1

Istotną częścią procesu edukacyjnego w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu, są spotkania z historią, prowadzone przez zasłużone osoby dla miasta i powiatu olkuskiego. W dniu 18 maja 2016 w „Mechaniku” miała miejsce niezapomniana prelekcja dla młodzieży dotycząca Szlaku Orlich Gniazd a szczególnie zamku Rabsztyn, wygłoszona przez Pana Jacka Sypienia – pracownika Biura Promocji i Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy Olkusz. Pan Jacek Sypień jest pisarzem, historykiem, dziennikarzem, regionalistą, prezesem Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, autorem książek popularyzujących dzieje ziemi olkuskiej, m. in. „Dwory szlacheckie ziemi olkuskiej”, „Herby powiatu olkuskiego”, „Rabsztyn wczoraj i dziś”, „Mennica olkuska 1579-1601”. Spotkanie zorganizowała Pani Małgorzata Żurek.

2

Co łączy zamki w Rabsztynie, Olsztynie i Pieskowej Skale? Jakie były etapy rozwoju zamku w Rabsztynie? Dlaczego zamek w Ojcowie – jedyny, niezniszczony przez najeźdźców zamek na Szlaku Orlich Gniazd, został zburzony? – na te i inne pytania młodzież usłyszała interesujące odpowiedzi. Ukazane w prezentacji akwarele, litografie, rysunki, drzeworyty, fotografie, podkreślały ewolucję zamku w Rabsztynie, historię jego świetności i destrukcji, co pogłębiło wyobraźnię uczniów. Można było podziwiać komputerową rekonstrukcję zamku Rabsztyn.

3

Nic tak nie rozbudza historycznych zainteresowań i wrażliwości na to, co minione, jak bezpośredni kontakt z materialnymi świadkami przeszłości. Uczniowie z „Mechanika” pod przewodnictwem Pani Małgorzaty Żurek i Pana Jacka Sypienia, udali się na olkuski Rynek, aby w jego podziemiach podziwiać piękno piwnic dawnego ratusza. Młodzież wysłuchała pasjonujących opowieści o jego historii, które znacznie wzbogaciły wiedzę i świadomość historyczną uczniów. Zwiedzający byli poruszeni opowieścią o minionych sposobach przesłuchań sądowych i karach, jakie stosowano wobec przestępców, jaką usłyszeli oglądając jedną z piwnic, która służyła jako więzienie.

4

Uczniów ucieszyły plany utworzenia multimedialnego muzeum w ratuszu oraz planetarium Imienia olkuskich astronomów: Marcina Biema i Marcina Bylicy w piwnicy wieży ciśnień. Spotkanie z Panem Jackiem Sypieniem i zwiedzanie podziemnego ratusza było możliwe dzięki uprzejmości burmistrza Olkusza – Pana Romana Piaśnika. Uczniowie poszczególnych klas będą cyklicznie zwiedzać bezcenny ratusz.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Pani Magorzata Żurek.

Iwona Rams z ZS Nr 1 w Olkuszu

5

6

7

8

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze