Stowarzyszenie na rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla oraz Stowarzyszenie „Wszyscy dla Wszystkich” już po raz kolejny połączyły siły i wspólnie zorganizowały koncert poetycko-muzyczny zatytułowany „Sacrum w poezji”. Jak to zwykle w takich chwilach, impreza odbyła się wieczorową porą w Bazylice pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Niedzielne przedsięwzięcie było już trzecim projektem w ramach programu „Dzieło Hansa Hummla w plastyce i poezji”. W powoli finiszującym roku 2011 organy Mistrza z Norymbergi skończyły 400 lat.

Koncert Organowy z elementami recytacji uświetnił występ Męskiego Chóru Parafialnego „Hejnał”, pod dyrekcją Jana Kućmierzyka. Z zabytkowych organów dźwięki wydobywał Maciej Semla, a wiersze polskich wieszczów i teksty pisma świętego czytały uczennice z Gimnazjum nr 1. Na wstępie chórzyści wykonali jeden z najpiękniejszych utworów – „Ojcze Nasz”. W następnej kolejności po bazylice niosły się „Dextera Domini” oraz „Czego chcesz od nas Panie”. Nieprzeciętne doznania muzyczne, preferowane głównie przez dojrzałą publiczność (pokazały to kościelne ławy) dopełniły ponadczasowe utwory literackie. „Hymn do Miłości” św. Pawła z Tarsu, czy „Modlitwa” Cypriana Kamila Norwida utrzymywały słuchaczy w podniosłym nastroju. Na zakończenie części literackiej można było usłyszeć „Dziękuję” autorstwa Jana Twardowskiego. Finał koncertu należał do chóru „Hejnał”, który wykonał „Modlitwę za Polskę” Jana Pawła II.

Kolejna gratka dla miłośników muzyki organowej już za nami. Jednak z całą pewnością magiczne brzmienie instrumentu Hansa Hummla jeszcze nie raz wypełni mury olkuskiej bazyliki. Obiecuje to Maria Rzepka – prezes stowarzyszenia na rzecz unikatowego instrumentu, z którego Olkusz powinien i coraz częściej jest dumny. Pomysłodawcy składają serdeczne podziękowania za pomoc przy organizacji koncertu ks. proboszczowi miejscowej parafii – Mieczysławowi Miarce, Maciejowi Semli – organiście bazyliki oraz Urszuli Bednarz – dyrektor Gim. nr 1. Ukłony również w stronę Męskiego Chóru „Hejnał”.

Przy tej okazji Stowarzyszenie „Wszyscy dla Wszystkich” i jego przewodnicząca Barbara Orkisz gorąco zapraszają na kolejne imprezy. Już w piątek 2 grudnia, w Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się VI Koncert Charytatywny „Dar Serca dla Julii i Kamili”. Równo tydzień później w klubie „Przyjaźń” zorganizowany zostanie wernisaż wystawy pokonkursowej i nastąpi wręczenie nagród w ramach III Powiatowego Konkursu „Dzieło Hansa Hummla w poezji i plastyce”. W opinii prezes Orkisz, konkurs ten pogłębia wiedzę młodzieży o Olkuszu i organach Hummla. Jest to niejako gwarancja na przyszłość, że o tym kawałku historii „Srebrnego Miasta” długo się nie zapomni.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Miastowy
Miastowy
10 lat temu

Czarno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie? Co to będzie?