1

Czy talent i umiłowanie sztuki przechodzą z pokolenia na pokolenie? Wystawa rodziny Jakubasów w MOK-Centrum Kultury – Pejzaż rodzinny – udowadnia, że tak. 8 września pawilon wystawienniczy przy ul. Szpitalnej gościł troje artystów: Stanisława Jakubasa, jego córki Alicję Jakubas i Natalię Jakubas-Breksę oraz tłum miłośników sztuki. Był to wernisaż niezwykłej wystawy – nie tylko rodzinnej, ale i zróżnicowanej tematycznie – jak to bywa z pejzażami…

2

Znany artysta Stanisław Jakubas urodził się w Bedford w Wielkiej Brytanii. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, uzyskując dyplom w Pracowni Drzeworytu prof. Franciszka Bunscha (1977). Dr habilitowany, przez całe swoje zawodowe życie związany z macierzystą uczelnią. Prywatnie – człowiek uroczy i niezwykle ciepły.

3

Brał udział w ponad 130 wystawach i konkursach krajowych i międzynarodowych (m. in. we Francji, Szwajcarii, USA, Belgii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech). Czterokrotnie nagradzany w dziedzinie plakatu, malarstwa i grafiki. W 2001 r. został laureatem I edycji Olkuskiej Nagrody Artystycznej.
Prace Stanisława Jakubasa znajdują się m. in. w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum w Zamościu, w kolekcjach prywatnych w USA, Japonii, we Włoszech i Niemczech. Jego szerokie spektrum twórczości zadziwia; na rodzinnej wystawie można podziwiać nowe formy – Tworzę teraz to, co mi w duszy gra – powiedział.

4

Grafiką użytkową oraz projektowaniem produktu zajmuje się Alicja Jakubas, absolwentka Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Uzyskała dyplom w Pracowni Projektowania Konceptualnego pod kierunkiem prof. Piotra Bożyka. Brała udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych: Dubai Design Week; Design Museum of Barcelona (2016), MOCAK Kraków (2015), Poznań Design Days Festival (2014), Tomas Bata University; Zlin (2013), DMY Festival, Berlin (2012).
Na wystawie można obejrzeć jej projekt Mood Lamp, inspirowanej naturą bajecznej lampy o zmiennych kształtach.

12

Natalia Jakubas-Breksa jest architektem krajobrazu. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej na kierunku Architektura Krajobrazu oraz Wydziału Inżynierii Lądowej na kierunku Budownictwo oraz studiów podyplomowych Ochrona Przyrody na PAN w Krakowie.

6

Od kilkunastu lat współpracuje z zespołem prof. Zbigniewa Myczkowskiego przy projektach krajobrazowych (pod jego kierunkiem zrobiła dyplom). Jest także pedagogiem, koordynatorem zespołów projektowych, ekspertem portali wnętrzarskich, prowadzi własną pracownię projektową.

9

Artystów i zebranych gości powitała Beata Soboń, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

7

Prace wzbudziły duże zainteresowanie, artyści chętnie odpowiadali na pytania. Były kwiaty i gratulacje, gorące dyskusje i przyjacielskie pogawędki…
Wystawę warto zobaczyć, jest niezwykła w swej różnorodności, kolejna, ale nie ostatnia w cyklu rodzinnych ekspozycji cieszącym się dużym powodzeniem.

8

Zapraszamy do MOK-Centrum Kultury przy ulicy Szpitalnej – Pejzaż rodzinny można podziwiać do 29 września.

MOK Olkusz

10

11

5

13

14

15

16

17

18

19

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze