DSC05515 1

Mieszkańcy Wierzchowiska, laureata trzeciej nagrody tegorocznego konkursu „Piękna małopolska wieś” byli gospodarzami  dożynek w gminie Wolbrom. Tradycyjne uroczystości celebrowano na szkolnym boisku.

Gminne święto plonów rozpoczęła msza św. w intencji rolników odprawiona przez ks. Kazimierza Syrka z parafii pw. Narodzenia NMP w Szreniawie, do której należy Wierzchowisko. Po zakończeniu liturgii, w czasie tradycyjnego dożynkowego obrzędu gospodarze tegorocznych dożynek Joanna Wojciaczyk i Roman Habera z Wierzchowiska przekazali na ręce burmistrza Adama Zielnika bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż.  Zgodnie ze staropolskim obrzędem pokrojony chleb został rozdzielony pomiędzy przybyłych gości, a następnie rozpoczęła się znakomita zabawa, którą zainaugurowali uczniowie lokalnej szkoły podstawowej, prezentując popisowy występ kabaretowy, inspirowany „smaczkami” z lokalnej codzienności. Widzów bawili także niezawodni „Wolbromiacy”, a w przerwach nagradzano uczestników i zwycięzców rozmaitych konkursów. Konkurs na najpiękniejszy wieniec rozstrzygnęła publiczność i dla nikogo nie było chyba zdziwieniem, że wygrał przepiękny – jak wszystkie przygotowane przez zdolne gospodynie z okolicznych miejscowości dożynkowe cudeńka – wieniec z Wierzchowiska. Na scenie nagrodzono też zwycięzców w konkursie na najpiękniejszy ogród w gminie Wolbrom. Spośród 24. zgłoszonych do rywalizacji, za najpiękniejszy uznano ogród  Małgorzaty Pałki z Łobzowa, drugie miejsce komisja przyznała Urszuli Rolce z Gołaczew, a trzecie przypadło Marioli Sęk z Brzozówki. Jury konkursowe wręczyło także nagrody specjalne  dla właścicieli ogrodów przyjaznych pszczołom: Halinie Musiał z Wolbromia oraz Wioletcie i Danielowi Żabom z Jeżówki. 

Na dożynkowej scenie odbyło się również uroczyste wręczenie symbolicznego czeku na kwotę 40 tys. zł, wygraną przez sołectwo Wierzchowisko w organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego konkursie na najpiękniejszą małopolską wieś. Nagrodę z rąk radnego wojewódzkiego Marcina Cockiewicza odebrał sołtys Wierzchowiska Krzysztof Konieczny. Drugi czek o identycznej wartości dołożył do tej puli burmistrz Wolbromia, a za całą sumę w Wierzchowisku powstanie kolejna atrakcja – centrum rekreacji z placem zabaw dla dzieci. Wierzchowisko zdobyło nagrodę za swoją szczególną aktywność społeczną, przejawiającą się m.in. we wspólnym działaniu na rzecz budowy przestrzeni publicznej, poprzez stworzenie urokliwego parku na brzegach płynącej przez wieś Szreniawy i niewielkiego stawu.

DSC05375 1

DSC05368 1

To już druga tego typu nagroda zdobyta przez mieszkańców gminy Wolbrom – w ubiegłym roku laur zwycięstwa oraz nagroda finansowa przypadły Chrząstowicom.

Po zakończeniu części oficjalnej mieszkańcy Wierzchowiska i licznie przybyli goście bawili się świetnie przy muzyce z lat 60 i 70, granej przez grupę The Postman oraz na trwającej do późna zabawie ludowej, podczas której grał zespół Fax.

{joomplu:80484}{joomplu:80472}{joomplu:80455}

2
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
2 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Berni............ Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
............
............

Panie redaktorze Piotrze K.///// 🙁 😮 SZKODA,że nie był Pan na Dożynkach Diecezjalnych Powiatowo Gminnych w Ogrodzieńcu/na ZAMKU w Podzamczu/.Był Pan Minister Adamczyk pochodzący z pod Olkusza,JE.ksiądz biskup Kaszak był oczarowany taką imprezą .Ja też pierwszy raz w swoim życiu widziałem takie cudne DOŻYNKI.BÓG ZAPŁAĆ ORGANIZATOROM.

Berni
Berni

A co to Panie Łukaszu znowu się chciałeś wypromować przed wyborami a tu zonk – nie było żadnego pismaka 😀 😀 😀