pieniądze

Już w styczniu mieszkańcy Bukowna będą mogli składać wnioski do Budżetu Obywatelskiego. W tegorocznej, premierowej edycji wybrano do realizacji łącznie 11 zadań (8 okręgowych i 3 ogólnomiejskie). Zakończono już 9 projektów, dwa zadania okręgowe są jeszcze w trakcie realizacji. Prace powinny zakończyć się w tym roku.

BO 2017 będzie działał według zasad podobnych do obowiązujących w 2016 roku, z jedną drobną korektą. W głosowaniu, które odbędzie się na przełomie marca i kwietnia, bukowianie będą mogli wybrać do realizacji jedno zadanie okręgowe (w okręgu w którym mieszkają) i jedno zadanie ogólnomiejskie, a już od maja do końca 2017 roku wybrane zadania będą realizowane przez miasto.

Już w styczniu każdy bukowianin, który ukończył 16 lat może zgłosić dwie propozycje: jedną dotyczącą okręgu, w którym mieszka, a drugą ogólnomiejską. Każdy z pomysłów musi poprzeć co najmniej dziesięcioro mieszkańców. Wartość jednego zadania ogólnomiejskiego może wynieść od 5 tys. złotych do 70 tys. złotych, a w przypadku zadań okręgowych od 2 tys. złotych do 30 tys. złotych. Wszystkie złożone propozycje zostaną opublikowane na portalu www.bukowno.pl/budzetobywatelski.

Składane wnioski mogą dotyczyć całego miasta oraz sześciu okręgów: Podlesia (ul. Ogrodowa i ul. Olkuska), Boru z Przeniem (ulice: Przeń, Sierszecka, Topolowa, Wiejska), Centrum Południe (ulice: 1 Maja, Borowska, Bukowa, Cicha, Długa, Kościuszki, Ignacego Krasickiego, Krótka, Księdza Zelka, Młyńska, Reymonta, Spacerowa, Polis, Podpolis, Miarki, Mostowa, Parkowa, Pocztowa, Skwer, Słoneczna, Słowackiego, Wodna), Centrum Północ (ulice: Brzozowa, Cynkowa, Gospodarcza, Górnicza, Grabowa, Gwarków, Hutnicza, Jodłowa, Kolejowa, Leśna, Lipowa, Mickiewicza, Niepodległości, Nowa, Olchowa, Poprzeczna, Powstańców Śląskich, Przemysłowa, Sienkiewicza, Składowa, Sosnowa, Starczynowska, Szkolna, Szybowa, Tłukienka, Urzędowa, Wiśniowa, Wojska Polskiego, Wygiełza, Wyzwolenia, Zwycięstwa), Wodącej (ulice: Graniczna, Wodąca, Zielona), Starego Bukowno z Przymiarkami (ulice: Międzygórze, Przymiarki, Puza, Sławkowska, Wapienna).

220 tys. złotych – to kwota przeznaczona na realizację całego BO. Zasady podziału środków nie uległy zmianie. Są dwie pule: 70 tys. złotych na zadania ogólnomiejskie, a 140 tys. złotych na zadania okręgowe. Środki na okręgi zostaną podzielone na podstawie danych z ewidencji ludności dotyczących liczby mieszkańców zameldowanych w poszczególnych okręgach na pobyt stały według stanu na dzień 31 grudnia 2016 roku. 10 tys. złotych przeznaczono na wydatki związane z organizacją, obsługą i promocją BO.

Nie znamy jeszcze dokładnych dat działań zaplanowanych w ramach BO. Wiadomo, że w styczniu i lutym będą zbierane wnioski od mieszkańców (w dwóch formach: pisemnej (na formularzu) przez Biuro Podawcze oraz elektronicznej za pośrednictwem portalu www.bukowno.pl/budzetobywatelski). Po weryfikacji wszystkich propozycji, na przełomie marca i kwietnia odbędzie się głosowanie. Podobnie, jak w pierwszej edycji, do realizacji przeznaczone będą te zadania, które uzyskają największą bezwzględną ważną ilość głosów. Suma ich zweryfikowanej wartości musi mieścić się w środkach przyznanych dla danego okręgu lub dla puli środków ogólnomiejskich. Jeśli po realizacji wygranych wniosków zostaną oszczędności, wówczas w danym okręgu możliwe będzie wykonanie dodatkowego zadania. Warunkiem jest, aby otrzymało ono nie mniej niż 10 proc. ważnych oddanych głosów.
Zwycięskie zadania będą realizowane od maja do końca roku.

Do tematu powrócimy, gdy będą już określone dokładne daty składania wniosków oraz terminy głosowania.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze