sport

Dwie rundy Pucharu Polski były wstępem do rozpoczynającej się piłkarskiej jesieni. Do rywalizacji o ligowe punkty, w miniony weekend przystąpiły również drużyny Podokręgu Piłki Nożnej w Olkuszu. Zapraszamy na pierwsze w sezonie 2016/2017 podsumowanie wydarzeń z lokalnych boisk.

Klasa Okręgowa:

PRZEBÓJ Wolbrom – KS Olkusz 1:2 (0:2)
Deja vu przy Leśnej. Drugi rok z rzędu na stadionie Przeboju, już na samym wstępie rozgrywek dochodzi do konfrontacji Wolbromia z Olkuszem. I tym razem zwycięsko z tego pojedynku wyszli goście, a główna w tym zasługa Mateusza Czechowskiego, który już przed przerwą zdobył dla KS-u dwie bramki. Za pierwszym razem zamknął dośrodkowanie Chabinki, a za drugim poprawił strzał Czapnika. Olkuszanie mogli, a nawet powinni prowadzić wyżej, jednak razili nieskutecznością. Potwierdzeniem jest choćby zmarnowana szansa Mrożka – nie wykorzystał rzutu karnego. Gospodarze honor uratowali w ostatnich sekundach, gdy na listę strzelców wpisał się Paweł Szczepanik, który jeszcze wiosną biegał po boiskach „okręgówki” w barwach Leśnika Gorenice. KS wygrał w Wolbromiu zasłużenie i potwierdził aspiracje do walki o coś więcej niż tylko utrzymanie się w gronie zespołów Klasy Okręgowej.

PILICZANKA Pilica – SPÓJNIA Osiek 3:0 (1:0)
Ze Spójnią po spadku z IV ligi pożegnało się kilku znaczących piłkarzy. Kańczuga, Wdowik, Tumiłowicz i przede wszystkim Kasprzyk – to zawodnicy, bez których ekipa z Osieka będzie miała spore problemy. Pokazała to już inauguracja sezonu w Pilicy, z której osieczanie wrócili ze stratą trzech goli. Miejscowi za to udanie rozpoczęli zmagania, a dubletem może pochwalić się Adam Dudkiewicz. Pierwszą bramkę (efektowną), zdobył po upływie kwadransa. Chytrze przelobował strzegącego bramki gości Półtoraka. Drugi gol to zasługa Bartosza Goncerza, skutecznie egzekwującego rzut karny po zagraniu piłki ręką przez jednego z defensorów Spójni. Triumf gospodarze przypieczętowali w doliczonym czasie gry, a konkretnie najlepszy na murawie Dudkiewicz.

PRZEMSZA Klucze – GRĘBAŁOWIANKA Kraków 4:0 (0:0)
Miła niespodzianka w Kluczach, gdzie Przemsza wysoko pokonała jednego z faworytów ligi. O triumfie miejscowych zadecydowała kapitalna końcówka meczu, w której podopieczni Grzegorza Jurczyka aż czterokrotnie pokonali bramkarza rywali. Rozpoczął powracający do Klucz po długich latach gry w Spójni Piotr Kasprzyk. 41-letni zawodnik celnie przymierzył z karnego podyktowanego za faul na G. Majcherkiewiczu. Pięć minut później ponownie w polu karnym padł Majcherkiewicz, ale tym razem sam poszkodowany wymierzył sprawiedliwość. To nie koniec dobrych wieści. Gola numer trzy w zamieszaniu zdobył wszędobylski Kasprzyk, a wynik w ostatniej minucie na 4:0 po celnej główce ustalił trener Jurczyk.

POGOŃ Miechów – LEŚNIK Gorenice 4:0 (1:0)
Falstart zespołu z Gorenic, który nadspodziewanie wysoko przegrał w Miechowie. W obu ekipach brakowało kilku ważnych zawodników, ale sezon urlopowy wciąż trwa. Gdy wydawało się, że na przerwę zespoły zejdą przy bezbramkowym remisie, pięknie z dystansu uderzył Łucka. Bramka „do szatni” nieco rozkojarzyła przyjezdnych, którzy po przerwie oddali pole gry rywalom, a ci umiejętnie to wykorzystali. Choć zanim miechowianie dobili goreniczan, zanosiło się na remis, jednak „jedenastki” nie wykorzystał Bąbka. Zamiast 1:1 po chwili po golu Maniaka było już 2:0, a w kolejnych minutach do siatki Ćwięczka trafili także Radziszewski i Kwaśniński.

