srebro basi goraj2

W dniach 01-08 marca 2015 roku w Jastrzębiej Górze odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików do lat 10 w szachach. Mistrzostwa te zostały rozegrane systemem szwajcarskim. Zgodnie z regulaminem, prawo do startu w mistrzostwach mieli najlepsi zawodnicy ubiegłorocznych Mistrzostw Polski, aktualni medaliści Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata oraz ci zawodnicy, którzy uzyskali czołowe miejsca w rozegranych jesienią ośmiu mistrzostwach makroregionalnych.

Ogółem w Mistrzostwach Polski udział wzięło 128 najlepszych aktualnie polskich zawodników w tej kategorii wiekowej, reprezentujących łącznie 62 kluby z całej Polski, z tego 62 dziewczynki i 66 chłopców.

UKS CZARNY KOŃ Olkusz reprezentowało na tych Mistrzostwach dwóch zawodników: Barbara Goraj i Bartłomiej Turski. Warto przy tym zaznaczyć, że obydwoje uzyskali swoją kwalifikację już na ubiegłorocznych Mistrzostwach Polski.

Rozgrywane corocznie mistrzostwa Polski w szachach klasycznych są najważniejszą ogólnokrajową imprezą sportową, a sam udział w nich, uwarunkowany koniecznością uprzedniego zdobycia kwalifikacji, niejako nobilituje zawodnika i na pewno na długo pozostaje w jego pamięci. Wbrew pozorom, udział w Mistrzostwach Polski w szachach klasycznych zawsze wiąże się dla młodych zawodników z dużym wysiłkiem nie tylko umysłowym, ale również stricte fizycznym. Dość powiedzieć, że średni czas grania jednej partii, w trakcie której zawodnik musi być maksymalnie skoncentrowany, to około 4 godzin, a po zakończonej partii i po tzw. „kojarzeniach” (ustaleniu kto z kim będzie grał w kolejnej rundzie) należy jeszcze poświęcić dodatkowo kolejnych kilka godzin na przygotowania do partii na dzień następny.

srebro basi goraj

Barbara Goraj kolejny już raz udowodniła, że jest zawodniczką ze ścisłej krajowej czołówki. Bardzo dobrze wytrzymała całe mistrzostwa kondycyjnie i po o niezwykle zaciętej walce, w sytuacji, gdy do ostatniej rundy kwestia układu tabeli pozostawała nierozstrzygnięta, zdobyła ostatecznie srebrny medal. O niezwykle wyrównanym poziomie sportowym zawodniczek najlepiej niech świadczy fakt, że o kolejności dalszych miejsc tj. 3-7 musiała zadecydować dopiero punktacja pomocnicza, jako że zawodniczki miały taką samą liczbę zdobytych punktów. Należy przy tym zaznaczyć, że Basia jako jedyna z całej grupy zawodniczek wygrała swoją partię z przyszłą mistrzynią Polski. Oprócz sukcesu medalowego Basia uzyskała również powołanie do Kadry Narodowej, równoznaczne z prawem do reprezentowania Polski na tegorocznych Mistrzostwach Europy Juniorów w Chorwacji i Mistrzostwach Świata Juniorów w Grecji. Poza tym Basia uzyskała kwalifikację na przyszłoroczne Mistrzostwa Polski, zdobyła wyższą krajową kategorię szachową oraz kolejne ważne punkty w rankingu FIDE. Osiągnięty sukces pozwala z optymizmem spoglądać na dalszy rozwój sportowy naszej młodej zawodniczki tym bardziej, że srebrny medal zdobyty w Jastrzębiej Górze nie jest dla Basi pierwszym medalem zdobytym na mistrzostwach Polski. Zaprezentowany przez nią wysoki poziom gry w połączeniu z innymi ważnymi cechami takimi jak wytrzymałość, odporność na stres oraz dobrym przygotowaniem do zawodów pozwala mieć nadzieję, że zdobyty srebrny medal nie jest jej ostatnim słowem i niejednokrotnie jeszcze Basia dostarczy nam powodów do dumy, godnie reprezentując nasz kraj i nasze miasto i kontynuując medalowe tradycje olkuskich szachistów.

srebro basi goraj1

Startujący w grupie chłopców Bartłomiej Turski również dobrze reprezentował nasz klub. Zajął bardzo wysokie 5 miejsce w grupie 66 zawodników, uzyskując podobnie jak Basia prawo startu w przyszłorocznych Mistrzostwach Polski.

Na szczególne podziękowania zasługują klubowi trenerzy, tj. Pani Dorota Kika, Pan Waldemar Czarnota i Pan Paweł Czarnota. Osiągnięty sukces nie byłby bowiem możliwy bez systematycznych, codziennych klubowych treningów oraz bez wsparcia trenerskiego podczas samych zawodów. Pani Dorota i Pan Waldemar przez cały tydzień byli z naszymi zawodnikami, analizując grę przeciwników, opracowując strategię i następnie pomagając przygotować się do kolejnych partii, a Pan Paweł dodatkowo służył swoją radą i pomocą, jednocześnie prowadząc treningi w klubie i przygotowując kolejnych naszych zawodników do startów w ogólnokrajowych zawodach.

UKS CZARNY KOŃ Olkusz

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Igor
Igor
7 lat temu

Życzę Ci Basiu wygranej na mistrzostwach Europy a nawet Świata 🙂 🙂 🙂

Gabek
Gabek
7 lat temu

Brawo Basia! 😀 do twarzy Ci z pucharem 😀

Piotrek 1
Piotrek 1
7 lat temu

Gratulacje!!!

Majek 2
Majek 2
7 lat temu

Świetna, profesjonalna gra, podziwiam Twoją wytrwałość Basiu i życzę dalszych sukcesów 🙂

Ja
Ja
7 lat temu

Gratulacje dla Basi! 🙂 Tak trzymać!!!

Karol
Karol
7 lat temu

Brawo Basia! Dobra robota! Trzymaj tak dalej!