„Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” – to nazwa programu edukacyjnego, skierowanego do uczniów olkuskich szkół ponadgimnazjalnych o kierunkach zawodowych. Młodzież z Zespołu Szkół Nr 1 i 4, oraz Zespołu Placówek Oświatowych, a także przedstawiciele ZS w Wolbromiu i Trzyciążu (łącznie 30 osób), odebrali właśnie z rąk starosty Jerzego Kwaśniewskiego certyfikaty ukończenia pierwszych kursów na operatorów obrabiarek i wózków widłowych.

Program ten to projekt partnerski Województwa Małopolskiego, realizowany w ramach działania 9.2. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt jest realizowany w partnerstwie z organami prowadzącymi szkoły zawodowe, którymi są 22 powiaty, 3 gminy oraz 8 podmiotów niepublicznych. „Modernizacja kształcenia zawodowego” jest największym i jednym z pierwszych tego typu przedsięwzięć w naszym kraju. Tym bardziej cieszy, że mogą z niego skorzystać olkuscy uczniowie. – Celem projektu, czyli wszystkich dostępnych kursów, jest wzmacnianie atrakcyjności szkolenia zawodowego i przede wszystkim podniesienie kwalifikacji uczniów. Projekt to nie tylko kursy, ale i praktyki, wizyty zawodoznawcze oraz zajęcia wyrównawcze i poszerzające – mówi koordynator projektu, Joanna Karkos.

Jedne z pierwszych propozycji Starowstwa Powiatowego, czyli kursy na operatorów obrabiarek i wózków widłowych, cieszyły się niemałą popularnością. Z bezpłatnych kursów mogła jednak skorzystać tylko ograniczona liczba uczniów. – Projekt realizowany jest między innymi w Zespole Szkół Nr 1, gdyż nasza szkoła, jako Centrum Szkolenia Ustawicznego, posiada uprawnienia do przeprowadzania kursów zawodowych. Dysponujemy odpowiednią bazą dydaktyczną i techniczną, a więc są to kursy związane głównie z profilami naszej placówki. Do każdego kursu prowadzony jest osobny nabór. O zakwalifikowaniu ucznia do projektu decyduje jego średnia ocen oraz jak najmniejsza liczba godzin opuszczonych, nieusprawiedliwionych – informuje dyrektorka Mechanika, Aldona Nowicka. Również Zespół Placówek Oświatowych, którymi dowodzi Janusz Kurek, zapowiada systematyczny udział w kolejnych tego typu propozycjach kierowanych do szkół przez olkuskie Starostwo za pomocą biura ds. projektu. – Zdobywanie dodatkowych uprawnień w zawodach budowlanych, turystycznych i fryzjerskich wchodzi w skład naszego profilu kształcenia, więc oczywiście będziemy takie kursy oferowali swoim uczniom. Młodzież wykazuje ogromne zainteresowanie, co nas bardzo cieszy – przekonuje dyrektor. Część oferowanych kursów realizować będą także firmy zewnętrzne. Przetarg ruszy niebawem, a już dziś wiadomo, że kursanci zawitają również do Bukowna, bo i tamtejsze pracownie posiadają dobre wyposażenia techniczne.

Niemal całą grupę 30 kursantów stanowili panowie. Wyjątkiem była jedyna uczestniczka płci żeńskiej. – Owszem, byłam jedyną dziewczyną, ale nie żałuję swojego wyboru. Poznałam wielu ciekawych ludzi, nauczyłam się czegoś nowego, a przecież nikt nie powiedział, że to inicjatywa tylko dla chłopców czy mężczyzn – mówi Aleksandra Trzaska z Zespołu Szkół w Wolbromiu. Nasza rozmówczyni po zakończeniu szkoły planuje studia związane z marketingiem lub zarządzaniem, ale jak sama przyznaje, nigdy nie wiadomo, co się w przyszłości może przydać, więc status operatora wózka widłowego może być jej nieocenionym atutem. – Teraz trzeba zdać maturę, a później pomyśleć co dalej. Na pewno ta umiejętność w niczym nam nie zaszkodzi, a może tylko pomóc – wtóruje Oli Dawid Kluczewski, który także otrzymał podobne wyróżnienie.

Operat obrabiarek i wózków widłowych to tylko dwie z przynajmniej kilkunastu innych propozycji dla olkuskich uczniów „zawodówek”. Prawo jazdy kategorii B, grafika komputerowa, florystyka to kolejne pozycje w bogatej ofercie, jaką już teraz bądź w niedalekiej przyszłości przedstawi swoim uczniom dyrekcja Mechanika. – Te kursy działają na zasadzie programu. Każdy kurs trwa minimum 60 godzin i kończy się egzaminem wewnętrznym. Natomiast takie specjalizacje jak: wózki widłowe czy prawo jazdy kategorii B można zakończyć egzaminem zewnętrznym, jeśli uczestnicy kursu zechcą do niego przystąpić – zakończyła dyrektor Aldona Nowicka. Kursy dostępne w „Mechaniku” to tylko 30% pełnej oferty, którą w całości wszystkim zainteresowanym przedstawia biuro ds. realizacji małopolskiego projektu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Dariusz Kraska
Dariusz Kraska
13 lat temu

Dalej twierdzę, że kierowca operator wózka widłowego – zawód ten staje się coraz bardziej popularny – szczególnie dla osób które chcą wyjechać do pracy za granicę, szczególnie do Niemiec, Anglii, czy innych krajów Europy Zachodniej. Także w Polsce jest duże zapotrzebowanie na osoby z uprawnieniami operatora wózków jezdniowych. Operator wózka widłowego jest naprawdę bardzo dobrze opłacany http://www.xn--wzkiwidowe-gbb86g.com/