Olkuski Budżet Obywatelski to przedsięwzięcie, które odniosło duży sukces. Ponad 16 tysięcy kart do głosowania, które wpłynęły do olkuskiego magistratu, mówią same za siebie. Realizacji niektórych projektów towarzyszą jednak komplikacje. W najbliższym czasie mają zapaść decyzje odnośnie kolejnej edycji tego projektu w naszym mieście. Jakie będą założenia Budżetu Obywatelskiego na przyszły rok?

W ramach Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy najpierw zgłaszają swoje propozycje dotyczące tego, na co mogłyby zostać wydane środki z budżetu samorządu, a następnie w drodze głosowania wybierają projekty, które cieszą się największą akceptacją.

Z reguły budżety obywatelskie miast oscylują przeważnie w wysokości 1-2% ogólnego budżetu danego samorządu. Instytucja ta wprowadzana jest w coraz większej ilości miast i gmin, a nawet i w niektórych powiatach. Jest też jedno województwo (województwo podlaskie), które ma już swój obywatelski budżet. Za kilka lat będzie to zapewne standard w całym kraju.

Pierwsza edycja w Olkuszu

Początki tego projektu w naszym mieście były trudne, a spotkania informacyjne nie cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wyniki tego swoistego eksperymentu okazały się być jednak bardzo owocne.

W rezultacie głosowania, które odbyło się na początku bieżącego roku, zapadła decyzja o realizacji 11 projektów. Zostały one wybrane spośród 63 projektów. Łączna kwota całego budżetu wyniosła 1 004 720 złotych.

Głosować na projekty można było drogą elektroniczną, korespondencyjnie oraz w specjalnie przygotowanych punktach do głosowania. Każdy pełnoletni mieszkaniec Olkusza mógł poprzeć maksymalnie trzy projekty.

Dużą rolę w całym procesie odegrali pomysłodawcy projektów, którzy przeszli długą drogę od samego ich opracowania, aż po żmudną promocję. A w tej kwestii panowała duża różnorodność. Od działań za pośrednictwem Internetu i mediów społecznościowych, poprzez plakaty i informację w prasie, na kampanii door2door, czyli chodzeniu „od drzwi do drzwi” kończąc.

Przytłaczającą większość głosów oddano za pomocą tradycyjnych papierowych kart (niespełna 80%). Wszystko to za sprawą pracy „w terenie”, którą odbyli inicjatorzy projektów. W przypadku kilku z nich dużą rolę w zbieraniu poparcia odegrali także radni z okręgów, na których miałyby być one realizowane.

Niedoskonały budżet

Debiut Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście nie obył się jednak bez kontrowersji.

– W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego zabrakło mi dwóch rzeczy. Pierwszą z nich była procedura odwoławcza dla odrzuconych wniosków, tak aby autor danego wniosku mógł się dowiedzieć, z jakich przyczyn jego projekt został odrzucony i aby miał czas na jego skorygowanie. Potrzebne jest także usprawnienie komunikacji pomiędzy urzędem a autorami wniosku. W moim przypadku nie było żadnej informacji zwrotnej czy mój projekt przeszedł wstępną weryfikację i czy przeszedł do głosowania – komentuje Andrzej Wiekiera, autor jednego ze zwycięskich projektów.

– Przede wszystkim powinna zostać usprawniona kwestia weryfikacji wniosków. Osobiście nie jestem też zwolennikiem finansowania w ramach Budżetu Obywatelskiego projektów twardych, czyli remontów dróg, chodników, świetlic itp. Z racji tego, że są to zadania kosztowe, Gmina powinna znaleźć na nie środki w budżecie ogólnym. W ramach Budżetu Obywatelskiego powinny być realizowane zaś zadania dodatkowe, takie jak budowa zewnętrznych siłowni, ścieżek rowerowych, lodowisk itp.Według mnie nie powinno być także możliwości pobierania kart do głosowania ze strony i następnie ich drukowania, ponieważ prowadziło to do nadużyć – dodaje Radny Michał Mrówka.

Zmiany w procedurze

– Poprzednia edycja Budżetu była dla nas kopalnią doświadczeń, na bazie których chcemy ulepszyć działanie tej instytucji. Aby usprawnić Budżet Obywatelski, postanowiliśmy przeprowadzić szerokie konsultacje społeczne. Oprócz rozmów z mieszkańcami przeprowadziliśmy także spotkania z radnymi Komisji Budżetowej, przewodniczącymi osiedli i sołtysami. Wszystkie te opinie służą wypracowaniu ostatecznej formy – komentuje Michał Latos, rzecznik UMiG Olkusz.

Jakie zmiany planuje magistrat? – Łączna ilość środków przeznaczonych na realizację Budżetu Obywatelskiego wynieść ma 1 200 000 zł. Tym razem w głosowaniu będą mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy Olkusza, którzy ukończyli 16 lat. Co do pozostałych zmian zdania są podzielone. Wiele mówi się o uszczelnieniu procedury głosowania, podziale budżetu między obszary miejskie i gminne oraz szerszego opiniowania zgłoszonych projektów. O ostatecznym kształcie Budżetu Obywatelskiego dowiemy się zapewne niebawem.

A jakie jest wasze zdanie? – Jakie poprawki powinny zostać wniesione do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, aby usprawnić jego funkcjonowanie? Zapraszamy do dyskusji!

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wiki
wiki
8 lat temu

będą szczegóły , będą komentarze. Jeden głos na zadanie, pobranie karty, oddanie głosu, wrzucenie do urny.