Kronika policyjna 19 czerwca

kronika policyjnaOlkusz. Złodziej portfela rozliczony przez olkuskich policjantów
Policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zatrzymali 34-letniego mężczyznę, który w niedzielę ukradł portfel z dokumentami i kartą bankomatową. Mężczyzna usłyszał już zarzuty w tej sprawie i przyznał się do ich popełnienia.

Do zdarzenia doszło 16 czerwca 2019 roku około godziny 13:30 na parkingu przy ulicy Parcówka w Olkuszu. Złodziej wykorzystał okazję i z zaparkowanego pojazdu marki Suzuki Grand Vitara, ukradł portfel z dokumentami i kartą bankomatową, a następnie oddalił się w kierunku parku miejskiego. Zaalarmowani o zdarzeniu policjanci natychmiast przyjechali na miejsce i wraz ze zgłaszającym udali się w teren w poszukiwaniu mężczyzny. Już po kilku minutach penetracji przyległych ulic,` zgłaszający rozpoznał złodzieja portfela. Okazał się nim być 34-letni mieszkaniec Olkusza. Mężczyzna stawiał opór policjantom i nie chciał wydać rzeczy pochodzących z kradzieży. Policjanci użyli wobec niego siły fizycznej i założyli mu kajdanki. Podczas kontroli osobistej mundurowi znaleźli w kieszeni spodni mężczyzny portfel, który należał do pokrzywdzonego.
34-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. 17 czerwca śledczy przedstawili mu zarzuty.

Bolesław. Wypadek osobówki z cysterną
Policjanci wyjaśniają przyczynę i okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło około godziny 6 rano na ulicy Głównej w Bolesławiu. Samochód osobowy wjechał w cysternę. Jedna osoba został ranna i trafiła do szpitala w Olkuszu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 58-letni kierowca opla zafiry z nieustalonych przyczyn, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z volvo. Ranny w wypadku został kierowca opla, który karetką pogotowia został przewieziony do szpitala w Olkuszu. Mężczyźnie pobrano krew do badań. Kierowca volvo był trzeźwy. Na miejscu wypadku obecny był technik kryminalistyki, który zabezpieczył ślady, zrobił zdjęcia oraz sporządził szkic sytuacyjny. Droga w miejscu wypadku była zablokowana przez około 4 godziny. Policjanci ruchu drogowego wyznaczyli objazd na miejscowość Hutki.

Olkusz. Policjanci zabezpieczyli blisko 70 gramów narkotyków
Śledczy z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu postawili zarzuty 40-letniemu mężczyźnie, który posiadał znaczne ilości narkotyków i udzielał je innej osobie. Ponadto podejrzany usłyszał zarzut paserstwa, albowiem nabył sprzęt pochodzący z kradzieży. Do zatrzymania mężczyzny doszło w czwartek 13 czerwca w Olkuszu. Na podstawie posiadanych informacji kryminalni weszli do mieszkania mężczyzny, tam podczas przeszukania znaleźli kompresor, który pochodził z przestępstwa kradzieży z włamaniem. Policjanci przeszukali również pomieszczenie zakładu pracy, w którym zatrudniony był mężczyzna. W sejfie znaleźli ponad 68 gramów amfetaminy, gram mefedronu oraz śladowe ilości marihuany. Policjanci ustalili również, że 40-latek udzielał narkotyków innej osobie. 13 czerwca policjanci przedstawili podejrzanemu zarzut z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii tj. posiadania i udzielania narkotyków, a także paserstwa z kodeksu karnego. Wobec mężczyzny Prokurator Prokuratury Rejonowej w Olkuszu zastosował policyjny dozór.

Olkusz. Włamanie do samochodu
Policjanci z Olkusza zajmują się sprawą kradzieży kamerki samochodowej. Do zdarzenia doszło w poniedziałek na ulicy Wspólnej w Olkuszu. Złodziej włamał się do zaparkowanego mercedesa i ukradł kamerkę. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.

Olkusz. Włamanie do garażu
W poniedziałek 17 czerwca nieustalony na chwilę obecną sprawca włamał się do blaszanego garażu, skąd skradł rower marki Wheeler oraz zestaw narzędzia. Do kradzieży z włamaniem doszło na ulicy Kochanowskiego w Olkuszu. Właściciel straty wycenił na kilka tysięcy złotych.

Sieniczno. Chciał zaimponować dziewczynie i w terenie zabudowanym przekroczył prędkość o 110 kilometrów
Nieodpowiedzialnością wykazał się 19-letni kierowca seata, mieszkaniec gminy Olkusz, który 17 czerwca nie zatrzymał się do kontroli drogowej i swoją jazdę zakończył w przydrożnym rowie. Mężczyzna wiózł niepełnoletnią pasażerkę i chciał zaimponować jej brawurową jazdą. Kierowca seata w Sienicznie koło Olkusza pędził drogą krajową nr 94 z prędkością 160 km na godzinę. Zgodnie z przepisami na tym odcinku drogi można jechać najwyżej 50 km na godzinę. Ponadto mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej, mimo że policjanci wydali mu wyraźne polecenie do zatrzymania się. Widząc, jak kierowca stwarzał zagrożenie w ruchu drogowym, policjanci udali się za nim w pościg. Po kilkuset metrach 19-latek stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Okazało się, że mężczyzna nie podróżował sam, jechał z 17-letnią koleżanką. Jak tłumaczył swoje zachowanie kierowca? Jechał tak szybko… bo chciał zaimponować dziewczynie. Na szczęście żadne z nich nie poniosło obrażeń. Brawurowa jazda 19-latka zakończyła się sporządzeniem przez policjantów wniosku do sądu i zatrzymaniem mu prawa jazdy. Z kolei nieletnia dziewczyna została przekazana pod opiekę matki. Bezmyślni kierowcy, którzy wsiadają za kierownice samochodów i przekraczają prędkość, stwarzają zagrożenie w ruchu drogowym, nie tylko tracą uprawnienia, czy kończą swoją jazdę w rowie lub na przydrożnym drzewie, mogą również stracić życie. Często są sprawcami tragicznych wypadków, w których cierpią zupełnie niewinne osoby. Aby zapobiec takim szachowaniom na drodze, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu prowadzą działania „Prędkość”. Głównym celem tych akcji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz eliminowanie takich zachowań kierujących, które negatywnie wpływają na bezpieczeństwo na drodze. W poniedziałek od wczesnych godzin porannych 12 policjantów sprawdzało prędkość, z jaką poruszali się kierujący, wykorzystując ręczne mierniki prędkości. Mundurowi skontrolowali 80 pojazdów, z czego aż 73 kierujących przekroczyło prędkość.


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.