amonit rodzinna1

Całe familie wzięły udział w niedawnej Rodzinnej Wędrówce po Dolinie Sąspowskiej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Amonit. To już kolejna impreza, na jaką w tym roku zaprosili olkuscy piechurzy. Jak zwykle urokliwe zakątki Małopolski zwiedzali także przyjezdni goście z Krakowa, czy Częstochowy.

Podczas wycieczki po Ojcowskim Parku Narodowym, turyści podziwiali malowniczą dolinę (drugą co do wielkości w tym rezerwacie przyrody), ale również poznali tamtejszą faunę i florę. Firletka poszarpana, obrazki alpejskie, bodziszek żałobny i miesiącznica trwała, to rośliny jakie można podziwiać właśnie w Dolinie Sąspowskiej. Dla niektórych sporym zaskoczeniem były widoczne w terenie ślady działalności największych w Europie gryzoni, czyli bobrów. One w dolinie mają się naprawdę dobrze. Przewodnikiem po szlakach był Adam Wcisło – licencjonowany przewodnik ojcowski i wieloletni pracownik lasów państwowych.

Oprócz tradycyjnej wędrówki, atrakcją imprezy zgodnie z jej nazwą były typowo rodzinne gry i zabawy. Chętnych nie brakowało. – Rajdowicze mogli spróbować swoich sił w rzucie beretem, skokach w workach, czy w biegu do celu z piłeczką pingpongową na łyżce. Nie zabrakło też konkursów krajoznawczych, a najmłodsi mogli zmierzyć się z rebusami oraz alfabetem Morse’a – mówi Agnieszka Lis, z Olkuskiej Grupy Turystycznej Amonit.

Na wszystkich uczestników konkursów przygotowano słodycze oraz materiały krajoznawcze. W czasie wyprawy zorganizowanej w ramach ogólnopolskiej akcji PTTK „Wędruj z nami ojczystymi szlakami”, można było zdobyć punkty do odznaki „Miłośnik Jury” oraz „Turysta Przyrodnik”.

Rodzinna Wędrówka po Dolinie Sąspowskiej, tak jak poprzednie wycieczki, została społecznie przygotowana przez OGT Amonit. Będą i następne – ta najbliższa, jesienna, zaplanowana została na 9 października po Dolinie Kobylańskiej. Wcześniej w trakcie wakacji odbędą się letnie spacery po Olkuszu. Szczegóły niebawem.

amonit rodzinna2

Fot. OGT Amonit

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze