orszak olkusz ok

6 stycznia, w Dniu Objawienia Pańskiego, ulicami całej Polski setki tysięcy wiernych przeszły w barwnych Orszakach Trzech Króli. W tym roku do Bukowna i Małobądza, ze swoimi korowodami dołączyły także Olkusz i Wolbrom. Było radośnie, kolorowo i rodzinnie.

BUKOWNO 

orszak bukownoPierwszy z orszaków wyruszył spod Centrum Kultury w Bukownie, które rozpoczęło tradycję ulicznych jasełek w naszym regionie. Królami, wzorem poprzednich lat, byli burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski, przewodniczący rady miejskiej Edward Gmitruk oraz Zbigniew Urbański, który reprezentował mieszkańców. Monarchowie wraz z barwnym orszakiem przeszli z ul. Kolejowej na ul. 1 maja, a stamtąd już Cichą i Kościuszki do kościoła p.w. św. Andrzeja Boboli. Orszak poprowadził wielbłąd dosiadany przez radnego Jerzego Rosę, a uczestnicy jasełek zatrzymali się również pod posiadłością biblijnego Heroda (w tej roli wystąpił Piotr Wojdyło). W orszaku nie zabrakło przedszkolaków, strażaków i podopiecznych sekcji wokalnej miejscowego MOK-u. Był również czas na wspólne kolędowanie. Eucharystii zamykającej trzeci orszak w Bukownie przewodniczył ks. Wojciech Tkacz. Na początku mszy trzej królowie symbolicznie wręczyli dary małemu dziecięciu, by później razem z mieszkańcami wziąć udział w świątecznej liturgii.

{joomplu:56383}{joomplu:56373}{joomplu:56364}

OLKUSZ

orszak olkuszDla olkuszan udział w ulicznych jasełkach był zupełną nowością. O godz. 10 w trzech parafiach w różnych częściach miasta rozpoczęły się msze św., po których w stronę dworca PKP ruszyły tłumy mieszkańców. Każda z parafii miała swojego króla. Miała także swój kolor. Czerwony orszak, na czele którego stanął król Europy Kacper, wyszedł z parafii p.w. św. Andrzeja Apostoła. Na zielono z królem Azji Melchiorem wędrował Dobry Pasterz, a w niebieskich barwach z monarchą Afryki Baltazarem maszerowali przez miasto wierni z parafii św. Maksymiliana. To właśnie w kościele na osiedlu Pakuska Eucharystii przewodniczył biskup diecezjalny Grzegorz Kaszak. Po mszy również i on w otoczeniu dziekana ks. Henryka Chmieły i burmistrza Romana Piaśnika ruszył w stronę ul. Króla Kazimierza Wielkiego. Po zjednoczeniu orszaku na placu przy dworcu PKP wszyscy ruszyli w kierunku starówki na wspólne kolędowanie.

{joomplu:56292}{joomplu:56268}{joomplu:56251}

WOLBROM

orszak wolbromW Wolbromiu  królewski orszak przeszedł po raz pierwszy, choć sądząc po zainteresowaniu mieszkańców, z pewnością nie ostatni. Zgodnie z biblijną prawdą, wierni do stajenki w kościele św. Katarzyny przybyli z trzech stron świata: od ul. Mariackiej wędrowały dzieci, ich rodzice i nauczyciele SP 1 oraz mieszkańcy północnej strony miasta. Od strony ul. Żwirki i Wigury maszerowali uczniowie ZS w Łobzowie z całymi rodzinami, a od strony os. Łokietka tamtejsi mieszkańcy i uczniowie Gim 4, którzy na zakończenie orszaku zaprezentowali program artystyczny oparty na wydarzeniach związanych z Bożym Narodzeniem.

{joomplu:56400}{joomplu:56393}{joomplu:56391}

MAŁOBĄDZ
orszak bolesław

Ostatni z orszaków zorganizowanych w powiecie przemaszerował przez gminę Bolesław. Barwny korowód, w którym oprócz mieszkańców i kontynuatorów szlacheckiej tradycji udział wzięły zwierzęta: wielbłąd i konie, wyruszył z Dworku w Krzykawce do polskokatolickiego kościoła p.w. św. Barbary w Małobądzu. Tam, w żywej szopce, trzej królowie złożyli pokłon i dary małemu Jezuskowi, a na uczestników przemarszu czekały również inne atrakcje: koncerty kolęd Chóru Cantare i góralskiej kapeli Ciupaga. Całość orszaku uzupełniło ognisko oraz gorący poczęstunek.

{joomplu:56176}{joomplu:56157}{joomplu:56141}

Każdy z czterech barwnych orszaków wsparła fundacja „Orszak Trzech Króli”, powołana do istnienia w 2010 roku, od 2012 roku będąca organizacją pożytku publicznego. Fundacja jest inicjatorem i organizatorem największych jasełek ulicznych na świecie – Orszaku Trzech Króli w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce i na świecie.

19
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
19 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
borutaPlatinum IIeyw8er32ydzadowolonyuczestnik Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
boruta
boruta

Ale im dupska porosły tym burmistrzom- takie prawdziwe króle. Dobrze mają w swoich królestwach – ale czy zdrowo?

