jaroszowiec6

Od 18 maja szpital w Jaroszowcu ma nowego patrona. Został nim lekarz Edmund Wojtyła, brat Karola Wojtyły, późniejszego papieża, a teraz świętego Jana Pawła II. W uroczystościach związanych z nadaniem imienia placówce, udział wzięło liczne grono zaproszonych gości.

Patron lecznicy zmarł na szkarlatynę mając zaledwie 26 lat. Mimo młodego wieku Edmund Wojtyła zaskarbił sobie serca swoich pacjentów. Sam przegrał z chorobą zakaźną, o której na początku XX wieku mało kto wiedział. W Jaroszowcu temat podobnych schorzeń to niejako codzienność. Początkowo szpital był prewentorium i sanatorium dla gruźlików, dopiero w następnych latach poszerzono w nim działalność o nowe specjalizacje, teraz stawiając głównie na leczenie chorób układu oddechowego i rehabilitację.

Przez ostatnie lata placówka medyczna kierowana przez Krzysztofa Grzesika przeszła prawdziwą metamorfozę. Z miejsca, które kiedyś omijane było szerokim łukiem, szpital stał się lecznicą, w której do pełni zdrowia wracają pacjenci z całego kraju. Wysiłki dyrekcji i pracowników zostały również docenione w środowisku lekarskim i samorządowym. Nadanie placówce patrona to niejedyna zmiana, jaka w ostatnim czasie zaszła w Jaroszowcu. Otóż od niedawna szpital ma nową nazwę. Przedrostek Wojewódzki przeszedł już do historii. Obecnie pełna nazwa placówki brzmi: Małopolski Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły.

jaroszowiec5

– Gratuluję wyboru tak znakomitej postaci na patrona lecznicy. Ale to też ogromne wyzwanie, bo patron instytucji  zobowiązanie do tego, by być wiernym tym zasadom, które jej imiennik w swoim życiu wyznawał. Edmund Wojtyła całe swoje życie poświecił medycynie i służbie na rzecz drugiego człowieka – słabszego, chorego, wymagającego opieki i pomocy innych. Za swoje poświecenie zapłacił najwyższą cenę – mówił Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak.

Oprócz przedstawiciela Małopolski, na uroczystość nadania imienia szpitala dotarli też inni goście. Wśród nich posłanka Lidia Gądek, radni województwa Marcin Cockiewicz i Wojciech Skucha, czy Marcin Nosko – prodziekan Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, będący twórcą płaskorzeźby z wizerunkiem Edmunda Wojtyły, która już zawisła w centralnym punkcie lecznicy i w następnych latach będzie przypominała o niezwykłym patronie.

jaroszowiec1

Ostatnia uroczystość stała się również świetną okazją do wręczenia dyrekcji szpitala Certyfikatu International Quality Standards MED, będącego zaszczytnym wyróżnieniem dla placówek medycznych. Posiadacze takiego certyfikatu trafiają do międzynarodowej bazy lecznic, co jeszcze bardziej wzmacnia prestiż danego szpitala.

W tym wyjątkowym dniu gratulacjom nie było końca. Te napłynęły nawet z samego Watykanu. Po części oficjalnej wicemarszałek Kozak pokroił okolicznościowy tort, a występy artystyczne dały: Chór „Rodaczanie” oraz kwartet „… z duszą”. Ostatnim punktem uroczystości była msza święta sprawowana w intencji pacjentów, pracowników i całego środowiska lecznicy.

– Nasz szpital przez wiele lat kojarzony z leczeniem gruźlicy poszerzył swoją działalność medyczną. Obecnie jednym z podstawowych zadań placówki jest rehabilitacja płuc, z której najczęściej korzystają osoby w podeszłym wieku. Oprócz tego realizujemy rehabilitację ogólnoustrojową w trybach całodobowych i dziennych. Do dyspozycji pacjentów oddaliśmy również poradnie pulmonologiczną i rehabilitacyjną, a dzięki funduszom z Budżetu Obywatelskiego Małopolski w ostatnim czasie wzbogaciliśmy się o kriokomorę. Idziemy z duchem czasu i za potrzebami naszych pacjentów. Cieszy, że nasza praca jest doceniana – zaznacza Krzysztof Grzesik, dyrektor Małopolskiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu.

jaroszowiec8

jaroszowiec4

jaroszowiec2

jaroszowiec7

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Wiejska Legenda
Wiejska Legenda
5 lat temu

[quote name=”Dindi – kindi”][quote name=”edek”][quote name=”koral”]dla mnie to przyszła pani senator a co …… nie[/quote]
😛 😛 😛 :P[/quote]
chyba oszalałeś, za same wystawianie facjaty do aparatu fotograficznego z kiepskim uśmiechem nie zostaje się senatorem trzeba się czymś wykazać, nie tylko fotografować się.[/quote]

Oj tam, Panie – dobre miejsce na liście wyborczej i się zostanie 😉

Dindi - kindi
Dindi - kindi
5 lat temu

[quote name=”edek”][quote name=”koral”]dla mnie to przyszła pani senator a co …… nie[/quote]
😛 😛 😛 :P[/quote]
chyba oszalałeś, za same wystawianie facjaty do aparatu fotograficznego z kiepskim uśmiechem nie zostaje się senatorem trzeba się czymś wykazać, nie tylko fotografować się.

