mok miasto 1

To był wieczór z olkuskimi osobistościami w roli głównej. Szkoda tylko, że wspominani przez swoich przyjaciół zasłużeni mieszkańcy Olkusza, nie doczekali tego spotkania. Jednak dzięki takim wydarzeniom mamy pewność, że pamięć o nich nie zaginie. 

Środa w Domu Kultury upłynęła pod znakiem wspomnień. Przybliżono historię trzech niezwykłych postaci – Danuty Cockiewicz, Mieczysława Karwińskiego i Wiktora Burakowskiego. Wspomnienia opatrzone zostały zdjęciami, filmami i nieznanymi do tej pory opowieściami dotyczącymi bohaterów spotkania.

Patronat honorowy nad imprezą – oprócz burmistrza Romana Piaśnika – objął także Instytut Kultury Włoskiej w Krakowie, dlatego też przy ul. Nullo nie mogło zabraknąć Ugo Rufina – dyrektora tego instytutu. Wybór patronów nie był przypadkowy, bowiem Polskę i sam Olkusz ze słoneczną Italią łączy wiele wydarzeń, głównie z przeszłości. Śp. Wiktor Burakowski wraz z małżonką byli założycielami Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Włoskiej w Olkuszu, mocno przyczyniając się do pogłębiania międzynarodowych relacji. Z kolei śp. Danuta Cockiewicz dbała o pamięć dotyczącą braterstwa broni obu narodów nie tylko podczas szkolnych lekcji, ale również tych dodatkowych, prowadzonych w olkuskim Kole Grodzkim PTTK. Wspominany śp. Mieczysław Karwiński całe swoje życie i pieniężne oszczędności włożył w renowację Starego Cmentarza, rekonstrukcję baszty oraz współtworzenie miejskiego Muzeum Afrykanistycznego. Jako harcerz doskonale wiedział co to honor i oddanie.

W dalszej części spotkania odbył się koncert promujący płytę pt. „Olkuska Poezja Śpiewana”.  Na scenie obok młodych, zdolnych artystów i ich nauczycieli, pojawili się także autorzy tekstów oraz bliscy tych poetów, którzy odeszli w ostatnich latach, a swój talent przelewali na papier dokładając się do wspólnego, poetyckiego środowiska miasta.

mok miasto3

Zwieńczeniem dnia była promocja książki Ryszarda Ryzy pt.: „Olkusz Moje Miasto”. Zaczęło się od krótkiej prelekcji dotyczącej powstania styczniowego na ziemiach olkuskich, a później z autorem publikacji wywiad przeprowadził Michał Latos, rzecznik prasowy olkuskiego magistratu i zarazem konferansjer wieczoru. Rozmowa po raz kolejny pokazała, jak wiele dla p. Ryzy – radnego, społecznika i historyka z zamiłowania znaczy jego rodzinne miasto. Książka ma być świetnym materiałem promującym Olkusz.

Całemu spotkaniu towarzyszyła zbiórka na rehabilitację dzieci i młodzieży, zapoczątkowana podczas niedawnego XI Koncertu Charytatywnego. Oprócz prowadzonej przez wolontariuszy kwesty, realizowana była też na dwóch stoiskach Stowarzyszenia Wszyscy dla Wszystkich, gdzie nabyć można było zarówno nową książkę, jak i wspomnianą wcześniej płytę. Wszystkie zebrane środki zostaną przekazane na cele charytatywne. W holu MDK na uczestników wieczoru wspomnień czekały bezpłatne egzemplarze „Głosu Seniora”, a więc czasopisma jednego z patronów medialnych ostatniego wydarzenia.

Spotkanie „Olkusz moje miasto…” zorganizowane zostało przez Olkuską Radę Seniora, PTTK Koło Grodzkie, Stowarzyszenie Wszyscy dla Wszystkich oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

mok miasto 2

Fot. MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze