q

Marszałek Piłsudski na wspaniałej kasztance, prowadzonej przez marszałkowskiego adiutanta rozpoczął w niedzielne popołudnie szereg atrakcji przygotowanych przez wolbromski Dom Kultury na rodzinny piknik patriotyczny wpisany w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, nad którym honorowy patronat przyjął prezydent Andrzej Duda. Zaplanowany w plenerze piknik z powodu kapryśnej aury kontynuowany był wewnątrz budynku.

W sali lustrzanej królowali rekonstruktorzy z olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którzy z wielką pasją propagują wiedzę o historii walk niepodległościowych z okresu II wojny światowej oraz powojennych czasów walki z komunizmem. Młodzi pasjonaci: Konrad Kulig, Mateusz Radomski i Rafał Rogalski prezentowali elementy wojskowych mundurów, ciekawe egzemplarze oryginalnej starej broni oraz wyposażenia wojskowego i partyzanckiego. Ich ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem miłośników militariów.DSC06253 1

Na sali widowiskowej swoją nieprzeciętną wiedzę na temat lokalnych wydarzeń wpisanych w polską historię wyzwolenia spod zaborów prezentował historyk i dziennikarz Jacek Sypień. Wzbogacona o unikatowe zdjęcia prezentacja dostarczyła, niestety bardzo nielicznym słuchaczom wiele ciekawych informacji na temat wydarzeń Wielkiej Wojny, szczegółów dotyczących tworzenia legionowych oddziałów na Ziemi Olkuskiej, detali związanych z pobytem marszałka Piłsudskiego w Wolbromiu, czy szczegółów słynnej bitwy pod Krzywopłotami. Wielka szkoda, że tak niewielu Wolbromian skorzystało z okazji poznania lepiej historii ważnych wydarzeń, które rozegrały się na naszych terenach w pierwszej połowie XX wieku – z pewnością tak bogatą wiedzę na ten temat, jak prelegent ma niewielu mieszkańców naszej okolicy.

DSC06203 1

Po wykładzie na scenie zostało zaprezentowane przedstawienie słowno-muzyczne, w którym prezentowano m. in. fragmenty książki autorstwa samego marszałka „Moje pierwsze boje”, dotyczące pobytu w Wolbromiu i okolicy, a na zakończenie pikniku piękny koncert patriotycznych pieśni zaprezentował zespół „Te Deum”.

{joomplu:80595}{joomplu:80589}{joomplu:80608}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
globus
globus
5 lat temu

Panie Jacku przepraszamy za organizatorów …pan to zrozumie pan jest z innego wymiaru

zgred
zgred
5 lat temu

mało ludzi na pikniku … a kto wiedział o wydarzeniu… jak dotyczyło pikniku disco-polo to odpowiedzialni na prywatnych fejsach badziewia propagowali wstyd

og . ZOO
og . ZOO
5 lat temu

Dobrze ,,że brzytwy nie prezentowali miejscowa małpa mogła sie dorwać ” 😡 😡 😡

John
John
5 lat temu

Tak super pomysł dać dzieciom broń do zabawy, a jaka przecież ładna i fajna…. Widać, że MDK rozpędził się w wygrywaniu projektów, ale słabej z ich realizacją.