obraz1

Tak określiły swój wyjazd do Erfurtu w Niemczech dwie uczennice Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu. Aleksandra Ładoń i Patrycja Wikira pojechały tam we wrześniu br. w nagrodę za bardzo dobre wyniki w nauce i za osiągnięcia na kursie florystycznym.

Dziewczęta zwiedzały Erfurt, ale przede wszystkim poznawały tamtejszą szkołę zawodową Earnst-Benary-Schule, jej system kształcenia i ścieżki rozwoju zawodowego niemieckich uczniów. Dowiedziały się m.in. o dualnym systemie kształcenia, który polega na tym, że uczeń trafia najpierw do pracodawcy. Tam zostają określone jego predyspozycje zawodowe i zgodnie z nimi pracodawca wybiera szkołę dla ucznia. Potem finansuje mu proces kształcenia, a po ukończeniu szkoły uczeń ma zapewnione zatrudnienie.

 

Ola i Patrycja zwiedziły też okolice Erfurtu, obejrzały przeróżne gatunki roślin i egzotyczne owady w Ega Parku. Podobał im się też cmentarz komunalny, który bardziej przypomina zadbany park niż miejsce pochówku.

Dziewczęta zachwycały się ekspozycjami wystawowymi, ich aranżacją. Wróciły  przekonane o konieczności szlifowania umiejętności językowych  i już planują następny wyjazd. Podróże kształcą – stwierdzenie banalne, ale ciągle prawdziwe. Dowodzą tego wrażenia naszych uczennic. One już złapały bakcyla podróżowania i zbierania doświadczeń, a wiadomo „czym skorupka za młodu…”

Wyjazd uczennic sfinansowały Urząd Marszałkowski z Krakowa  wraz z Europejskim Funduszem Społecznym. 

Tekst nadesłany przez Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu

obraz2

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze