1

Weterani I i II wojny światowej,  uczestnicy zrywów powstańczych, żołnierze wyklęci – to im zawdzięczamy wolność i niepodległość Ojczyzny. Ojczyzny, która dla nich nie była tylko pustym słowem. Wypełnione było ono gorącą miłością, honorem, poświęceniem i odpowiedzialnością.

Świadomi wartości, które reprezentowali, czcimy ich pamięć, nie ograniczając się tylko do okazjonalnych uroczystości. To młodzież „Baczyńskiego” od lat porządkuje żołnierskie mogiły i to nie tylko te na miejskich cmentarzach, ale i te leśne, zapomniane. To nasi uczniowie pełnią wartę honorową przy żołnierskich grobach i i dumnie stoją pod sztandarami Szkoły i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przy kościelnych ołtarzach i pomniku Marszałka Piłsudskiego w Olkuszu. To członkowie naszego Klubu Historycznego przekazują wiedzę o bohaterach i kształtują patriotyczne postawy podczas spotkań z dziećmi, młodzieżą i seniorami oraz organizując gry historyczne. 

 

2

W hołdzie bohaterom od kilkunastu lat organizujemy Rajd Niepodległościowy do Bydlina, po drodze zapalając znicze także na mogile powstańców styczniowych w Golczowicach. W szkole organizujemy debaty oksfordzkie poświęcone tematom historycznym, konkurs wiedzy o Marszałku Piłsudskim czy konkurs pieśni patriotycznej. Nie inaczej było w tym roku. W tegorocznej debacie oksfordzkiej zwyciężyła teza „Józef Piłsudski nie wykorzystał w pełni sytuacji międzynarodowej po zakończeniu I wojny światowej”. Młodzież miała też okazję wysłuchać wykładu dr. Macieja Zakrzewskiego, w którym przedstawił różne koncepcje odzyskania niepodległości w programach politycznych Piłsudskiego i Dmowskiego. Złożenie kwiatów 11 listopada pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego przez delegacje szkoły nie zakończyło obchodów Święta w naszym liceum. Zwieńczeniem będzie gra historyczna w Bydlinie (20 listopada), w której udział  wezmą uczniowie naszego liceum oraz uczniowie szkół podstawowych gminy Klucze.

3

Pielęgnowanie pamięci historycznej stało się tradycją IV Liceum. Autentyczna potrzeba serca i dobra organizacja pozwalają nam tak aktywnie działać. Mamy świadomość, że angażująca się we wspomniane działania młodzież swoim przykładem uczy patriotyzmu innych. Patriotyzmu opartego na szacunku dla przeszłości i próbie rozumienia historii. Nawet tej najtrudniejszej. Czasy się zmieniają, a wraz z nimi ludzie.. Trzeba wciąż szukać wspólnego języka między pokoleniami, by nie zaprzepaścić tego, co łączyło i może łączyć Polaków. IV Liceum Ogólnokształcące wie, jak to robić.

IV LO w Olkuszu

4

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze