oyama mp

Pięć medali z niedawnych XVIII Mistrzostw Polski Oyama Karate w Kumite (walce), które odbyły się w Piotrkowie Trybunalskim, przywieźli podopieczni Kazimierza Skalniaka z Jurajskiego Klubu Oyama. Krążek z najcenniejszego kruszcu powędrował do Alicji Milej.

Złota medalistka w kategorii Juniorek Młodszych w Wielkim Finale pokonała swoją klubową koleżankę Agatę Juszczak. O zwycięstwie Ali zadecydowali sędziowie, jednocześnie srebro zawisło na szyi Agaty. Drugi ze srebrnych krążków wywalczyła Weronika Furman w kategorii plus 55 kilogramów. Medalowe pozycje zajęli również Jakub Soborski (Młodzik do 30 kg), a także Miłosz Milej (Młodzik do 35 kg). W obu przypadkach o trofeach z brązu przesądziły zacięte pojedynki. Po raz kolejny olkuscy karatecy potwierdzili, że ambicja jest ich ogromnym atutem. Nie tyle umiejętności, co zwyczajnego szczęścia zabrakło zarówno Kindze Kowal, jak i Kindze Skalniak, które podium przegrały zaledwie jednym punktem.

Wszystkie medale podopieczni sensei Skalniaka zdobyli w konkurencji „lekki kontakt”, gdzie dziewczęta i chłopcy walczyli w hogo (strojach), w pełnych kaskach z kratką, z wyłączeniem kopnięć na udo. Pojedynki eliminacyjne trwały 1,5 minuty. O minutę dłużej walczono w półfinałach i pojedynkach decydujących o pozycjach medalowych. Każdy z zawodników stoczył od dwóch do czterech walk, w zależności od zajętego miejsca. Najbliżej podium w konkurencji Semi-Knockdown, w której na mistrzostwach rywalizowali starsi karatecy, była wspomniana Kinga Skalniak, która w pojedynku o brąz nieznacznie uległa swojej rówieśniczce. W tej dyscyplinie walczy się bez hogo, w kaskach bez kratki, a uderzać na korpus można z całej siły. Tutaj dozwolone są także kopnięcia na uda, jak również wysokie techniki nożne na głowę.

W ostatnich, XVIII już Mistrzostwach Polski w Kumite, łącznie udział wzięło blisko 400 zawodników z 43 różnych klubów z całego kraju. Organizatorem turnieju był Piotrkowski Klub Oyama Karate WASHI z sensei Dariuszem Szulcem na czele. Impreza zgromadziła także wielu dostojnych gości, nie tylko ze świata karate, ale także i polityki.

W najbliższym czasie Zarząd Polskiej Federacji Oyama Karate dokona powołań na Mistrzostwa Europy Oyama IFK, jakie 25 i 26 maja odbędą się za naszą wschodnią granicą, na Białorusi. – Trzeba być cierpliwym. Nie obiecujemy sobie zbyt wiele, bo zdajemy sobie sprawę, że ilość miejsc w kadrze jest ograniczona, ale oczywiście po cichu liczymy na chociaż pojedyncze nominacje – żyje nadzieją założyciel Jurajskiego Klubu Oyama Karate, sensei Kazimierz Skalniak 3 dan.