afrykanalia

By poznać afrykańską kulturę, wcale nie trzeba udawać się w daleką podróż do Czarnego Lądu. Wystarczy wstąpić na Szpitalną w Olkuszu, do Muzeum Afrykanistycznego. W miniony weekend ta olkuska Afryka mogła być mieszkańcom jeszcze bliższa, bo przez cały piątek w muzeum coś się działo. I to nie tylko dla ducha, ale też dla ciała. Pomiędzy nauką gry na bębnach i wystawą pamiątek z Czarnego Lądu roznosił się zapach bobotti, hariry czy bananowego chleba…

afrykanalia2

Olkuszanie mogli dosłownie dowiedzieć się, co kryje afrykańska ziemia, a to za sprawą Stowarzyszenia „Polska Sahara”, które wyświetliło film o wydobyciu miedzi w tym rejonie. Mówił on nie tylko o bogactwach mineralnych, ale też o zachodzących w Afryce procesach ekonomicznych. Z kolei afrykańską kulturę przybliżyły gościom warsztaty bębniarskie dla młodzieży, a także koncert zespołu „Siódmy Czakram Ziemi”, zdobywcy pierwszej nagrody na Festiwalu Rytmu i Ognia w Gdyni, który już kilkakrotnie występował w Olkuszu z elektryzującą grą na bębnach. Afrykański klimat gościł w murach Centrum Kultury aż do wieczora i doskonale podtrzymała go Grupa Artystyczna „Passion” prezentując teatr ognia. Tańce z pochodniami, żonglerka płonącymi maczugami w rytm afrykańskich melodii i popisy połykaczy ognia, budziły uzasadniony podziw, i naprawdę żal, że publiczność tego dnia była tak skromna.

Niech żałują więc ci, którzy nie byli, zwłaszcza jeśli są… smakoszami. Była to bowiem niepowtarzalna okazja, by spróbować typowych dla Afryki potraw: pierożków fataya z Senegalu, chleba bananowego z Ghany, egipskiej sałatki z kus-kusa, jednodaniowego obiadu harira z Maroka, deseru bobotti i napoju bissap z Senegalu.

W czasie Afrykanaliów otwarto też wystawę części spośród ponad 1,5 tys. eksponatów, przekazanych przez prof. dr hab. Annę i pilota Leona Kubarskich. To oni mieli w tym roku być głównymi bohaterami imprezy – mieli otrzymać Honorowe Obywatelstwa Olkusz, niestety zmarli dwa miesiące temu. Wystawa jest więc wyrazem hołdu dla wielkich przyjaciół miasta i muzeum. Impreza odbyła się w ramach Olkuskiego Weekendu 2011.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:21989}{joomplu:21975}{joomplu:21978}{joomplu:21985}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze