gim4 wymiana

7 września uczniowie Gimnazjum nr 4 wrócili z polsko – niemieckiej wymiany młodzieżowej z Niemiec. Klasa III a spędziła w Turyngii prawie dwa tygodnie. Ośrodkiem goszczącym był CVJM (Chrześcijańskie Stowarzyszenie Młodych Ludzi) w Allmenhausen.
Bogaty program pobytu umożliwił młodzieży bliższe poznanie okolic Kyffhäuser, które jest powiatem partnerskim Olkusza. Młodzież miała okazję zwiedzić miasta Mühlhausen, Bad Frankenhausen, Schlottheim, uczniowie podążali śladami Goethego i Schillera w Weimarze, Bacha w Eisenach oraz świętej Elżbiety i Marcina Lutra na zamku Wartburg. Podczas pobytu uczniowie mieli zarówno lekcje historii – dowiedzieli się wiele na temat niemieckich miast oraz życia w dawnych osadach germańskich (Funkenburg),  jak i biologii – spacerując koronami drzew w parku narodowym Heinich poszerzali swoją wiedzę na temat występujących tam zwierząt i roślin. Szczególną atrakcją była zorganizowana po raz pierwszy wycieczka do Berlina, gdzie uczniowie zobaczyli m.in. Bramę Brandenburską, Bundestag, resztki Muru Berlińskiego oraz Checkpoint Charlie – miejsce gdzie mieszkańcy Berlina w czasach NRD i RFN przekraczali granicę. Nie zabrakło również zajęć sportowych – uczniowie brali udział w zawodach piłki siatkowej, płynęli kajakami po rzece Werra oraz uprawiali sport na terenie ośrodka.

Podczas spotkania z burmistrzem przydały się informacje z wiedzy o społeczeństwie, gdyż uczniowie zadawali ciekawe pytania związane z polityką lokalną. Przede wszystkim pobyt przysłużył się jednak nauce języka niemieckiego. Mamy nadzieję, że rozmowy z rówieśnikami, pracownikami ośrodka czy słuchanie opowieści niemieckich przewodników uświadomiły uczniom, jak bardzo przydaje się znajomość języków obcych. Mamy nadzieję, że wypoczęci uczniowie z chęcią wezmą się do nauki i przystąpią do państwowego egzaminu z języka niemieckiego DSD A2/B1, który od kilku lat przeprowadzany jest w naszej szkole. Wyniki poprzednich egzaminów pokazują, że warto organizować wymiany i zachęcać uczniów do nauki.

Organizacja wymiany była możliwa dzięki wsparciu finansowemu PNWM/ DPJW (Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży).

Tekst: Gimnazjum nr 4 w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Livia
Livia
9 lat temu

Uczenie się języka obcego w Polsce nie ma większego sensu, jeśli się nie ma kontaktu z „żywym” językiem na co dzień. Żaden certyfikat, nawet DSD nie zastąpi nauki języka w Niemczech.

moc
moc
9 lat temu
Odpowiedz do  Livia

[quote name=”Livia”]Uczenie się języka obcego w Polsce nie ma większego sensu, jeśli się nie ma kontaktu z „żywym” językiem na co dzień. Żaden certyfikat, nawet DSD nie zastąpi nauki języka w Niemczech.[/quote]
I dlatego ci uczniowie z IV Gimnazjum jeżdżą na wymianę młodzieży do Niemiec aby szlifować język niemiecki. I to ma sens.

.slowik
.slowik
9 lat temu

Najlepsza wymiana młodzieży polsko-niemieckiej. Żadna ze szkół w Olkuszu tak nie rozwija języka obcego jak Gimnazjum nr 4. Brawo pani dyrektor, brawo dziewczyny od niemieckiego.