Wyborca 1
Wyborca 1
5 lat temu

Zastanawiam się kiedy ten szpital założy siatkę na słupki od strony Zalesia Golczowskiego siatki nie ma chyba od 20 lat a portiera to nie ma od PRL z 30 lat. Za to pacjenci chodzą sobie po Zalesiu i Jaroszowcu kilka lat temu była akcja jak jednego kilka dni szukali trafił do „hotelu” naZalesiu. W lesie od strony Zalesia zaraz za tą brakującą siatką są za to miejsca z butelkami po trunkach.

edek
edek
5 lat temu

[quote name=”koral”]dla mnie to przyszła pani senator a co …… nie[/quote]
😛 😛 😛 😛

czujny
czujny
5 lat temu

[quote name=”koral”]dla mnie to przyszła pani senator a co …… nie[/quote]
😆 😆 😆 😆 😆

koral
koral
5 lat temu

dla mnie to przyszła pani senator a co …… nie

....
....
5 lat temu

[quote name=”ida”]Proszę! niesprywatyzowany Szpital w Jaroszowcu rozwija się coraz w większych ofertach jakościowych poprawiających zdrowie pacjentów ma się dużo lepiej niż „sprywatyzowany” w Olkuszu bez poszerzania ofert medycznych dla chorych. Jednak można skutecznie zarządzać szpitalem jeżeli kompetentni ludzie mając w zamyśle dobro pacjentow podejmują mądre,przemyślane i przyszłościowe decyzje wychodząc na przeciw oczekiwaniom chorym , jednocześnie dbając o ulepszanie i poszerzanie procedur medycznych. Pani w niebieskim „podpinająca” się do każdej okazji bez względu na okoliczność, chyba była przewodniczącą d/s prywatyzacji szpitala w Olkuszu, czy może się mylę?[/quote]
Tak była Przewodniczącą Rady Powiatu w Olkuszu i głosowała za taką prywatyzacją szpitala w Olkuszu

ida
ida
5 lat temu

Proszę! niesprywatyzowany Szpital w Jaroszowcu rozwija się coraz w większych ofertach jakościowych poprawiających zdrowie pacjentów ma się dużo lepiej niż „sprywatyzowany” w Olkuszu bez poszerzania ofert medycznych dla chorych. Jednak można skutecznie zarządzać szpitalem jeżeli kompetentni ludzie mając w zamyśle dobro pacjentow podejmują mądre,przemyślane i przyszłościowe decyzje wychodząc na przeciw oczekiwaniom chorym , jednocześnie dbając o ulepszanie i poszerzanie procedur medycznych. Pani w niebieskim „podpinająca” się do każdej okazji bez względu na okoliczność, chyba była przewodniczącą d/s prywatyzacji szpitala w Olkuszu, czy może się mylę?

Normalny
Normalny
5 lat temu

Pani Lidii Gadek i Panu Jacekowi Osuchowi nalezaloby na jesien podziekowac odpowiednio za 8 i 12 lat nic nie zrobienia dla naszego miasta i dla POLSKI. DOŚĆ Z POSŁAMI WYBIERANYMI Z PRZYZWYCZAJENIA.

lokalny burak
lokalny burak
5 lat temu

[quote name=”poeta”]a ładna pani w niebieskim kto to jest[/quote]
Ta ładna pani to poseł Lidia G. z partii od państwa teoretycznego gdzie chu… du..a i kamieni kupa. Chodzą słuchy że chce się teraz podpiąć pod p. Gowina, bo POwcy cienko w sondażach, ale fakt ta Pani jest wszędzie żeby się „naświetlić”

wieszczu
wieszczu
5 lat temu

[quote name=”Wiejska Legenda”]to jest Pani, która zbija kapitał polityczny przy każdym wydarzeniu w naszej mieścinie :)[/quote]
to dobra pani czy zła pani

Wiejska Legenda
Wiejska Legenda
5 lat temu

to jest Pani, która zbija kapitał polityczny przy każdym wydarzeniu w naszej mieścinie 🙂

poeta
poeta
5 lat temu

a ładna pani w niebieskim kto to jest