bo małopolska

6 mln złotych – to pula przeznaczona na Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego. Władze województwa zatwierdziły właśnie jego harmonogram. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje od 15. kwietnia.

Budżetowe zadania, w szczególności o charakterze: prospołecznym, kulturalnym, edukacyjnym, sportowym, turystycznym i ekologicznym, powinny przyczyniać się do rozwoju Małopolski. Inicjatywy muszą mieścić się w granicach zadań i kompetencji samorządu województwa oraz być zgodne ze Strategią Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020.

– Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego to pierwszy budżet partycypacyjny wprowadzany na taką skalę w Polsce. Jesteśmy pionierami, a oddając do dyspozycji mieszkańców aż 6 mln złotych chcemy umacniać społeczeństwo obywatelskie i jednocześnie włączyć jeszcze więcej mieszkańców we współtworzenie Małopolski, regionu, który fascynuje! – wyjaśnia Grzegorz Lipiec z Zarządu Województwa.

Projekty mogą mieć zasięg powiatowy lub subregionalny (obejmujący co najmniej dwa powiaty położone w danym subregionie). Wartość zadań powiatowych może wynosić od 50 tys. złotych do 100 tys. złotych, natomiast subregionalnych od 100 tys. złotych do 300 tys. złotych. Pisząc wnioski warto pamiętać, że ewentualne koszty rocznego utrzymania zrealizowanego zadania nie będą mogły przekraczać 10 proc. kwoty przeznaczonej na jego realizację.

Jak informuje Biuro Prasowe UMWM, Budżet Obywatelski będzie prowadzony odrębnie dla subregionów:
-tarnowskiego (miasto Tarnów oraz powiaty: brzeski, dąbrowski, tarnowski),
-sądeckiego (miasto Nowy Sącz oraz powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki),
-podhalańskiego (powiaty: nowotarski, suski oraz tatrzański),
-Małopolski Zachodniej (powiaty: chrzanowski, olkuski, oświęcimski, wadowicki),
-krakowskiego Obszaru Metropolitalnego, z wyłączeniem miasta Kraków (powiaty: bocheński, krakowski, miechowski, myślenicki, proszowicki i wielicki),
-miasta Kraków (na zasadach przewidzianych dla zadań o zasięgu powiatowym).

Zgłaszać zadania i głosować może każdy mieszkaniec Małopolski, który ma ukończone 16 lat. Przewidziano trzy metody głosowania: przez formularz internetowy, korespondencyjnie lub oddając głos do urny w agendach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem do 29. kwietnia będą odbywać się spotkania z mieszkańcami województwa. Mieszkańcy mogą zgłaszać projekty od 15. kwietnia do 6. maja. Po ogłoszeniu listy zadań (16. maja), departamenty Urzędu Marszałkowskiego będą je weryfikować do 3. czerwca. Gdy Zarząd Województwa Małopolskiego podejmie uchwały ws. przyjęcia listy zadań dopuszczonych do głosowania oraz listy zadań odrzuconych, zostaną one podane do publicznej wiadomości. Od 18. czerwca do 6. lipca zaplanowano głosowanie mieszkańców. Wyniki mają być opublikowane 31. lipca.

Formularze zgłoszenia projektów dostępne są na stronie internetowej UMWM.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
dominanta
dominanta
8 lat temu

[quote name=”Młody”]Myślę że kolejne zadanie zgłosi Młodzieżowa Rada Powiatu no i Młodzieżowa Rada Miejska też nie odpuści, przecież z takim zapałem zaczynali i co i nic …[/quote]
Na pewno im w tym pomogą nasi wspaniali, najlepsi, wszystko wiedzący, nieomylni , młodzi radni miejscy ( 3 szt.) – opzycjoniści do wszystkiego.

Młody
Młody
8 lat temu

Myślę że kolejne zadanie zgłosi Młodzieżowa Rada Powiatu no i Młodzieżowa Rada Miejska też nie odpuści, przecież z takim zapałem zaczynali i co i nic …

moc
moc
8 lat temu

[quote name=”Młody”]A ja uważam że poseł Jasek Osuch, gdyby tylko chciał, to mógłby spore środki z tych 6 milionów dla Olkusza pozyskać. Wystarczy aby zgłosił sensowne zadanie (może nie związane z koleją szybkich prędkosci) a potem poprosił swój ponad 10 tysięczny elektorat wyborczy o zagłosowanie za jego wnioskiem …[/quote]
Z tego co wiem to już taki wniosek piszą. Załatwić 10 tysięcy głosów dla nich to będzie pestka. Sam poseł powinien zdobyć połowę.

Młody
Młody
8 lat temu

A ja uważam że poseł Jasek Osuch, gdyby tylko chciał, to mógłby spore środki z tych 6 milionów dla Olkusza pozyskać. Wystarczy aby zgłosił sensowne zadanie (może nie związane z koleją szybkich prędkosci) a potem poprosił swój ponad 10 tysięczny elektorat wyborczy o zagłosowanie za jego wnioskiem …

młody z Młodych
młody z Młodych
8 lat temu

Jak Olkusz nic z tego nie będzie miał to będzie wina Mrówki.