Platinum II
Platinum II

Było trzech Króli i jeden „przechrzta” Wielce panujący I sekretarz PZPR przy Ofne imć „Roman Wielki” Faktycznie wyglądał pośród innych jakby przybył z odległej galaktyki gdzie nie słyszeli o mędrcach ze wschodu. Dużo jeszcze musi się uczyć o tradycji.

eyw8er32yd
eyw8er32yd

[quote name=”zadowolony”]Najwięcej na pewno mają do powiedzenia ci, których tam nie było.
A ja byłem i tak powiem – impreza się udała świetnie, jak dawno żadna. Tłum ludzi najlepiej świadczy o tym, że była potrzebna i ludzie tego oczekiwali. Spędziłem bardzo dobrze czas i za rok też przyjdę. Wreszcie czuć było że Olkusz to wspólnota ludzi. Czyli jednak da się zrobić tak, żeby było dobrze.
Nie wiem kogo należy pochwalić i kto był głównym pomysłodawcą więc napiszę tylko tyle: dziękuję![/quote]
Wszystko było w porządku, tylko ten król murzyński był jakiś cienki, bez wyrazu.

zadowolony
zadowolony

Najwięcej na pewno mają do powiedzenia ci, których tam nie było.
A ja byłem i tak powiem – impreza się udała świetnie, jak dawno żadna. Tłum ludzi najlepiej świadczy o tym, że była potrzebna i ludzie tego oczekiwali. Spędziłem bardzo dobrze czas i za rok też przyjdę. Wreszcie czuć było że Olkusz to wspólnota ludzi. Czyli jednak da się zrobić tak, żeby było dobrze.
Nie wiem kogo należy pochwalić i kto był głównym pomysłodawcą więc napiszę tylko tyle: dziękuję!

uczestnik
uczestnik

[quote name=”ha”]Małobądz miał wielbłąda, Bukowno konia a Olkusz nawet kozy nie miał.[/quote]
Ale Olkusz miał ZA TO KRÓLA MURZYNA za którego nikt nie chciał się przebrać .BRAWO!!!! KRÓLU ZA ODWAGĘ ŻE SIĘ JEDEN JEDYNY KRÓL ZNALAZŁ CO SIĘ PRZEBRAŁ ZA MURZYNA,a Wy JESTEŚCIE KOMENTATORZY OSŁY.

ha
ha

Małobądz miał wielbłąda, Bukowno konia a Olkusz nawet kozy nie miał.

kola
kola

CO ZA BUJDY- 3 KROLI W OGOLE NIE BYLO!! TO BAJKA !!

olkuszaninxx
olkuszaninxx

Stary Towarzysz nagle stał się pierwszym katolikiem Olkusza – ludzie czy Wy to kupujecie ? bo ja nie…

Szołmen
Szołmen

To w przyszłym roku schow klechom skradnie Paśnik 😆 to się dziekan i biskup ucieszy 8) 😀 🙂 😆 😆 🙂 😉 8) 😐 😐 😳 🙁 😥 😮 😕 😡 😡 🙁 😆 😆 😉 😆 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 😆 🙂 😆

Dębowy
Dębowy

Ja pierdziele jaka patologia, Kmita widzę poszoloł! Prezes ZKGKiM nie zapomniał widzę, o tym, żeby się podlizywać czarnym sukienkom! Patologia! Ten człowiek to fenomen, lepszy od hoffmana! Bez kleru i Jacka nawet do sprzątania się nie nadaje!

Małgosia Beń
Małgosia Beń

Roman pcha się na ołtarze… a prywatnie czarne sukienki kpią z niego, że nawet ojcze nasz nie umie powiedzieć…
Komunista został katolikiem… koniec świata.

al
al

Pierwszy „katolik” Olkusza….hehehehe

Młody
Młody

[quote name=”Korona z głowy”][quote name=”Bolek”]Czarnym królem był Ł.Kmita.[/quote]
Jak się nie ma dostojnego wyglądu to najlepiej za czarnego.[/quote]

Na pewno musiał jakiś atut niepodważalny posiadać skoro wygrał ten casting …

Stefan UMiG
Stefan UMiG

Nasz burmistrz extra uczestniczył w Orszaku Trzech Króli(lub wg PETRU jak wolicie 6 króli).Burmistrz Nasz trzymał super lux fason z JE ks.biskupem Kaszakiem i ks.proboszczami.Natomiast Waszych p’osłów z Olkusza Wolbromia Kluczy nie było .Takich to właśnie macie przedstawicieli.Panie Zachowaj a Matko Boska BROŃ.

Korona z głowy
Korona z głowy

[quote name=”Bolek”]Czarnym królem był Ł.Kmita.[/quote]
Jak się nie ma dostojnego wyglądu to najlepiej za czarnego.

Bolek
Bolek

Czarnym królem był Ł.Kmita.

nn
nn

[quote name=”POpatrz”]Nie wie ktoś, kto był przebrany w złote szaty za czarnego króla w Olkuszu?.[/quote]
Baltazar Roman ?

J.S.
J.S.

[quote name=”POpatrz”]Nie wie ktoś, kto był przebrany w złote szaty za czarnego króla w Olkuszu?.[/quote]

Jakaś anonimowa starsza pani z parafii?

POpatrz
POpatrz

Nie wie ktoś, kto był przebrany w złote szaty za czarnego króla w Olkuszu?.