galuzny 2

„Ścieżki, które prowadzą do sztuki” to happening artystyczny, który odbył się 27 września na dziedzińcu MOK-Centrum Kultury.

W roli głównej wystąpili: artysta plastyk Czesław Gałużny, Grupa Malarska UTW przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu pod kierunkiem instr. Klaudii Zub-Piechowicz oraz grupa Słoneczka z Przedszkola nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Olkuszu, wszyscy serdecznie powitani przez Dyrektor MOK Małgorzatę Żurek.

Międzypokoleniowej akcji plastycznej przyświecało promienne słońce, warunki były wymarzone, toteż wszyscy niezwłocznie złapali za pędzle. Przez dwie godziny serce, wyobraźnię i siły wkładali w malowanie; powstały urzekające abstrakcje.

galuzny 1

Czesław Gałużny służył radą, pomocą, chwalił i dodawał otuchy. Malował też swój własny obraz, w którego ukończenie swój wybitny wkład wniosły dzieci. W każdym razie do wysokości, do której sięgały.

To twórcze, słoneczne przedpołudnie dostarczyło wszystkim mnóstwo przyjemności i udowodniło, że sztuka istnieje ponad wszelkimi podziałami, nie tylko wiekowymi.

galuzny 3

Tego samego dnia o godz. 17:00 w MOK-Centrum Kultury odbyło się spotkanie autorskie z Czesławem Gałużnym – znanym artystą plastykiem i poetą zaprzyjaźnionym z Olkuszem od lat.

Stoliki ustawione w kawiarnianym stylu, mrok rozświetlany blaskiem świec, na ścianach wystawa twórczości Czesława Gałużnego, dyskretny brzęk lampek z winem… W takiej atmosferze rozpoczął się wieczór autorski artysty.

galuzny 4

Czesław Gałużny z równym mistrzostwem włada pędzlem i piórem – tego wieczoru malował obraz i recytował swoje wiersze. Jego poezja, niezwykle nastrojowa, pełna ledwie zasugerowanych emocji, ma smak i kolor życia, zwyczajnego dnia, który ukazuje swoją niezwykłość.

Uroku wieczorowi dodał koncert zespołu ANCORA IMPARO pod kierownictwem Małgorzaty Kostki. Gdy wybrzmiały ostatni wiersz i ostatnia nuta, a obraz został ukończony, nastąpiło wydarzenie, które przy każdym spotkaniu z Czesławem Gałużnym budzi dużo emocji – losowanie obrazu jego autorstwa. Tym razem był to widoczek Czorsztyna.

galuzny 5

Chwila napięcia, zaciskanie kciuków i jęk rozczarowania oraz radość mieszkańca Sosnowca!

Dyrektor MOK Małgorzata Żurek przekazała Czesławowi Gałużnemu kwiaty i podziękowania; nie zabrakło ich również dla instruktor Klaudii Zub-Piechowicz za ogrom pracy włożony w przygotowanie wydarzenia.

galuzny 6

MOK Olkusz

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o