miasta partnerskie 2018

Pomimo, że 20-lecie partnerstwa na linii Olkusz – Schwalbach am Taunus w kalendarzu przypadało w ubiegłym roku, to właśnie teraz do Srebrnego Miasta na obchody jubileuszu przybyła delegacja z Niemiec. Nasi goście zza zachodniej granicy spędzili wśród olkuskich rodzin pięć dni.

– To był krótki, ale bardzo intensywny, 21. w historii program spotkania partnerskiego. Mieliśmy okazję do podsumowania dotychczasowych owocnych działań oraz przekazania jubileuszowego prezentu w formie tysiąca euro na wsparcie renowacji organów Hansa Hummla. Ten dar to piękna inicjatywa Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie” Koło Współpracy ze Schwalbach – zaznacza Genowefa Bugajska, prezes Stowarzyszenia.

Zanim jednak blisko 50-osobowa delegacja z Niemiec zatrzymała się w Srebrnym Mieście u swoich zaprzyjaźnionych rodzin, odbyła podróż studyjną autokarem pn. „Poznać Polskę” prowadzącą przez Gdańsk, Toruń, Gniezno, Warszawę i Częstochowę. Przystankiem końcowym był Olkusz, gdzie drugiego dnia pobytu w Miejskim Domu Kultury odbyły się oficjalne obchody 20-lecia partnerstwa.

Wystąpienia gospodarzy i gości na scenie Domu Kultury uświetnił muzyczny występ dziecięcego zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Olkuskiej oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 i I Liceum Ogólnokształcącego. W tych placówkach od lat rozwijane są polsko-niemieckie kontakty. Okazjonalny koncert dali także młodzi muzycy z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia.

Jak zwykle podczas wizyty partnerskiej, różnopokoleniowa delegacja z Niemiec w asyście swoich polskich przyjaciół odwiedziła najpiękniejsze zakątki południowej Polski. Nie mogło zabraknąć wypraw do Krakowa czy Pienińskiego Parku Narodowego.

– W imieniu olkuskiego Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie” serdecznie dziękuję wszystkim rodzinom za współpracę i jednocześnie ze strony naszych przyjaciół ze Schwalbach już teraz zapraszam na kolejną rewizytę – dodaje Genowefa Bugajska.

Pomocy w przygotowaniu jubileuszowego pobytu niemieckiej delegacji w Olkuszu udzieliły: Urząd Miasta i Gminy Olkusz, Miejski Ośrodek Kultury, PTTK oraz Drukarnia OSMA. Program przygotowany dla młodzieży został wsparty dotacją z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

20 lat partnerskiej tradycji

Nie byłoby tego jubileuszu, gdyby nie wydarzenia sprzed 20 lat. Schwalbach zwróciło się do polskiej ambasady o pomoc w znalezieniu miasta partnerskiego w naszym kraju. Zaproponowano Olkusz, którego ówczesna władza nie miała wątpliwości, że taki rodzaj współpracy z zachodnim sąsiadem może mieć wymierne korzyści dla obydwu stron. Dokładnie 4 lipca 1997 roku w Schwalbach podpisano układ o partnerstwie obu miast. Kilka tygodni później do Olkusza po raz pierwszy przyjechała grupa niemieckiej młodzieży. Oficjalna ratyfikacja układu partnerskiego przez ówczesnych burmistrzów Andrzeja Ryszkę i Horsta Faesera dokonała się 11 października. W grudniu tego samego roku kontakt nawiązały parafie Dobrego Pasterza w Olkuszu i św. Pankracego w Schwalbach. W następnym roku odbyła się premierowa rewizyta olkuszan u swoich nowych przyjaciół.

– Od tamtego momentu współpracują ze sobą nie tylko urzędy, ale również szkoły, stowarzyszenia, instytucje kultury, artyści i mieszkańcy. Między wszystkimi nawiązała się prawdziwa przyjaźń. – Początki nie należały do łatwych, bo po obydwu stronach nie brakowało sceptyków. Jak się jednak okazało, nie zabrakło również oddanych sprawie zwolenników, których praca zaowocowała zaangażowaniem się we współpracę całkiem pokaźnego grona społeczników, otwartych na nowe wyzwania. Dzisiaj mówimy zgodnie „było warto!” – stwierdza prezes Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie”.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze