W niezwykle radosnym i świątecznym klimacie zakończył się projekt „Aktywizacja przez sztukę” skierowany do osób z wszelkiego rodzaju niepełnosprawnościami i uczestników placówek wsparcia dziennego. Finałem całorocznych działań była wtorkowa gala, podczas której nagrodzono laureatów konkursu plastycznego i literackiego oraz podsumowano wypracowany dorobek.

Aktywizacja twórcza osób z zaburzeniami psychicznymi to antidotum na ich wykluczenie społeczne. Interdyscyplinarność poczynań, łączenie muzycznych, estradowych, plastycznych i literackich działań wzmacnia ofertę terapeutyczną, czyniąc ją kompleksową. W trakcie warsztatów kulturo-terapeutycznych dochodzi do niwelowania lęków, podnoszenia samooceny oraz poczucia własnej wartości, uspołecznienia i rozwijania wyobraźni. Wiedzą o tym doskonale realizatorzy projektu „Aktywizacja przez sztukę”: Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ” oraz Olkuskie Stowarzyszenie PROGRES, które przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego postanowiły zaktywizować osoby z niepełnosprawnościami i podopiecznych placówek wsparcia dziennego.

Tym sposobem, na przestrzeni ostatnich miesięcy, w różnych formach aktywności projektu „Aktywizacja przez sztukę” uczestniczyło bezpośrednio ponad 150 osób, wspieranych przez koleżanki i kolegów, pensjonariuszy, terapeutów i oczywiście rodziny. Projekt został podzielony na cztery części, a w swoim założeniu miał aktywizować uczestników w różnych obszarach.

W sercu Jury

Pierwszym przystankiem projektu były Domaniewice, gdzie odbyły się warsztaty, w trakcie których uczestnicy nabywali umiejętności wokalno-ruchowe oraz zapoznawali się z technikami plastyczno-malarskimi. – W trakcie 3-dniowego turnusu, 9 uczestników placówek wsparcia dziennego pod okiem aktorki Teatru Zagłębia Beaty Deutschman poznawało różnorodne sposoby zachowań scenicznych, pracy z głosem, umiejętnego doboru repertuaru, interpretacji utworu muzycznego i opanowania lęku. Wszyscy w procesie edukacyjnym zostali profesjonalnie przygotowani do udziału w konkursie karaoke – przypomina Ilona Muchajer-Nagawiecka, prezes Stowarzyszenia PROGRES.

Równolegle, druga 9-osobowa grupa pod kierunkiem malarzy: Michała Kwarciaka, Samvel’a Paremuzyana, Ewy Gadnickiej-Włodarczyk, Beaty Kolby, Aleksandry Kubisy i Marii Witek nabywała umiejętności malarsko-plastyczne. W trakcie wszechstronnych zajęć uczestnicy odkrywali swój twórczy potencjał, wkraczali w świat kreacji i czerpali radość z twórczej pracy przy wykorzystaniu różnorodnych technik plastycznych: rysunku, malarstwa na kartonie, płótnie, szkle, czy ceramice.

Śpiewać każdy może

Drugim przystankiem „Aktywizacji przez sztukę” był Olkusz. Na scenie Miejskiego Domu Kultury z końcem września już po raz dwunasty odbył się Małopolski Konkurs Karaoke Osób Niepełnosprawnych. W dorocznym święcie muzyki, radości i pokonywania własnych słabości udział wzięło 40 wykonawców reprezentujących 25 placówek terapeutycznych. Obok olkuszan przed mikrofonem stanęli mieszkańcy Lgoty Wolbromskiej, Wolbromia, Krakowa, Radwanowic, Gorlic, a nawet Jelczy. Uczestnicy konkursu wystąpili z repertuarem przebojów lat 80. ubiegłego stulecia. Jak to przy okazji poprzednich edycji, było głośno, barwnie i z ogromem pozytywnych emocji. Śpiewano w dwóch kategoriach. Wygrali Krzysztof Kozerski z Proszowic oraz Katarzyna Lewandowska z Olkusza.

Boże Narodzenie na płótnie i papierze

Trzecia część składowa projektu to konkurs plastyczny i literacki „Moje wymarzone Boże Narodzenie”. Już jesienią organizatorzy zaprosili do nadsyłania prac o tematyce okołoświątecznej. Zgodnie z przewidywaniami do siedziby Stowarzyszeń PROGRES i KLUCZ napłynęło sporo projektów malarskich i literackich (łącznie 55) autorstwa pensjonariuszy ośrodków wsparcia właściwie z całej Małopolski. Jurorzy przyznając nagrody główne nie mieli łatwo, ale ostatecznie wybrali po trzech laureatów. W konkursie plastycznym trzecie miejsce zajął Stanisław Warias (ŚDS Oleśnica), drugi był Tomasz Pytel (ŚDS Wrocimowice), a z pracą zatytułowaną „Łamanie się opłatkiem” wygrała Dominika Maśko (ŚDS Stary Sącz).

Natomiast w konkursie literackim podium wygląda następująco: miejsce trzecie Irena Składanek (ŚDS Olkusz), miejsce drugie Monika Kwiecień (ŚDS Gruszów) i miejsce pierwsze Józef Pietrzyk (ŚDS Gruszów). – W konkursie literackim znalazły się zarówno utwory wierszowane, jak i prozatorskie. Wszystkie autentyczne, świeże, wiele wzruszających. Kilku propozycjom towarzyszyła efektowna oprawa graficzna – zaznacza Ilona Muchajer-Nagawiecka.

Finał w świątecznym klimacie

Wszystko co dobre kiedyś się kończy. Tak było również w przypadku projektu „Aktywizacja przez sztukę”. Ostatnim punktem szerokich działań była gala finałowa, podczas której nie tylko nagrodzono laureatów konkursów, ale także w asyście Świętego Mikołaja podsumowano ostatnie wydarzenia. Nie zabrakło prezentów i dobrej zabawy o jaką zadbali wolontariusze z Zespołu Szkół Nr 3 na czele z Filipem Tylibą. Odbyło się także świąteczne karaoke, podczas którego uczestnicy wtorkowego spotkania śpiewali najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. – To była wielka odpowiedzialność, ale i frajda związana z realizacją naszego projektu. Liczba uczestników naszych propozycji pokazuje, że „Aktywizacja przez sztukę” miała sens – komentuje Wiesław Pietras, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Olkuszu. – Zwieńczenie naszej pracy nie mogło wyglądać inaczej. W końcu Boże Narodzenie łączy, a nie dzieli. Wierzymy, że doświadczenie na wielu polach zebrane przez naszych uczestników zaprocentuje w ich codziennym życiu – kończy z satysfakcją Ilona Muchajer-Nagawiecka, szefowa Stowarzyszenia PROGRES.

Piotr Kubiczek Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze