comenius

Trwa piąta edycja szkolnego Programu Comenius, a wraz z nią sporo pracy mają nauczyciele i młodzież z olkuskiego IV Liceum Ogólnokształcącego. Obecnie „Czwórka” realizuje 2 – letni projekt edukacyjny zatytułowany: „Porównanie nawyków i tradycji kulinarnych wybranych krajów europejskich”. Oprócz olkuskiej w programie udział biorą również szkoły z Hiszpanii, Włoch, Belgii oraz Finlandii.

 

W związku z realizacją programu, w dniach 22 – 29 września do Olkusza zawitała 13 – osobowa reprezentacja sycylijskiej miejscowości Marsala. Opiekę na 11. uczniami sprawowało dwóch nauczycieli. Wszyscy zamieszkali w domach swoich polskich kolegów. Dla zdecydowanej większości, wizyta była pierwszą, lecz w zgodnej opinii nie ostatnią w naszym kraju. Podczas tygodniowego pobytu młodzież zarówno z IV LO, jak i ta z Włoch wspólnie zwiedziła wiele urokliwych zakątków Małopolski. Licealiści pojawili się w Kopalni Soli w Wieliczce, Ogrodzieńcu, Wadowicach, Oświęcimiu, Krakowie, Czorsztynie i kilku innych miejscach świadczących o niezwykłości okolicznych terenów. Jak zawsze największe wrażenie na gościach zrobiła wizyta w Muzeum Auschwitz. Dla młodzieży z Marsali była to świetna lekcja historii.

Jednak to nie wspólne wyjazdy integracyjne były głównym punktem wizyty włoskich uczniów w naszym mieście. Podstawowym i najważniejszym celem przyjazdu była polsko – włoska praca nad projektem „Wine… Not?”, w ramach którego odbywały się warsztaty grupowe. Wspólny pobyt był także świetną okazją do szlifowania języka angielskiego (w tym języku realizowany jest projekt), jak również poznania języków swoich kolegów. Tydzień wystarczył, aby nawiązać przyjaźnie. – W Olkuszu spotkaliśmy się z niezwykłą gościnnością i serdecznością – podkreśla włoska koordynatorka projektu Rosita Gandolfo.

Wymiana młodzieży odbyła się w ramach czwartej już edycji Programu Comenius – „Uczenie się przez całe życie”. Pobyt Włochów w naszym mieście był niejako rewanżem, za kwietniowe odwiedziny w belgijskim Geel, jakie złożyła młodzież z IV LO. W marcu przyszłego roku nastąpi rewizyta ostatniego spotkania. To uczniowie z „Czwórki” wraz ze swoimi opiekunami pojadą na Sycylię.

Dla mniej wtajemniczonych, szkolny Program Comenius powstał, aby rozwijać wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzę o różnorodności kultur i języków europejskich, a także, aby zrozumieć jej wartość. Kolejnym szczegółowym celem wdrażania projektu jest pomaganie młodym ludziom w nabyciu podstawowych umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych dla rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.

Koordynatorami Programu Comenius ze strony polskiej są nauczyciele języka angielskiego w IV LO, mgr Iwona Starzycka i mgr Wojciech Sowiński.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze