Poczta Polska wydała nowy znaczek, na którym znalazły się najstarsze polskie organy kościelne. Jest to instrument z XVII wieku autorstwa Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego, który po niedawnej, trzyletniej renowacji w holenderskim Zaandam, od roku ponownie cieszy uszy i serca melomanów w bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.
Znaczek trafił do obiegu w sobotę, 5 października. Tego samego dnia w bazylice odbyła się uroczysta Msza święta sprawowana przez biskupa diecezjalnego Grzegorza Kaszaka, po której nastąpiła prezentacja nowej gratki dla filatelistów. Podniosły wieczór zwieńczył koncert organowy w wykonaniu Artura Szczerbinina – absolwenta Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Przemyślu w klasie organów oraz doktoranta Akademii Muzycznej w Krakowie i jednego z organistów kościoła św. Krzyża w Krakowie.
Zabytkowe organy przed rokiem wróciły do bazyliki po trzech latach prac związanych z odnowieniem XVII-wiecznego instrumentu. Projekt renowacji dzieła ówczesnych konstruktorów i muzyków, wyceniany na cztery miliony złotych został sfinansowany z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wspólnotę parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu oraz przez prywatnych mecenasów, w tym przez Fundację Hermann-Reemtsma Stiftung z Hamburga. W konserwację instrumentu aktywnie włączyło się również Stowarzyszenie Baltisches Orgel Centrum z Niemiec. Działania konserwatorskie prowadził w głównej mierze holenderski warsztat organmistrzowski Flentrop Orgelboum. W prace zaangażował się również krakowski warsztat konserwatorski Modulus.
Po powrocie do Olkusza instrument został poświęcony. – Kiedy Jerzy Nitrowski kończy budowę organów katedry gnieźnieńskiej, czyni zadość poleceniu arcybiskupa Macieja Łubieńskiego, który stwierdził, że bez organów kościół jest niemy. Jerzy Nitrowski z pewnością pamiętał wówczas zaczęte jeszcze przez swojego nauczyciela Hansa Hummla organy olkuskie, których budowę kończy w 1633 roku, u progu swojej kariery. Poprzez akt poświęcenia organów my także pragniemy przywrócić bazylice św. Andrzeja w Olkuszu głos jej ponad czterystuletnich organów, których brzmienie towarzyszyło kilkudziesięciu pokoleniom olkuszan. To wspaniałe dzieło, przez kolejne pokolenia służyć będzie liturgii oraz musica sacra. Będzie gromadzić wokół siebie ludzi sztuki, stanowić trwały ślad troski o materialne dziedzictwo kulturowe Polski – mówił w październiku ubiegłego roku proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, ks. Mieczysław Miarka.
I rzeczywiście, organy po odzyskaniu swojego dawnego brzmienia, swoją unikatowością ponownie zaczęły cieszyć melomanów. Od teraz będą sprawiały radość także filatelistom.
Specyfikacja znaczka z organami Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego:
Zabytkowe organy w Polsce
autorka projektu znaczka: Marzanna Dąbrowska
liczba znaczków: 1 w bloku
wartość: 6,60 zł
nakład: 100 000 szt.
technika druku: offsetowa
format znaczka: 51 x 79 mm
format bloku: 75 x 100 mm
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 5 października 2019 r.
Fot. Poczta Polska