waszeinterwencje

Kwota 287 tys. złotych, jaką gmina Olkusz przeznacza na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami, niektórym naszym internautom wydaje się za wysoka. Proponują oni, by wybudować swoje schronisko i w ten sposób zaoszczędzić. Co na to władze miasta?

– Na czym będzie polegać opieka nad zwierzętami za 287 tys. zł? Czy kwota ta będzie przeznaczona na wyłapywanie zwierząt przez prywatne schronisko? – pytają nasi Czytelnicy. W ich imieniu zwróciliśmy się z tym tematem do władz miasta.

Z odpowiedzi przesłanej nam przez magistrat wynika, że kwota ta jest przeznaczona na przyjmowanie zwierząt i zapewnienie im opieki w schronisku (karmienie, niezbędne szczepienia i opieka weterynaryjna), odławianie bezdomnych zwierząt i transport do schroniska, bieżącą pomoc weterynaryjną zwierzętom poszkodowanym podczas kolizji drogowych, opiekę nad wolno żyjącymi kotami (dokarmianie, sterylizacja, odrobaczanie, szczepienia) oraz zabiegi weterynaryjne zwierząt przygarnianych przez nowych opiekunów (odrobaczanie, szczepienie, chipowanie).

Chipowanie, czyli elektroniczne trwałe oznaczanie i wprowadzanie czworonogów do międzynarodowej bazy Safe Animals, to rozwiązanie wprowadzone w Olkuszu w ubiegłym roku. – Jeżeli pies lub kot zaginie i zostanie odnaleziony w innym miejscu, możliwe będzie ustalenie nie tylko danych właściciela zwierzaka, ale także danych kontaktowych lekarza. Pozwala to na natychmiastowe ustalenie stanu odnalezionego psa lub kota: odbytych zabiegów czy szczepień – wyjaśnia rzecznik prasowy olkuskiego urzędu Michał Latos.

Rzecznik dodaje, że wszystkie wymienione zadania są zadaniami własnymi Gminy, a zatem nie można się od nich uchylać. – Odławiane zwierzęta transportowane są nie do prywatnej firmy, a do schroniska prowadzonego przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce (oddział w Chorzowie). Jego statutowym zadaniem jest działanie na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt, ich poszanowanie, objęcie ochroną i otoczenie opieką. Jako organizacja pożytku publicznego, całość dochodów przekazuje na realizację tych celów – twierdzi Michał Latos.

Nasi internauci pytali również, czy za pieniądze przeznaczone na opiekę nad zwierzętami nie lepiej wybudować gminne schronisko. – Kierownictwo można by powierzyć miłośnikom zwierząt, takim z prawdziwego zdarzenia, a nie z chęci zysku – argumentują nasi Czytelnicy.

Kilka lat temu pojawił się pomysł budowy schroniska w Libiążu. Władze miasta podnoszą, że taka inwestycja jest kosztowna, sięgająca kilku milionów złotych. – Wynika to z rygorystycznych wymogów, które obiekt musi spełnić. Usytuowanie schroniska oraz wszelkie przepisy związane z jego funkcjonowaniem określa Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 czerwca 2004 roku w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk. Te uwarunkowania znacznie podnoszą koszt inwestycji, utrudniając jej realizację. Przykładem jest schronisko w Libiążu, którego budowy, mimo posiadanego projektu technicznego, z przyczyn finansowych dotąd nie podjęto – odpowiada Michał Latos.

Jak sądzicie, czy Olkusz powinien starać się o środki na budowę schroniska? A może lepsza jest obecna sytuacja? Podyskutuj na www.przeglad.olkuski.pl! 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
psy
psy
10 lat temu

:zzz

olk
olk
10 lat temu

A ty weź dwóch chorych ludzi do domu lub dwóch bezdomnych albo z patoli. Kretyńskie takie rozumowanie.

theon
theon
10 lat temu

A cóż znaczą te trzy stówy dla gminy która buduje swój własny zamek ? Stać nas ! 😉

obudźcie się
obudźcie się
10 lat temu

Ciekawe czy gdyby ta rozmowa dotyczyła opieki nad ludźmi a nie nad zwierzętami, też wylewalibyście takie krokodyle łzy, wątpię w to…. Najpierw ustalmy właściwą hierarchię pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem

