W piątkowy wieczór, 26 czerwca, w Galerii BWA odbyło się spotkanie autorskie olkuskiego poety Łukasza Jarosza. Autor promował wydany przez Fundację Kultury AFRONT z Bukowna tom wierszy pt. „Dzień Liczby Pi”.

Na początku czerwca, nakładem Fundacji Kultury AFRONT z Bukowna, ukazała się najnowsza książka poetycka Łukasza Jarosza, zatytułowana „Dzień Liczby Pi”. Jest to kolejny tom laureata Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (za „Pełną krew”), dwukrotnie nominowanego do Nagrody Literackiej NIKE. Książka zawiera ponad 40 wierszy, osobistych, intymnych i bardzo szczerych. Nie czas to i nie miejsce na ich interpretację, dość powiedzieć, że Jarosz ma już nazwisko znane, rozpoznawane i cenione. Publikacja ukazała się w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i białej, zaś autorem rysunku na okładce jest Sebastian Kudas. Warto dodać, że publikacja zbiera wiele pozytywnych recenzji od krytyków liczących się w środowisku literackim, a akcja promocyjna wydawnictwa jest imponująca – w internecie wiersze z tomu czytali m.in. Anna Dymna, Jerzy Trela i Jan Nowicki.

Nie wszystkim spośród kilkudziesięciu osób, które przyszły do BWA w Olkuszu, udało się wejść na spotkanie z poetą – ze względu na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa (ograniczenia związane z liczbą osób na m kw.), część zainteresowanych odeszła z kwitkiem.

Tym, którym udało się wejść, Jarosz zaproponował prawdziwą poetycką ucztę. Czytane przez autora teksty ilustrowane przygotowanym na tę okazję filmem, w tle muzyka w wykonaniu gitarzysty Radka Ozgi z zespołu Lesers Bend, przyciemnione światła i kameralna atmosfera – to wszystko sprawiło, że wieczór autorski Jarosza okazał się niezwykle udany. Każdy zainteresowany mógł także zakupić książkę (w cenie 25 zł) i otrzymać autograf poety. Wydawca tomu, Fundacja Kultury AFRONT, już zapowiada kolejne spotkania z autorem.

Wszyscy zainteresowani zakupem publikacji, mogą złożyć zamówienie na adres mailowy: afront.fundacja@wp.pl (cena książki: 25 zł + 9 zł koszt wysyłki, nr konta bankowego na stronie www.afront.org.pl). Ponieważ książka ukazała się w dwóch wersjach kolorystycznych, przy zamówieniu należy zaznaczyć „czarna” lub „biała”.

Łukasz Jarosz. Urodzony w 1978 r. Poeta, muzyk, nauczyciel. Laureat wielu prestiżowych konkursów poetyckich (m.in. im. K.K. Baczyńskiego, R. Wojaczka, R.M. Rilkego). Za swój debiutancki tom „Soma” (2006) otrzymał I nagrodę w Konkursie Młodych Twórców im. W. Gombrowicza oraz I Nagrodę w III Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” (2007). Laureat I edycji Nagrody Poetyckiej im. W. Szymborskiej 2013 za tom „Pełna krew” (2012) (ex aequo z Krystyną Dąbrowską). W tym samym roku znalazł się w finale Nagrody Poetyckiej Orfeusz. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike: w 2015 za tom „Świat fizyczny” (2014), w 2016 za tom „Kardonia i Faber” (2015). Perkusista, wokalista i autor większości tekstów zespołów: Lesers Bend, Chaotic Splutter, Katil Ferman, Mgłowce i Zziajani Porywacze Makowców. Autor kilkunastu tomików poetyckich, m.in. „Soma” (Biuro Literackie, Wrocław 2006), „Mimikra” (Biuro Literackie, Wrocław 2010), „Pełna krew” (Znak, Kraków 2012), „Świat fizyczny” (Znak, Kraków 2014), „Kardonia i Faber” (Biuro Literackie, Wrocław 2015), „Święto żywych” (Biuro Literackie, Wrocław 2016). Jego wiersze były tłumaczone na języki: angielski, włoski, niemiecki i chorwacki. Mieszka w podolkuskiej Żuradzie.

BWA Olkusz 

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o