BOLESŁAW Bukowno – SOKÓŁ Kocmyrzów 0:2 (0:0)
Nie udał się powrót piłkarzy z Bukowna w szeregi „okręgówki”. Podopieczni Madrina Piegzika przegrali na własnym stadionie z czołową drużyną ubiegłego sezonu, obie bramki tracąc w końcowej fazie pierwszej połowy. W obu przypadkach goście wykorzystali indywidualne błędy graczy Bolesława. A tym szczęście w sobotę nie dopisywało. Po zmianie stron mimo kilku dogodnych szans nie potrafili zdobyć kontaktowego trafienia. Kocmyrzowian od straty gola ratowały słupek oraz poprzeczka.

W innych meczach premierowej kolejki krakowskiej KO gr. I, Prądniczanka Kraków 4:2 (hattrick Jelenia) pokonała Orła Iwanowice, a beniaminek z Modlnicy 4:1 rozprawił się z Zieleńczanką Zielonki. Pierwszymi liderami tabeli został „olkuski” duet: Pogoń Miechów – Przemsza Klucze.

A-klasa:
W minioną sobotę i niedzielę po raz pierwszy w sezonie 2016/2017 na murawy wyszli zawodnicy drużyn popularnej „Serie A”. U progu jesieni błysnęli skutecznością, ale i zarazem kiepską dyspozycją w obronie. W ośmiu meczach padło aż 50 bramek. Najwięcej z nich zobaczyli kibice w Przybysławicach, gdzie miejscowy Strażak 9:2 rozgromił Centurię Chechło i potwierdził swoje chęci do zajęcia czołowej lokaty na mecie rozgrywek. Chrapkę na „okręgówkę” mają oczywiście również zawodnicy Trzech Koron Żarnowiec. Spadkowicz pewnie 5:3 wygrał w Jaroszowcu, po niespełna dwóch kwadransach prowadząc już 4:0. Również 5:3 na wyjeździe wygrał Promień. Przeginianie m.in. po trzech golach Przemysława Sioły komplet punktów wywieźli z Wielmoży. Otwarcie sezonu było szczęśliwe też dla innych drużyn występujących w roli gości. W Bydlinie 2:1 zwyciężyła powracająca do A-klasy Dłubnia Trzyciąż-Jangrot, 3:1 w Laskach triumfowała rezerwa wolbromskiego Przeboju, a rezultat 3:1 na korzyść przyjezdnych padł też w Wierbce, gdzie trzy oczka zainkasował Prądnik Sułoszowa. Po sześć goli padło w Kocikowej – Piliczanka II zremisowała 3:3 z Olimpią Łobzów oraz w Zedermanie. Tam w historycznym meczu na poziomie A-klasy Błysk efektownie i dosyć niespodziewanie 5:1 rozprawił się ze Strumykiem Zarzecze. Tabeli lideruje Strażak.

B-klasa:
Na tym poziomie rozgrywkowym ligowa karuzela zacznie się kręcić od najbliższego weekendu. Wzorem ubiegłych sezonów, także i w tym roku rywalizacja w „Ósmej Lidze Mistrzów” prowadzona będzie w dwóch grupach – olkuskiej i miechowskiej. W tej pierwszej zagra tylko pięć zespołów: LZS Stare Bukowno, Spójnia II Osiek, Bolesław II Bukowno, Ospel II Wierbka i Leśnik II Gorenice. Znacznie więcej emocji będzie zapewne towarzyszyło zmaganiom w grupie II, gdzie o awans powalczy aż dwanaście drużyn: Sokół Gołaczewy, Błękitni Falniów, Victoria Smroków, Cobra Wężerów, Czapla Czaple Małe, Trzy Buki Wierzchowisko, Zryw Przesławice, Hetman Dłużec, Błyskawica Kolbark, Orzeł Kwaśniów, Northstar Miechów i Nidzica Słaboszów.