Ja proponuję, aby wszyscy wielcy obrońcy zwierząt, piszący na tym forum, wzięli ze schroniska przynajmniej po 2 sztuki, odciążą tym budżet miasta i nie będą mieli wyrzutów sumienia, że tak siedzą bezczynnie i tylko gadają na forum…

Apel
Apel
10 lat temu

Apelujemy do władz, miłośników zwierząt, radnych i ludzi decyzyjnych aby pochylić się na powaznie nad tym problemem, żeby zrobić coś potrzebnego i pożytecznego dla innych zamiast żreć się między sobą i w pogoni za stołkiem walczyć tylko o własne 4 litery.

still walkin
still walkin
10 lat temu

haha, komentarze na przeglądzie są coraz lepsze. Czy myślicie, że jak zostanie wybudowane schronisko, to bezdomne i zgubione psy będą do niego same przychodziły, same się zaszczepią, nakarmią itd? Dalej będą potrzebne pieniądze. Może nie tak dużo jak teraz, ale nadal… Ciągle będzie „bo to za dużo”. Zaraz by się okazało, że psy w schronisku za głośno szczekają, albo za szybko siwieją.
Widzę, że wokół wszystkich olkuskich mediów zebrało się grono wiecznych malkontentów, którym ciągle coś nie pasuje. Wiele bogatszych gmin nie stać na schronisko, ale dla Was to nie problem. Zupełnie jakby pieniądze w kasie się same mnożyły.
Podatek za psy? Zaraz będzie narzekanie, że kolejne pieniądze burmistrz z kieszeni wam wyciąga.
Tradycyjnie – tak źle, tak niedobrze. Aż smutno czytać.

Do rzecznika urzędu
Do rzecznika urzędu
10 lat temu

A komu synu płacicie za ” odławianie tych zwierząt i transportowanie do schroniska”? Z kim podpisała gmina taką umowę i na co? Do którego konkretnie schroniska są przewożone te zwierzęta? Czy ktoś prowadzi ewidencję złapanych zwierząt i faktycznie dowiezionych do schroniska? Ile ginie w transporcie albo przed? Kto odpowiada za opiekę nad tymi zwierzętami i gdzie są przetrzymywane do czasu wywozu? Kto dostaje środki na ich dokarmianie oraz opiekę weterynaryjną? Czy to tylko psy? Czym są przewożone?Czekam na odpowiedź synu.

ANIMALS
ANIMALS
10 lat temu

SKORO NIEISTNIEJĄCE JUŻ SCHRONISKO MIAŁO PODPISANE UMOWY Z 40 GMINAMI TO PROSZĘ POMNOŻYĆ KWOTĘ 287000 X 40= 11 480 000 ZŁ W SKALI ROKU!!!!!!!

TO JUŻ PRZEMYSŁ 😥 . A DOCHODY Z TAKIEJ DZIAŁALNOŚCI WIĘKSZE NIŻ NIEJEDEN BUDŻET

Bracia Mniejsi
Bracia Mniejsi
10 lat temu

Dziękujemy Pani Wioli za poruszenie tego tematu. Rzecznik prasowy powiedział co napisane w ustawie. A co z tego bogatego programu opieki gminy robią faktycznie? Nie wystarczy dać kasę i po problemie. Gdyby wszyscy wójtowie i burmistrzowie w powiecie olkuskim złożyli się na budowę schroniska międzygminnego lub powiatowego to wystarczyłaby jednoroczna kwota przeznaczona na ten cel w budżecie gminnym. Ale lepiej zapłacić prywatnej firmie. Wyć się chce!!! Bez serc, bez ducha…Takie widzi świata koło,
jakie tępymi zakreśla oczy.

nn
nn
10 lat temu

przygarne szczeniaczka – pieska białego w czarne łatki ,gładkowłosego takiego z małych kundelków. Moze być z mezaliansu beagla :.el.p@poczta.onet.pl

srałymuchybedziewios
srałymuchybedziewios
10 lat temu

a może to tylko urząd piętrzy trudności, aby dać zarobić te 200 tys pewnemu (znanemu wszystkim) panu?

piis
piis
10 lat temu

Dlaczego w olkuszu nie placi sie podatku od psa. Pieniadze przeznaczyc na schronisko. D luksusu wszedzie placi sie podatek.