konferencja nauczycieli

W ostatnim numerze „Przeglądu Olkuskiego” pisaliśmy o wizycie włoskich licealistów w naszym mieście w ramach szkolnego Programu Comenius. W tym tygodniu wracamy do tematu, bowiem w IV Liceum Ogólnokształcącym odbyła się europejska konferencja koordynatorów realizowanych projektów przez placówki oświatowe w pięciu krajach Starego Kontynentu.

 

Do Olkusza na międzynarodową konferencję nauczycieli przyjechali pedagodzy z czterech państw: Włoch, Hiszpanii, Belgii i Finlandii. Oczywiście nie mogło zabraknąć też polskich koordynatorów w osobach nauczycieli języka angielskiego Iwony Starzyckiej i Wojciecha Sowińskiego. Przez trzy dni w naszym mieście Lorendana Adamo, Marta Diez, Fabienne Schoofs, Sari Mannien oraz miejscowi nauczyciele rozmawiali o całokształcie Programu Comenius i starali się podsumować poprzednie projekty. Wizyta w Polsce była kolejnym punktem programu „Uczenie się przez całe życie”, finansowanego przez Unię Europejską. Warto wspomnieć, że międzynarodowe spotkanie nauczycieli z różnych krajów europejskich nie było pierwszym takim przedsięwzięciem, bowiem olkuskie IV LO w Comeniusie uczestnicy już od lat 90.

Do tej pory „Czwórka” zrealizowała następujące projekty: Pure Water (Czysta woda), Endangered Species (Zagrożone gatunki), Ciconia Ciconia (Bocian biały) oraz Garden of Eden (Rajski Ogród). – Uczestnictwo w takich projektach, to doskonała okazja dla młodzieży, aby usprawnić swoje umiejętności językowe – głównie języka angielskiego, gdyż jest to język roboczy wszystkich projektów. O atrakcyjności wyjazdów do innych krajów nie trzeba nikogo przekonywać. Jest to niepowtarzalny sposób na poznanie innych kultur, zwyczajów, a przede wszystkim na nawiązanie przyjaźni z rówieśnikami – mówi koordynatorka polskiego programu, Iwona Starzycka. – Uczestnictwo IV LO w wyjazdach międzynarodowych zawsze było ważnym elementem oferty edukacyjnej naszej szkoły, co wielokrotnie przyciągało jak magnes wielu młodych ludzi. W obecnych czasach młodzież coraz bardziej zauważa potrzebę integracji europejskiej i szlifowania języków obcych. My jako nauczyciele mamy się z czego cieszyć – dodaje dyrektor szkoły, Piotr Grojec.

Oprócz olkuskiego IV Liceum Ogólnokształcącego w Programie Comenius udział biorą również: Liceo Scientifico Statale „Pietro Ruggierii” z włoskiej Marsalii, IES Eunate BHI z hiszpańskiej Pampeluny, Kogeka 6 Sint Dimpnacollege z belgijskiego Gell, a także Joensuun Lyseon Lukio z fińskiego Joensuu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze