mistrzostwa olkusza w szachach szybkich

1. czerwca po raz pierwszy w ponad 700-letniej historii naszego miasta odbyły się Mistrzostwa Olkusza w Szachach Szybkich. Obok rodowitych olkuszan przy szachownicach zasiedli też miłośnicy królewskiej gry z różnych zakątków Polski. W premierowych Mistrzostwach łącznie udział wzięło 66 graczy.

To że Olkusz szachami stoi, wiadomo nie od dzisiaj. Z naszego miasta pochodzi dwóch arcymistrzów, a członkowie Akademii Karpowa – organizatora tej imprezy – zdobywają medale na największych światowych imprezach. Otwarta formuła Mistrzostw Olkusza w Szachach Szybkich skusiła zawodników w każdym wieku. Przebieg rywalizacji najlepiej obrazują statystyki, które mówią, że różnica wieku między najmłodszym a najstarszym uczestnikiem zmagań wynosiła 81 lat! Ramię w ramię przy stołach zasiedli 6-latkowie: Kacper Ekiert i Kamil Wnuk, a także Michał Ostrowski – rocznik 1927. Przez ponad pięć godzin rywalizowali ze sobą nie tylko olkuszanie, ale także goście z Katowic, Krakowa, Opola, Kielc, Grudziądza, a nawet zza naszej wschodniej granicy – z Ukrainy.

Uczestnicy Mistrzostw zawody rozgrywali systemem szwajcarskim – 9 rund po 15 minut każda. Poziom sportowy prezentowany przez szachistów był bardzo różny, jednak decydujące pojedynki trzymały w napięciu do samego końca. Wbrew powszechnym opiniom, szachy wcale nie są nudną grą, w której nic się nie dzieje.

Na tych, którzy dali z siebie wszystko i tym samym trafili do grona najlepszych, czekały nagrody. Z racji tego, że data zawodów przypadła na Dzień Dziecka, najwięcej uwagi organizatorzy poświęcili nagradzaniu właśnie najmłodszych szachistów. Kategorię U-8 zdominował wspomniany już wcześniej Kacper Ekiert, w grupie U-10 najlepszy wynik uzyskał Bartłomiej Turski, natomiast rywalizację do lat 12 wygrał Jakub Ochowicz.

Wśród dorosłych graczy rywalizujących w kategorii „Open” najlepsi przy szachownicy okazali się Jolanta Guzik oraz Bogdan Tarasek. Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie Akademii Karpowa pod adresem: http://www.akademiakarpova.olkusz.pl/

Sponsorami I Mistrzostw Olkusza w Szachach Szybkich byli: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu, Boltech Sp. z o.o. w Bukownie, PSS „Społem” w Olkuszu oraz „Biedronka” Jeronimo Martins Polska S.A. 

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:47943}{joomplu:47935}{joomplu:47926}{joomplu:47920}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze