amonit1

Piękna pogoda towarzyszyła ponad 80 osobom biorącym udział w zimowej wędrówce po Pustyni Błędowskiej, zorganizowanej w ostatnią niedzielę przez Olkuską Grupę Turystyczną Amonit. Wśród uczestników pieszej wycieczki oprócz olkuszan znaleźli się również goście z Klucz, Myszkowa, Żarek a nawet z Krakowa.

– Frekwencja przeszła wszelkie oczekiwania i nie ma się co dziwić, skoro wycieczki Amonita mają charakter otwarty, a udział w nich nie wiąże się z żadnymi kosztami. Z drugiej strony coraz więcej osób wybiera aktywny sposób spędzania wolnego czasu – mówi Agnieszka Lis z OGT.

Podczas niedzielnej wędrówki uczestnicy mieli okazję odbyć spacer po nowo wytyczonych ścieżkach w południowej części Pustyni Błędowskiej, a także poznać historię i przyrodę ,,polskiej Sahary”. O pustyni opowiadał przewodnik jurajski i jednocześnie leśnik Adam Wcisło, a także były wójt gminy Klucze Kazimierz Ściążko.

Spacer był prawdziwą lekcją historii w terenie, bowiem na trasie przedstawiona została też przeszłość kluczewskiego górnictwa, w tym geneza powstania dwóch stawów: Zielonego i Czerwonego. Przewodnicy opowiadali też o krasie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

amonit2

Ostatnim punktem wędrówki była Czubatka, gdzie na piechurów czekało pożegnalne ognisko. – Na szlaku uczestnicy otrzymali liczne materiały krajoznawcze przekazane przez Pustynne Centrum Informacji, Związek Gmin Jurajskich oraz Nadleśnictwo Olkusz – dodaje Agnieszka Lis.

Następna gratka dla miłośników pieszych wypadów już w kwietniu. Wiosenne wędrowanie z Amonitem zaplanowano w urokliwej Dolinie Bętkowskiej. – Mimo że do kwietnia zostało jeszcze trochę czasu zapraszamy do udziału w naszej akcji już teraz – kończy Agnieszka Lis.

amonit3

Fot. OTG Amonit

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
przewodnik jurajski
przewodnik jurajski
8 lat temu

Dalia, widzę, że nie masz kompletnie zielonego pojęcia o przebiegu prac, jakie były prowadzone w latach 2011-2014 w ramach projektu LIFE09 NAT/PL/000259 „Czynna ochrona kompleksu priorytetowych siedlisk napiaskowych (6120, 2330) w obszarze Natura 2000 na Pustyni Błędowskiej”, a na dodatek nie potrafisz czytać tekstu ze zrozumieniem !!! 🙁

Trasa wycieczki, po pierwsze prowadziła po południowej części Pustyni, terenie który został objęty projektem „odkrzaczania”, po drugie trasa wycieczki objęła wyłącznie ogólnodostępne ścieżki przyrodniczo – dydaktyczne wytyczone w ramach projektu.

W wycieczce uczestniczyli i prowadzili ją licencjonowani przewodnicy jurajscy, ogółem na trasie było ok 10 przewodników!!!. Ponadto w wycieczce uczestniczył pan Kazimierz Ściążko, wójt gminy Klucze w latach 2010 – 2014, czyli w tych latach, kiedy prowadzony był projekt rewitalizacji Pustyni.

Dalia dla twojej wiadomości – obecnie prowadzone są prace w północnej części PUSTYNI i z tego co się orientuje prace potrwają podaje do 30 czerwca 2017 i co najmniej do tego okresu będzie obowiązywać oficjalny zakaz wejścia na tę cześć Pustyni,

Zanim zaczniesz się wypowiadać na temat Polskiej Sahary zapoznaj się ze stroną Pustynnego Centrum Informacji, które działa przy UG Klucze oraz ze stroną Gminy Klucze.

Justyna
Justyna
8 lat temu

Wędrowaliśmy ścieżką dydaktyczną, a niewybuchy są już dawno usunięte.

Dalia
Dalia
8 lat temu

Nie wiem czy to takie mądre wędrować z dziećmi po Pustyni Błędowskiej gdzie pod piaskiem moga znajdowac sie niewybuchy. Historia moż eprzytoczyc kilka faków z zabaw na pustyni.