parafiada logo

W ostatnich dniach Bukowno było organizatorem VII Parafiady Regionalnej, która do miasta ściągnęła ponad 400 młodych ludzi z 18 różnych placówek. Przez cztery dni uczestnicy imprezy, która wchodzi w skład ogólnopolskiego projektu „Ruch Rzeźbi Umysł, Serce i Ciało” koordynowanego przez Stowarzyszenie Parafiada z Warszawy, wzięli udział zarówno w konkursach sportowych, jak i artystycznych.

Idea parafiad została zapoczątkowana przez nieżyjącego już ojca Józefa Jońca, duchownego urodzonego w Laskowej, nieopodal Limanowej. Projekt od zawsze łączy w sobie rywalizację fizyczną i kulturową, ale jego istotną częścią jest również spotkanie w kościele. Podczas wszystkich parafiad propagowana jest idea zmagań „fair play” oraz ta związana z zachęcaniem młodych ludzi do spotkań ekumenicznych. Uczestnictwo w parafiadowym współzawodnictwie uczy startujących solidarności i wzajemnej tolerancji.

Pierwszym punktem tegorocznej Parafiady Regionalnej w Bukownie była Msza św. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli z udziałem wszystkich wolontariuszy, a także uroczyste zapalenie znicza parafiadowego. Drugiego dnia w Zespole Szkół nr 1 doszło do oficjalnego rozpoczęcia imprezy, a później już przystąpiono do rywalizacji. Na boiskach sportowych i w salach gimnastycznych odbyły się turnieje piłki nożnej, siatkówki, tenisa stołowego, darta. Rywalizowano także w biegu na 60m i skokach w dal. Równocześnie organizatorzy prowadzili konkursy z wiedzy i umiejętności artystycznych, m.in. „Łamigłówki Ewangeliczne”, „Rusz Głową”, konkurs wiedzy o Polsce „Wielcy Polacy” , czy Otwarty Konkurs Plastyczny. Aktywny dzień zakończył Festyn Rodzinny, gdzie uczniowie wspólnie ze swoimi rodzicami prowadzili zmagania w konkurencjach sportowych.

Trzeci dzień parafiady był przeznaczony na prezentacje młodzieży utalentowanej wokalnie. W konkursach „Muzyka moim życiem” oraz „Sacro Song” udział wzięli zarówno uczniowie szkół podstawowych jak i gimnazjów. Sobota była zarezerwowana na II Maraton Fitness, gdzie przez cztery godziny wykwalifikowani instruktorzy prowadzili zajęcia ruchowe. Ostatnim punktem VII Parafiady Regionalnej była Msza św. z udziałem wszystkich uczestników zmagań, a na zakończenie ogłoszono najlepsze reprezentacje imprezy, podsumowano wyniki oraz zgaszono symboliczny znicz. 

Tegoroczna parafiada zakończyła się dla jej gospodarzy podwójnym sukcesem. Nie tylko udało się do Bukowna ściągnąć blisko pół tysiąca młodych ludzi, ale także zdominować klasyfikację generalną. Najwięcej punktów w ogólnym rozrachunku uzbierali uczniowie Gimnazjum nr 1 w Bukownie, wyprzedzając swoich młodszy kolegów ze Szkoły Podstawowej. Trzecie miejsce przypadło w udziale reprezentacji Gimnazjum nr 1 w Olkuszu.

Honorowi Patroni VII Regionalnej Parafiady w Bukownie: Biskup Diecezji Sosnowieckiej Grzegorz Kaszak, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej ks. Michał Borda oraz Burmistrz Miasta Bukowno Mirosław Gajdziszewski.

Organizatorzy: Zespół Szkół nr 1 w Bukownie, Miejski Ośrodek Kultury w Bukownie, Parafia Rzymskokatolicka św. Andrzeja Boboli w Bukownie oraz Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze