lesnik_hala

Nie V-ligowa Przemsza Klucze czy Legion Bydlin, ale lider olkuskiej B-klasy – Leśnik Gorenice, został triumfatorem 11. Halowego Turnieju Piłki Nożnej Ludowych Zrzeszeń Sportowych o Puchar Starosty Olkuskiego. Dla goreniczan jest to drugie w historii zwycięstwo w takiej imprezie. Wcześniej, na najwyższym stopniu podium stanęli w roku 2005.

Do piłkarskich zmagań w hali MOSiR przystąpiło osiem zespołów, w drodze losowania podzielonych na dwie grupy. Grano systemem „każdy z każdym” 2 x 7 minut. Do półfinałów awansowały po dwie najlepsze drużyny. W grupie A komplet zwycięstw odniósł Legion Bydlin. Promocję do następnej fazy uzyskał także Słowik Olkusz. Z rywalizacji odpadły za to Prądnik Sułoszowa oraz Wielmożanka Wielmoża. W grupie B emocji było nieco więcej. Na szczycie tabeli znalazł się Leśnik, będąc minimalnie lepszym od Przemszy Klucze. Za burtą turnieju już po jego pierwszej części znalazły się Promień Przeginia i Błysk Zederman. 1/2 finału skojarzyła ze sobą V-ligowców. Lepiej dysponowana okazała się Przemsza, która podobnie jak na trawie, również i na parkiecie znalazła sposób na Legion. Tym razem podopieczni Sylwestra Kulawika zwyciężyli 2:1. W drugim półfinale Leśnik – Słowik, o awansie zadecydowała dopiero seria rzutów karnych, którą 3:2 wygrali zawodnicy Grzegorza Radowieckiego. Po regulaminowym czasie gry obowiązywał remis 1:1. – Zabrakło nam trochę szczęścia, ale podobno sprzyja ono lepszym – mówił chwilę po meczu Jarosław Konieczny, prezes Słowika. Los nie okazał się łaskawy dla olkuszan także w meczu o trzecie miejsce, gdzie OKS musiał uznać wyższość Legionu. W finale o końcowym triumfie również zadecydowały rzuty karne, które po raz kolejny lepiej wykonywali piłkarze Leśnika i to oni kosztem Przemszy z rąk organizatorów odebrali okazały puchar. – Oczywiście bardzo się cieszymy z tego zwycięstwa. To już nasz kolejny krok i zarazem sygnał, że Leśnik zmierza w dobrym kierunku – nie krył radości głównodowodzący klubem, Piotr Ziarnik. Gorenice pokonując wyżej sklasyfikowane ekipy udowodniły, że jesienna dyspozycja na ligowych boiskach nie była dziełem przypadku. Leśnik mimo że już mocny kadrowo, to zimą jeszcze wzmocni rywalizację w zespole. Klub ma zasilić Piotr Szpejna. Mówi się również o innych nazwiskach.

Nagrody dla trzech najlepszych zespołów wręczył wicestarosta Henryk Kieca oraz z-ca Przewodniczącego Razy PZ LZS w Olkuszu Eugeniusz Kulawik.

Kolejność turnieju:
1. LKS Leśnik Gorenice
2. GLKS Przemsza Klucze
3. LKS Legion Bydlin
4. OKS Słowik Olkusz
5-6. Promień Przeginia, Prądnik Sułoszowa
7-8. Wielmożanka Wielmoża, Błysk Zederman

Fot: gorenice.pl

lzsTurniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Olkuskiego był kolejną propozycją skierowaną przez PZ LZS Olkusz do Ludowych Zespołów Sportowych. Warto w tym miejscu cofnąć się do listopada ubiegłego roku, bowiem właśnie wtedy w Bydlinie, związkowcy obchodzili 65 – lecie powstania na terenie powiatu olkuskiego drużyn LZS. Sentymentalne spotkanie było okazją do podsumowań i nadania odznaczeń najbardziej zasłużonym w działalność klubów – tych nieco większych i tych naprawdę malutkich. W sumie przyznano 89 odznaczeń. Honorowe Odznaki LZS w trzech kolorach (złotym, srebrnym i brązowym), odznaki „Zasłużony Działacz LZS” , oraz medale pamiątkowe trafiły do przedstawicieli najróżniejszych zespołów, swoją działalność opierających głównie na piłce nożnej. Organizatorzy nie zapomnieli jednak też o takich dyscyplinach jak tenis stołowy, lekkoatletyka czy siatkówka. Ale równie ważnym elementem gali co przyznanie nagród, była możliwość wspomnień i spotkania starych, dobrych znajomych.

Historia działań Ludowych Zespołów Sportowych na olkuskim terenie sięga lat 40 XX wieku. Powstanie pierwszych LZS-ów wiąże się z działalnością spółdzielczości wiejskiej „Samopomoc Chłopska”. Według ustnych przekazów w 1946r. stanowisko instruktora do spraw sportu objął Jan Malita. Niestety nie zachowały się choćby pojedyncze dowody na działalność LZS-ów w tamtym okresie. Najstarszy dokument w formie pisanej, jakim dysponuje Rada PZ LZS datowany jest na dzień 16 września 1949r. i dotyczy sprawozdania statystycznego. Dokument zawierał nazwy osiemnastu zespołów. Obecnie Rada PZ LZS koordynuje działalnością dziewiętnastu klubów i organizacji sportowych. Są wśród nich m.in. uczestnik rozgrywek o mistrzostwo IV ligi piłkarskiej Spójnia Osiek – Zimnodół – Zawada oraz mniejsze futbolowe ośrodki, jak choćby ULKS Centuria Chechło, LKS Unia Jaroszowiec czy ULKS Strumyk Zarzecze. Pod swoją opieką związkowcy mają również kluby prowadzące działalność sportowo – rekreacyjną: ULKS Grafit Bogucin Mały oraz ULKS Legionik Bydlin, a także te trudniące się działalnością w zakresie sportu kwalifikowanego: Tenisowe Towarzystwo Sympatyków Prince’a (Bukowno Stare), ULKS Jaroszowiec (tenis stołowy) i LKS Kłos Olkusz, który obecnie posiada sześć sekcji – lekkoatletyczną, piłki siatkowej mężczyzn, szachową, whu-shu, modelarstwa kosmicznego oraz tenisa stołowego. – W imieniu Powiatowego Zrzeszenia LZS, pragnę serdecznie podziękować wszystkim dawnym i obecnym działaczom, za utrwalanie i rozwijanie sportu w swoich środowiskach lokalnych, od niemal zawsze działając w barwach LZS – mówi Janusz Mentlewicz, Przewodniczący Rady PZ LZS.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze