skarb hutnika

Poszanowanie tradycji i niestereotypowy kontakt z historią to zagadnienia należące do edukacyjnych priorytetów Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu. W dniu 13 kwietnia 2016 r. z okazji Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, w popularnym „Mechaniku” odbyło się spotkanie z Panem dr hab. Dariuszem Rozmusem – archeologiem, podróżnikiem, miłośnikiem Zagłębia Dąbrowskiego.
Dariusz Rozmus  jest  autorem licznych publikacji dotyczących tematyki archeologicznej, orientalistycznej, żydowskiej i regionalistycznej, pierwszym badaczem wczesnopolskiego/wczesnośredniowiecznego zagłębia hutnictwa srebra i ołowiu na pograniczu Małopolski i Śląska.

skarb hutnika2

Podczas badań archeologicznych nad hutniczą osadą z XII wieku w Dąbrowie Górniczej  – Łośniu, Pan Dariusz Rozmus odkrył w 2006 r.  cenny skarb. Było to ponad tysiąc doskonale zachowanych monet z czasów Władysława II Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego. Oficjalna cena tego tzw. „skarbu hutnika” wynosi 800 tysięcy złotych a nieoficjalnie monety wycenia się na 2 miliony złotych.

skarb hutnika4

Skąd władca miał fundusze na krzewienie chrześcijaństwa i rozbudowę administracji? Co to są siekańce? Czy srebro występuje w przyrodzie w sposób naturalny? Czym różni się bełt od kuszy? Jaka jest struktura „skarbu hutnika”? Skąd archeolog wie, gdzie znajduje się znalezisko? Jak można oddzielić ołów od srebra? – na te i inne pytania młodzież otrzymała odpowiedzi, udzielane w sposób niezwykle interesujący i wciągający. Młodzież dowiedziała się także o  pracach wykopaliskowych, prowadzonych przez szanownego Gościa na terenie ziemi olkuskiej. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę m. in. z zakresu wczesnośredniowiecznej, polskiej kultury, ukazanej na przykładzie symboliki przedstawionej na znalezionych monetach. Wykład był miejscami intrygujący i tak zajmujący, że szybko przerodził się w ożywioną, twórczą  dyskusję.

skarb hutnika5

Przysłowiową „wisienką na torcie”  były uzyskane podczas spotkania informacje dotyczące tajemnic archeologicznych, jakie może kryć jeszcze ziemia olkuska.  
Współczesnej archeologii potrzeba przede wszystkim specjalistów z dziedziny nauk ścisłych – inżynierów. „Mechanik” może być więc kuźnią przyszłych archeologów.

skarb hutnika6

Stąd także zaproszenie uczestników spotkania do udziału w „królestwie archeologii”, bogatym w niezliczone skarby.
„Dziękuję bardzo za zaproszenie. Pochodzę z Olkusza. Co więcej, z bloku „za płotem” Waszej Szkoły. Wystąpienie u Was to dla mnie przyjemność i powrót do młodych lat” – wpisał Pan Dariusz Rozmus do Kroniki Szkoły.
Spotkanie przygotowała Pani mgr Małgorzata Żurek.

Iwona Rams ZS Nr 1 w Olkuszu

skarb hutnika7

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze