Rajdem historycznym, który odbył się 7. października 2013 r., IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu zakończyło obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Małopolski Kurator Oświaty Aleksader Palczewski i Starosta Powiatu Olkuskiego Jerzy Antoni Kwaśniewski. Obok IV LO współorganizatorem Rajdu był Instytut Historii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Na ponad 20 kilometrową wędrówkę śladami powstańców styczniowych wyruszyło 13 drużyn z 8 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego. Pierwsze drużyny na trasę Pieskowa Skała – Olkusz wyruszyły o godzinie 8.30 po krótkim powitaniu uczestników przez Małopolskiego Kuratora Oświaty Aleksandra Palczewskiego, Dyrektora IV LO Piotra Grojca oraz Kustosza Muzeum w Pieskowej Skale Olgierda Mikołajskiego.
Podczas wędrówki uczestnicy musieli wykazać się dobrą orientacją w terenie, wiedzą dotyczącą Powstania Styczniowego  i historii działań powstańczych na terenie Małopolski.

Mieli także szansę sprawdzić swoje umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Organizatorzy zadbali także o to, by nikt na trasie się nie nudził. Rajdowcy mogli natknąć się na rosyjski patrol, kosyniera czy postaci „żywcem przeniesione” z epoki. Nie lada atrakcją dla wszystkich była na pewno scena walki na szable. Najlepsza drużyna na metę rajdu dotarła około godziny 15.00 a ostatnia pojawiła się przed 18.00. Na wszystkich czekała gorąca grochówka, co nie było bez znaczenia po tak długotrwałym wysiłku.

Zwycięzcą Rajdu okazała się drużyna IV LO prowadzona przez pana Karola Szotka, drugie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum w Ludźmierzu (opiekun Adam Błaszczyk) a trzecie  przypadło w udziale drużynie z Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu (opiekun Sylwia Molik).

Tak naprwdę jednak zwyciężyli wszyscy i wszystkim należą się gratulacje, gdyż trasa rajdu wymagała od jego uczestników wiele sił i wytrzymałości.
Specjalne podziękowania należą się panu Michałowi Masłowskiemu za koordynację i opiekę merytoryczną nad rajdem.

Tekst nadesłany przez IV LO w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze