logo_zielone_swiatlo

Pewien czas temu grupa śmiałków pełna wiary w sens podejmowanej przez siebie inicjatywy utworzyła forum dla wymiany doświadczeń, myśli i emocji związanych z chorbą nowotworową. Obecnie mija pół roku od powstania grupy wsparcia dla osób zmagających się z rakiem  „Zielone Światło”. Jeśli miałby być to czas dokonania pewnego bilansu, można powiedzieć, że przez ostatnie pół roku sporo się dzialo w życiu poszczególnych czlonków grupy, jak też w życiu grupy jako odrębnego bytu. Przeżywaliśmy chwile radości i wzruszeń, wspólnie szukaliśmy rozwiązań w trudnych sytuacjach.

Grupa bowiem to nie tylko prosta suma poszczególnych osób ją tworzących, ale przede wszystkim system powiązań, zależności i wyjątkowych relacji, jakie powstają pomiędzy poszczególnymi członkami. Grupę  można porównać też do żywego organizmu, który rodzi się, dojrzewa, funkcjonuje przez jakiś czas, po czym „odchodzi” – przychodzi moment, w którym grupa zakańcza swoją pracę.

Grupa funkcjonuje zgodnie z pewnym cyklem, w którym wyróżnić można poszczególne etapy: fazę orientacji, w której pojawia się dużo obaw, niepewności i jednocześnie ciekawość, członkowie grupy poznają się. Po tym czasie następuje faza przejściowa, w której pojawić się mogą postawy buntu, kofilkty, weryfikowanie sposobów realizowania oczekiwań poszczególnych osób, ujawnia się opór. .Kolejny etap w pracy grupy to faza spójności (konstruktywnej pracy) – cechuje się wysokim poziomem spójności, gotowością do celowej pracy przynoszącej wymierne efekty poszczegolnym czlonkom grupy, członowie grupy funkcjonują w oparciu o wysokie poczucie zaufania. Ostatnim etapem pracy grupy jest faza końcowa, w czasie której następuje podsumowanie swojego uczestnictwa w grupie, odniesienie efektów pracy do początkowych oczekiwań, domykanie ważnych dla siebie wydarzeń, stopniowe żegnanie się z innymi uczestnikami spotkań grupowych.

Foum wymiany doświadczeń jakie tworzy „Zielone Światło” cały czas jest aktywne i pozostaje nadal otwarte na nowych członków – ponieważ grupa ma charakter otwarty, nie ma znaczenia, w którym momencie jej funkcjonowania pojawi się na spotkaniu kolejna osoba. Aktywnoć „Zielonoświatłowiczów” jest zależna od indywidualnych możliwości każdej osoby, zgodnie z rytmem życia oraz w zależności od bieżących potrzeb. W przynależności do grupy nie ma żadnego przymusu, natomiast każdy z nas nosi w sobie ziarno poczucia odpowiedzialności za wspólne dobro, jakim jest „Zielone Światło”. Zapraszamy w każdy czwartek o godz. 17.00 do Osiedlowego Klubu „Przyjaźń” wszystkich, którzy chcą  dzielić się sobą i swoim doświadczeniem spędzając czas  w atmosferze wzajemnej życzliwości i wsparcia.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o