wena1

Niespełna tydzień przed oficjalnym zakończeniem roku szkolnego, sezon taneczny zakończyła Szkoła Tańca „Wena”. Podczas uroczystej gali w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu zabrakło wolnych miejsc, a na scenie popis swoich umiejętności dali wszyscy uczniowie Rafała Lebiesta i jego asystentów. Nazwisko prezesa, trenera i głównego organizatora rocznego podsumowania wspólnej pracy, podczas sobotniej gali przewijało się bardzo często. Nie może to jednak dziwić, bo przecież gdyby nie Lebiest, to być może wielu młodych ludzi nie odkryłoby w sobie zamiłowania do tańca.

Wszystko zaczęło się w 1998 r. w Krakowie. To właśnie tam – trener, dyplomowany instruktor, ekstrawagancki choreograf i m.in. były sędzia turniejowy – Rafał Lebiest, założył szkołę, w której tajniki obycia na parkiecie zdobywali tancerze w różnym wieku – od tych kilkuletnich, aż po ludzi dorosłych. Tak jest do dzisiaj, choć ta niezwykła szkoła już za kilka lat osiągnie pełnoletność. Z roku na rok przybywa jej absolwentów, ale i również nowych uczniów. Zajęcia dla najmłodszych prowadzone są bez podziału na techniki tańca. Lekcje obejmują różnorodne dyscypliny, jak choćby taniec ludowy,wena3 klasyczny, towarzyski czy disco. Celem tych zajęć jest roztańczenie dzieci, wyrobienie u maluchów koordynacji muzyczno – ruchowej, a także wyczucie własnego ciała i praca nad poprawą swoich umiejętności. Jak wymierne korzyści przynosi wytężona praca i długie godziny treningów pokazał występ najmłodszej formacji Szkoły „Wena Kids”. Elastyczność ruchów dziewczynek urodzonych do 2001 r. powalała z nóg. Inna sprawa, że na ostatnich Mistrzostwach Świata, młode tancerki odebrały noty najlepszym ekipom globu. Na scenie MOK-u, zespół pojawił się w sile siedmiu dziewczynek. Występ „Dzieciaków”przed publicznością był już jednym z ostatnich punktów sobotniej gali.

Imprezę otworzył występ formacji „Wena X” i „Wena Junior”. Obie grupy połączyły siły. Już sam wstęp sugerował dobrą zabawę do samego końca. Gdy na scenie prezentowały się olkuskie „Słoneczka” oraz „Gwiazdki”, na widowni kciuki ściskali rodzice, babcie, dziadkowie – właściwie całe rodziny. Swoich młodszych kolegów pod sceną dopingowali bardziej doświadczeni tancerze. Cała gala przebiegała w ciepłej, rodzinnej atmosferze.

Kolejne trzy olkuskie grupy „Wena X”, „Wena Trix” i „Wena Y” zaprezentowały układy tańca współczesnego. Następnie przyszedł czas na występy krakowskich formacji „Promyczki”, „Mini X”, „Słoneczka”. Parkietem zawładnął taniec towarzyski i hip – hopowy. Na półmetku gali tańczono w duetach. Popis umiejętności dały siostry bliźniaczki Zaitz oraz Wiśniewskie. Trzeci duet stworzyły dobre przyjaciółki Ola Calik i Wiktoria Włoszczyk. – Wyglądamy tak samo, myślimy tak samo, czujemy tak samo. Uzupełniamy się każdego dnia, podobnie w tańcu. Na scenie wyrażamy siebie, swoje emocje – mówiły po swoim występie siostry Ola i Weronika Wiśniewskie.

wena2Wzajemne uzupełnianie na parkiecie to jedyna słuszna droga także do sukcesów w tańcu towarzyskim. Wiedzą o tym dobrze Anna Paprocka i Michał Wójcik, którzy swoim wdziękiem i lekkością oczarowali publikę i młodszych kolegów. Dorównać w brazylijskiej sambie, cza-czy, rumbie czy jivie starało się wielu, jednak do Mistrzów, olkuskiej młodzieży jeszcze daleko. Niemniej chęci i zapału do pracy tancerzom nie brakuje. – Wszyscy w treningi wkładają ogromne serce. To jest najważniejsze. Taniec wymaga poświęceń i zaangażowania. Takie dni i takie gale są dla wszystkich ukoronowaniem całorocznej pracy. Cieszy się młodzież, cieszą się rodzice, cieszymy się i my, trenerzy – mówi założyciel Szkoły Tańca „Wena” Rafał Lebiest.
Roztańczoną galę zakończył występ najstarszej formacji „Wena X”, która już na początku lipca pojedzie do Słoweńskiego Kopru, aby tam powalczyć o medale Mistrzostw Świata. – Nie chcemy wyrokować i zapeszać. Jedziemy, aby wytańczyć swoje. Jak to będzie dowiemy się na miejscu. Na pewno po powrocie wszystko dokładnie opowiemy – zapewnia trener Lebiest, dumny z zakwalifikowania do turnieju głównego nie tylko formacji hip – hopowych, ale także solistów, duetów oraz mini formacji.

Sobotnią galę zakończyło spotkanie z rodzicami dzieci, które już niebawem wyruszą nad taneczny podbój świata. Wieczorem właśnie dla rodziców i pełnoletnich tancerzy zorganizowano część nieoficjalną, w jednym z podkrakowskich lokali. Jeśli kończyć sezon w „Wenie” to gdzie, jeśli nie na dyskotekowym parkiecie?

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:31980}{joomplu:31966}{joomplu:31958}{joomplu:31947}

Na zakończenie przypominamy listę olkuskich uczestników tegorocznych Mistrzostw Świata w Słowenii:

Solistki hip-hop:
Zuzia Ślęzok – kat. do lat 11
Asia Stachak – kat. powyżej 16 lat
Dominika Machnik – kat. powyżej 16 lat

Soliści hip-hop:
Bartosz Makówka – kat. powyżej 16 lat

Duety hip-hop:
Weronika i Julia Zaitz – kat. do lat 11
Ola i Weronika Wiśniewskie – kat. 12-15 lat
Ola Calik i Wiktoria Włoszczyk – kat. 12-15 lat

Mini formacje hip-hop:
Wena Kids – kat. do lat 11
Wena Trix – kat. 12-15 lat

Formacje hip-hop:
Wena Junior – kat. 12-15 lat
Wena X – kat. powyżej 16 lat

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Marcel
Marcel
9 lat temu

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz