Już po raz dziewiętnasty „Czarny Koń” Olkusz wespół z MOK-iem i MOSiR-em byli gospodarzami Międzynarodowego Gwiazdkowego Turnieju Szachowego Dzieci i Młodzieży. W weekend kurs na ul. Wiejską obrała cała czołówka krajowych szachistów, bo trzeba wiedzieć, że olkuskie zmagania przy szachownicy to jeden z najbardziej prestiżowych turniejów w Polsce.

– Mimo bardzo trudnych warunków atmosferycznych nie możemy narzekać na frekwencję. Wśród 351 grających zawodników mamy Mistrzów Europy i medalistów Mistrzostw Świata, więc i o poziom zawodów jesteśmy spokojni. To nie jest wyłącznie święto szachów, to także święto olkuskiego sportu – przekonywał w trakcie turnieju organizator i zarazem prezes „Czarnego Konia”- Waldemar Czarnota.

Przez dwa dni( w ośmiu grupach, z podziałem na kategorie wiekowe, grając systemem szwajcarskim (przegrywający partię ciągle bierze udział w turnieju) rywalizowali nie tylko Polacy, ale także  goście z Czech, Słowacji i Ukrainy. Najstarszą grupę H utworzyli szachiści mający 16 lat, natomiast

grupa A została stworzona dla 7-latków. Najmłodszą uczestniczką zawodów była 4,5-letnia Helena Kucharska z Chrzanowa, która dzielnie walczyła ze swoimi starszymi koleżankami.

-Szachy są najlepszym sportem dla dziecka. Uczą myślenia i podejmowania decyzji, a także ponoszenia konsekwencji za te decyzje. Jeśli chodzi o rozwój naszej pociechy, jest to świetna sprawa. Polecam każdemu – komplementował szachy Tomasz Półtorak z Opola, ojciec Jasia, który przy szachownicy ciężko trenuje od wielu miesięcy, co pozwoliło mu już zostać pięciokrotnym medalistą Mistrzostw Polski. Również w niedzielę stanął na podium. 10-letnia Alicja Cebula, wychowanka „Czarnego Konia”także została wyróżniona. Pytana o to, kto w jej rodzinie interesuje się szachami odpowiada: – ja gram na turniejach od dwóch lat, a mój tata tylko troszkę pogrywa.

To zwykle właśnie rodzice są pierwszymi trenerami swoich dzieci. Z czasem można trafić do klubu, a stamtąd już prosta droga do sukcesów. 

Tradycje szachowe w Olkuszu dały początek Akademii Karpova. – To jedna z osiemnastu na świecie takich szkół – podkreślił prezes W. Czarnota. Dodał także: – Z tego powodu szkolimy 120 dzieci z trzech olkuskich szkół.Ma to bardzo duże znaczenie również w wymiarze społecznym. Ci młodzi ludzie kształtują swój charakter. Właśnie przez szachy uczą się pozytywnych nawyków myślenia i życia, co na pewno w przyszłości zaprocentuje. Kierownik klubu nie ukrywał także, że szachy są sportem drogim, więc i profesjonalne prowadzenie zawodnika kosztuje naprawdę sporo. Tym bardziej organizatorzy byli wdzięczny głównemu sponsorowi Gwiazdkowego Turnieju – Alior Bankowi, który na nagrody przeznaczył niemałe środki finansowe. ZGH Bolesław, PZU Olkusz, Bolsped , Boloil, Bolesław Recycling oraz Supermarket Nasz także dołożyli się do turnieju. Pula nagród imprezy wyniosła 30 tysięcy złotych, a sędzią głównym rozgrywek był Jacek Matlak.

Wyjeżdżający z Olkusza gracze i ich rodzice zapewniali, że na XX Jubileuszowy Turniej Gwiazdkowy także przybędą i nawet pogoda ich nie wystraszy. „Czarny Koń” po raz kolejny udowodnił, że jest wielki, nie tylko pod względem sportowym, ale i organizacyjnym.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:13897}{joomplu:13898}{joomplu:13899}{joomplu:13900}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
PK
PK
12 lat temu

http://www.chessarbiter.com/turnieje/turnieje.php

– tutaj klikając w odpowiedni turniej można zapoznać się z wynikami. ; )

gambit
gambit
12 lat temu

a wyniki jakie?czy okuszanie tradycyjnie dali ciała?