tkt1

Na dzień 27 marca przypada oficjalne Święto Teatru. Data ta była idealną okazją do podsumowania kolejnego roku działalności olkuskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej, które w lokalnym środowisku funkcjonuje nieprzerwanie od 2001 roku. Od tego czasu przez lokalne sceny przewinęło się wielu młodych i zdolnych artystów. Teraz historia TKT powoli się kończy, bowiem funkcjonujące przez czternaście ostatnich lat Towarzystwo, zostanie zastąpione przez nowe Stowarzyszenie Teatralno – Literackie.

„Mistrzów dla teatru najłatwiej znaleźć z dala od teatru. To zwykle ci, których nie zajmuje teatr jako machina do reprodukowania klisz i konwencji. To oni znajdują pulsujące źródła i żywe nurty rzek, które omijają na ogół teatralne sale i gromadzące się w nich codziennie niezmierzone zastępy ludzi porających się z naśladowaniem jakichś światów. Naśladujemy zamiast tworzyć światy własne, skupione, uzależnione wręcz od debaty z publicznością i afektów, które przepływają zakryte, a które właśnie teatr najlepiej potrafi odsłaniać” – to pierwszy akapit z orędzia na tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru 2015, którego autorem jest polski reżyser Krzysztof Warlikowski.

Ze słowami reżysera już od czternastu lat utożsamiają się członkowie olkuskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej, czyli ludzie działający społecznie w amatorskim ruchu, gdzie ich głównym zadaniem jest upowszechnianie kultury i wiedzy o teatrze. Ostatnia gala, jaka odbyła się w auli Zespołu Szkół nr 3, była podsumowaniem dotychczasowej działalności osób związanych ze sceną. Od teraz TKT zostanie zastąpione przez STL. Głównym celem założenia Stowarzyszenia jest współpraca dzieci i młodzieży w różnym wieku, we wszelakich działaniach artystycznych. 

tkt2

Pierwsza część piątkowych obchodów Święta Teatru została poświęcona zmarłej Annie Piątek, która po kilku latach choroby, 19 stycznia br. przegrała walkę z nowotworem. Olkuska poetka przez długie lata związana była z TKT, więc program artystyczny przygotowany ku jej pamięci przez różne pokolenia uczniów, co prawda nie mógł dziwić, ale i tak wyzwolił wspomnienia i wielkie emocje. Zarówno młodzi aktorzy z SP 3, jak i dużo starsi uczniowie z ZS nr 4, swoje wystepy oparli na twórczości śp. Anny Piątek. Aktorzy z „Budowlanki” zaprezentowali montaż poetycko-muzyczny, natomiast „Akrocienie” z SP 3 przedstawili etiudę zatytułowaną „W kręgu życia”. Zwieńczeniem części artystycznej gali była „Zorba” w wykonaniu uczniów technikum budowlanego.

Oficjalna informacja o przekształceniu Towarzystwa Kultury Teatralnej w Stowarzyszenie Teatralno – Literackie, została przekazana widowni i zaproszonym gościom po zakończeniu części pokazowej. O zmianach poinformował prezes STL Przemysław Kania, znany w całym kraju ze swoich aktorskich i reżyserskich zdolności. Teraz pod jego opieką teatr w Olkuszu ma zrobić krok w przód, opierając się na szkolnej współpracy.

tkt4

Drugim punktem tegorocznej gali było przyznanie nagród za organizowane przez TKT: XII Małopolski Konkurs na Recenzję Teatralną, ogólnopolska akcja „Bliżej Teatru – Teatr 2014” oraz Małopolski Turniej Wiedzy o Teatrze. Dodatkowo Zarząd Okręgowego TKT za najbardziej aktywnych uczestników imprez teatralnych uznał osoby tworzące społeczność Gimnazjum w Kluczach. Pamiątkowa statuetka została przyznana szkole za całokształt działań teatralnych w 2014 r. Poza tym, w ogólnopolskiej akcji „Bliżej Teatru” – Teatr 2014, za aktywną działalność upowszechniającą teatr, nagrodzono kolejno: SP w Kluczach, SP nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Olkuszu i Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 1. Wyróżnienia w tym samym konkursie trafiły do olkuskich SP 3 i SP 4.

Na zakończenie spotkania, przyszedł czas na wspomnienia przy kawie. Wśród publiczności i zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli sponsorów olkuskiego oddziału TKT, jak również przedstawicieli władz samorządowych, sympatyków sztuki i pracowników podmiotów podległych Miejskiemu Ośrodkowi Kultury.

tkt5

tkt3

tkt6

tkt7

tkt8

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze