Gimnazjum nr 4 w Olkuszu postawiło na naukę języka niemieckiego i już może się pochwalić osiągnięciami w tej dziedzinie. Uczniowie tej szkoły po raz pierwszy przystąpili do państwowego egzaminu z języka niemieckiego, organizowanego przez stronę niemiecką. Egzamin odbył się tego samego dnia w krajach na całym świecie. Spośród szkół w naszym województwie Gimnazjum nr 4 w Olkuszu pod względem zdawalności zajęło trzecie miejsce, ustępując na podium jedynie dwóm krakowskim szkołom. Kluczem do sukcesu jest nie tylko nauka w szkole, ale także żywa nauka języka podczas wymian z niemieckimi partnerami.

Dwa tygodnie 21 uczniów Gimnazjum nr 4 w Olkuszu spędziło w środkowych Niemczech, gdzie pod opieką nauczycielek języka niemieckiego: Marzeną Kanią, Agnieszką Mitką i księdza Wiesława Wróbla, brało udział w wymianie młodzieżowej. – Były to 2 tygodnie pełne wrażeń. Uczniowe mogli zwiedzić ciekawe zakątki środkowych Niemiec: Erfurt, Eisenach, zamek Wartburg, Weimar, podążyć śladami znanych Niemców oraz zintegrować się z tamtejszą młodzieżą. Szczególnie dużo wrażeń dostarczyła wycieczka do kopalni w Sondershausen, gdzie można było podróżować samochodami ciężarowymi i zjeżdżać na zjeżdżalni oraz do Parku Narodowego w Hainich – opowiada Marzena Kania. Podczas wspólnych wieczorów można było dużo dowiedzieć się o obu państwach, poznać nowe pieśni, potańczyć na wspólnych dyskotekach oraz wykazać się zdolnościami kulinarnymi podczas przygotowywania polskich potraw na wieczór pożegnalny.
– Pobyt w Allmenhausen zintegrował klasę, zachęcił do bliższego poznania innych zakątków Niemiec oraz udowodnił, że młodzież niemiecka to ich nowi przyjaciele – dodaje opiekunka. Wyjazd był możliwy dzięki organizacji PNWM (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży), która dofinansowała pobyt młodzieży oraz  CVJM (Chrześcijański Związek Młodych Ludzi), który co roku zaprasza naszych uczniów.

Na tym jednak nie koniec współpracy polsko-niemieckiej. – Dzięki stronie niemieckiej, która finansuje stypendia dla uczniów uczących się języka niemieckiego w rozszerzonym zakresie, Marta Mączka, uczennica naszego gimnazjum  wraz z uczennicą gimnazjum w Kluczach mogła spędzić w Niemczech 3 tygodnie. Podczas pobytu dziewczęta mieszkały z niemiecką rodziną, uczestniczyły w zajęciach w  niemieckiej szkole oraz zwiedzały niemieckie miasta, między innymi Bonn i Kolonię – opowiada Marzena Kania, nauczycielka z Gimnazjum nr 4.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zdegustowany
zdegustowany
13 lat temu

BZDURA, BZDURA , TOTALNA BZDURA !!!! 😳 To chyba artykuł sponsorowany ! Jaka to wymiana, skoro do dzieci w wieku 14 lat , poprzyjeżdżają ” stare konie”odrabiający wojsko , którzy niejednokrotnie, maja 20 lat i więcej? Poza tym , to organizacja stricte katolicka, a jedyna atrakcja, jest śpiewanie psalmów i zwiedzania kościołów katolickich. Jestem zbulwersowany, ze P. Kotnis-Gorka wypisuje peany na cześć Gimnazjum nr. 4, nie sprowadzając wcześniej wiarygodności informacji , chociażby przez rozmowę z najbardziej zainteresowanymi, czyli dziećmi lub rodzicami. Mam tylko nadzieje, ze P.redaktor, nie padła ofiarą manipulacji i w perfidny sposób , nie została wykorzystana przez Dyrekcje , w celu zareklamowania Szkoły. Warto jeszcze nadmienić, ze wyjazdy takie , nie są darmowe, a organizacje wymienione w w/w artykule, tylko w znikomy sposób, partycypują w kosztach pobytu dzieci.