całym świecie, odwiedził nawet samego Fidela Castro. Łączą go piękne artystyczne wspomnienia m.in. z Marylą Rodowicz, a mimo to zawsze chętnie wracał do Olkusza, o którym do dzisiaj mówi z dumą i radością. Ubiegłoroczny benefis wcale nie zakończył scenicznej pracy Zenona Krukowieckiego. Wręcz przeciwnie, solista wraz ze swoimi przyjaciółmi z Prasłowianek rozpoczął przygotowania do kolejnego jubileuszu. Tytuł Ambasadora Kultury to ukoronowanie dotychczasowych osiągnięć Zenona Krukowieckiego, który w żadnym momencie swojej kariery nie zapomniał o ukochanym przez siebie Srebrnym Mieście. W nim żyje i tworzy do dzisiaj.
Każdy z laureatów tegorocznej, osiemnastej edycji ONA miał możliwość wystąpienia podczas gali. Wiesław Drygała tym razem nie dyrygował, tylko zagrał na trąbce, Dorota Stachowicz-Mączka grała i śpiewała o swoim muzycznym życiu, Zenon Krukowiecki wystąpił z różnojęzycznym repertuarem, a Piotr Kalicki zabrał publiczność do świata uwielbionego przez siebie jazzu. Niezwykły wieczór pokazem tanecznym wraz ze swoim partnerem Damianem Gęgotkiem uświetniła Natalia Jajkiewicz – laureatka ONA za rok 2016 oraz spontanicznie powstały, ale jakże zgrany zespół w osobach wyróżnionego Piotra Kalickiego, Piotra Południaka, Marcina Wierciocha, Michała Mączki oraz Bartłomieja Szczepańskiego.
Tradycją gali ONA stała się także wizyta uznanego w świecie rysownika i grafika Jacka Majcherkiewicza. Co roku spod jego ręki powstają karykatury nagrodzonych artystów, ciesząc oko i serca. Nie inaczej było i tym razem. Na zakończenie moc gratulacji, tort oraz bankiet na cześć olkuskich artystów za ich ubiegłoroczną działalność.
{joomplu:84139}{joomplu:84108}{joomplu:84135}
Krótkiego koncertu zespołu w składzie: Marcin Wiercioch (akordeon), Piotr Kalicki (akordeon + fortepian), Piotr Południak (kontrabas), Michał Mączka (skrzypce) i Bartłomiej Szczepański (perkusja) i rzecz jasna „sympatycznej gwiazdeczki” Doroty Stachowicz-Mączki (wokal + gitara) nie powstydziły by się sceny światowe. Po prostu rewelacja. Brawo Panowie i rzecz jasna Pani Doroto.